کنترل ذهن - انتظار - موفقیت انگیزش - آینده نگری- پژوهش - تفکر

آموزش نوشتن رزومه حرفه ای برای روانشناسی

آموزش نوشتن رزومه حرفه ای برای روانشناسی

آموزش نوشتن رزومه حرفه ای برای روانشناسی

نوشتن یک رزومه عالی در شاخه روانشناسی یکی از گام‌های مهم در خصوص کسب جایگاه شغلی مورد نظر شما در این شاخه می‌باشد. هنگام نوشتن رزومه حتماً دقت داشته باشید اطلاعات شغلی فعلی خود را به دقت وارد نمایید. اگر در حال حاضر شاغل هستید، ترجیحاً حقوق درخواستی خود را وارد نمایید تا کارفرمایان با میزان حقوق درخواستی شما آشنا شوند .

رزومه چیست؟

اول از هرچیز بیایید یک تعریفی از رزومه را با یکدیگر مرور کنیم؛ رزومه ( resume ) یا ( résumé) یک برگ کاغذ است که خلاصه ای از سوابق کاری شما، مهارت ها و تخصص و تحصیلات شما می باشد. رزومه یک نگاه کامل به حرفه شما است که تمام جنبه های تحصیلات، کار و تجربه شما را بدون محدودیت پوشش می دهد. رزومه یک تفاوت مهم با تاریخچه زندگی شخصی که به اصطلاح به آن CV گفته می شود، دارد. CV خلاصه ای از تجربیات و مهارت های شماست و معمولاً تنها 10 سال از سوابق کاری شما را پوشش می دهد. برخلاف CV، رزومه شامل یک یا دو صفحه از مهارت های حرفه ای شماست و برای هر شغلی که تمایل به استخدام در آن دارید باید اصلاح شود.یک مدیر استخدام در حین جستجو برای استخدام فرد مورد نظر، به رزومه کاری او توجه زیادی دارد. پس شما باید بتوانید در حدود یک یا دو صفحه، مشاغلی که بر عهده داشتید، شغلی که در حال حاضر دارید، تمام مسئولیت هایی که بر عهده گرفتید و مهارت هایی که قبلا یاد گرفته اید یا در حال یادگرفتن هستید و تمام ویژگی های حرفه خود را بنویسید.

یادتان باشد با وجود تمام وقتی که صرف نوشتن رزومه می کنید، مدیران استخدام ممکن است زمان کمی را، حتی چند ثانیه، صرف بررسی رزومه شما کنند. درست است که این واقعیت تلخ است اما اگر بتوانید یک رزومه عالی بنویسید همچنان در همان چند ثانیه می توانید به استخدام در شغل مورد نظرتان نزدیک شوید.

رزومه

رزومه شامل چه مواردی است؟

اگر دوست دارید یک رزومه خوب و کامل بنویسید، حتما باید موارد زیر را در رزومه خود ذکر کنید:

 • اطلاعات تماس
 • خلاصه حرفه ای
 • مهارت
 • تجربیات کاری
 • تحصیلات
 • سایر تجربیات

رزومه حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟

یک رزومه خوب و حرفه ای با کلمات درستی که توانایی ها و ویژگی های منحصر به فرد متقاضی را منعکس می کند، پر شده است. همچنین اگر می خواهید یک رزومه حرفه ای خوب داشته باشید، باید اطلاعاتی که در رزومه می نویسید، مرتبط، مختصر و به روز باشد. یک رزومه خوب گویای مهارت ها و توانایی های شماست.

رزومه ای حرفه ای و خوب است که مدیر استخدام را در عرض چند ثانیه متقاعد کند که می تواند شما را در سازمان خودش استخدام کند. سعی کنید رزومه ای بنویسید که ظاهر حرفه ای داشته باشد و در اولین برداشت تاثیر مثبتی را روی مدیر استخدام ایجاد کند.
محتوای رزومه نباید تکراری باشد، رزومه نباید طولانی باشد و نباید از فونت نامناسب استفاده شود. فراموش نکنید گواهینامه ها و مدارک تحصیلی خود را در رزومه قید کنید؛ ذکر این موارد باعث حرفه ای تر شدن رزومه شما می شود.

آشنایی با شغل روانشناسی و روانشناس

اگر شما عاشق دانستن چگونگی و دلایل رفتار دیگران بوده و دوست دارید به آنها در برخورد با چالش های شان کمک کنید، شغل روانشناسی مناسب شماست. روانشناسی علم مطالعهٔ رفتار و فرایند های ذهنِ موجود زنده ـ بخصوص انسان ـ بر اساس روش علمی است. از آنجا که امروزه فکر و اندیشه انسان ها پایه هر عمل و فعالیتی می باشد، شناخت و درمان مسایل و مشکلات مربوط به آن نیز بسیار مهم و ضروری است. وظیفه اصلی این کار بر عهده روانشناسان می باشد.

روانشناس کسی است که رفتار، شخصیت، روابط بین فردی، یادگیری و انگیزش را در انسان به شکل حرفه ای مورد بررسی قرار می دهد. روانشناس از یک طرف رابطه بین عملکرد مغز و رفتار را بررسی می کند و از سوی دیگر ارتباط بین محیط و رفتار. روانشناس رفتار، انگیزه ها، افکار و احساسات افراد را بررسی کرده و به آنها در کنترل و غلبه بر مشکلات شان کمک می کند.

روانشناسی نیازمند صداقت و گشاده رویی است. همچنین داشتن مهارت های ارتباطی و شنونده خوب بودن برای این کار لازم است. روانشناس باید در کنار داشتن دانش، توان درک درست و بدور از هر گونه قضاوتی را داشته باشد. فرد مراجعه کننده باید بتواند به راحتی و بدور از هرگونه استرس و نگرانی به روانشناس اعتماد کرده و مشکلات خود را با او در میان بگذارد. در واقع روانشناس یک انسان شناس و جامعه شناس خوب نیز هست.
محل کار و ساعت کاری روانشناس بسته به نوع تخصص و نوع کار او متفاوت است. روانشناسی که در سازمان و شرکت ها مانند آموزش و پرورش، بهزیستی و… استخدام می شود، مطابق با ساعات کاری استاندارد فعالیت می کند. اما ساعات کار برای روانشناسی که به صورت مستقل و شخصی کار می کند، متفاوت و متغیر است.

وظایف روانشناس

 • روانشناس آموزشی- کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان برای غلبه کردن بر مشکلات آموزشی و روانی خود و در نتیجه پیشرفت کردن در این زمینه ها
 • روانشناس شغلی ( یا روانشناس سازمانی)- کمک به شرکت ها و سازمانها در بهبود عملکرد و افزایش رضایت شغلی کارکنان
 • روانشناس سلامت- ترویج رفتار و نگرش سالم و کمک به بیماران و خانواده های آنها برای غلبه بر بیماری ها
 • روانشناس مشاوره ای- کمک به افراد در حل مشکلات شان و تصمیم گیری ها به خصوص در زمان های پراسترس زندگی شان
 • روانشناس جرم شناسی- استفاده از تئوری های روانشناسی در شناسایی جرائم، بازسازی و بهبود مجرمین
 • روانشناس بالینی- کمک به مراجعانی که در شرایطی سخت مانند نگرانی، اضطراب، افسردگی و بیماری های روانی قرار دارند.
 • روانشناس ورزشی- کار با افراد، تیم ها و سازمان ها برای بهبود انگیزه و عملکرد در زمینه مربی گری، آموزش و رقابت و همچنین ترویج مشارکت ورزشی به صورت عمومی

مهارت و توانمندی های مورد نیاز روانشناس

 • علاقه به انسان ها و کمک به آنها در حل مشکلاتشان
 • انعطاف پذیری
 • صداقت
 • امین و محرم اسرار بودن
 • مهارت های ارتباطی عالی و شنونده خوبی بودن
 • مهارت های تصمیم گیری و حل مساله در سطح خوب
 • رویکرد دقیق، منطقی و روش مند

چرخ دنده و سر انسان نمادی از روان

رزومه روانشناسی و خصوصیات آن

رزومه روانشناسی و خصوصیات آن | رزومه را به عنوان ابزاری برای بازاریابی خود در نظر بگیرید. رزومه فراتر از یک سند است، چرا که سابقه شغلی، مهارت ها، موفقیت ها و تحصیلات شما را نشان می دهد. کارفرما با خواندن رزومه شما به سرعت و راحتی درمی یابد که تجربیات فردی شما تا چه حد می تواند در موفقیت شرکت نقش داشته باشد. در حقیقت داشتن یک رزومه خوب اصلا به رشته ای که در آن تحصیل کردید و شغلی که برای آن درخواست می دهید، مربوط نیست. این که یک روانشناس هستید یا یک مهندس و یا حتی یک آشپز، نیازتان به رزومه ای عالی، اجتناب ناپذیر است. همه شما برای معرفی بهتر و جامع خود به رزومه ای نیاز دارید که در عین کوتاه بودن، جامع نیز باشد.

رشته روانشناسی و گرایش های آن

به دلیل این که رشته روانشناسی با موضوعات دیگری چون زیست شناسی، انسان شناسی و جامعه شناسی ارتباط دارد شاخه های جدیدی از این رشته در حال شکل گیری می باشد. برخی از گرایش های رشته روانشناسی که در دانشگاه ها جا افتاده اند و تدریس می شوند به شرح زیر می باشند:

 • روانشناسی عمومی: هدف از رشته روانشناسی عمومی ایجاد مهارت های لازم در نیروهای متخصص در زمینه آموزش و پژوهش می باشد. این شاخه ار رشته روانشناسی عمومی موارد زیر را بررسی می کند:
 1. شناخت مسائل روانشناسی
 2. چگونگی علل رفتار انسان
 3. چگونگی استفاده از روانشناسی در امر آموزش و پرورش
 4. شناخت کودکان استثنایی
 5. کاربرد روانشناسی در مسائل روانی و حرکتی
 • روانشناسی بالینی: شاخه ای از رشته روانشناسی است که به شناخت ناهنجاری های رفتار انسان و درمان آن کمک می کند. هدف این رشته بیشتر تشخیص، درمان و پژوهش می باشد. نقش شش گانه روان شناسی بالینی شامل موارد زیر است:
 1. ارزیابی و تشخیص
 2. مداخله و درمان
 3. مشاوره، آموزش و نظارت بر کار روان درمانگر ها
 4. پژوهش و مدیریت
 • روانشناسی صنعتی و سازمانی: روانشناسی صنعتی و سازمانی شاخه ای از رشته روانشناسی محسوب مشود که به مطالعه رابطه میان انسان و دنیای کار می پردازد. هدف آن کاربرد علم موجود برای حل مسائل و مشکلات مربوط به کارکنان سازمانهاست.
 • رشته سنجش و اندازه گیری: رشته سنجش و اندازه گیری، به کاربرد آمار و سنجش و اندازه گیری در تحقیقات آموزشی و روانشناسی می پردازد. ارزیابی، ارزشیابی، سنجش و اندازه گیری ویژگی های رفتاری انسان از کاربردهای این رشته در روانشناسی می باشد. فارغ التحصیلان این رشته باید بتوانند طرح و اجرا آزمون های استعداد تحصیلی، تفسیر و تحلیل آن، ارزیابی سیستم های آموزشی و غیره را انجام بدهند.
 • روانشناسی اجتماعی: روانشناسی اجتماعی، علم مطالعه موضوعات، مشکلات و مسائل مربوط به روانشناسی و جامعه می باشد. روانشناسان اجتماعی به بررسی تاثیر رفتار گروه بر فرد و تاثیر رفتار فرد بر گروه می پردازند. در یک کلام روانشناسی اجتماعی علم مطالعه تعامل بین انسان ها می باشد.
 • روانشناسی تربیتی: روانشناسی تربیتی به مطالعه دین، فلسفه و نقش آن ها در تربیت انسان می پردازد. روان شناسی تربیتی در زمینه های زیر نقش مهمی بر عهده دارد:
 1. شناخت شاگردان، تربیت معلمان
 2. شناخت فرایند یادگیری
 3. پرورش ابزارهای اندازه گیری روانی و تربیتی
 4. ارزشیابی یادگیری
 • روانشناسی رشد: شاخه ای از رشته روانشناسی است که به توصیف و روشن و واضح کردن تغییرات در طول زندگی فرد می پردازد. البته تاکید بیشتر آن بر دوران کودکی و نوجوانی می باشد. این رشته برای مطالعه زندگی فرد از رشته های مثل زیست شناسی، جامعه شناسی، پزشکی و تعلیم و تربیت کمک می گیرد.
 • روانشناسی کودکان استثنایی: روانشناسی کودکان استثنایی، شاخه ای از رشته روانشناسی می باشد که به تعریف کلیه رفتارهای کودکان استثنایی می پردازد. روانشناسان کودکان استثنایی از کودکان تیزهوش گرفته تا کودکان عقب مانده ذهنی، کودکان نابینا و ناشنوا، کودکان دارای مشکلات تکلمی و کودکان دارای ناتوانی حرکتی و ذهنی را درمان و بررسی می کنند. تمامی تعاریف مربوط به پیشگیری، تشخیص و درمان مشکلات این کودکان مربوط به این علم است. رزومه روانشناسی و خصوصیات آن

تصویرسازی دیجیتال روانشناسی

رزومه روانشناسی شامل چه مواردی است؟

رزومه روانشناسی به عنوان مقدمه ای بین کارجو و کارفرما ارائه می شود، و اعتبار و موفقیت های روانشناس را نشان می دهد. روانشناسان باید اطمینان حاصل کنند که رزومه کاری آن ها مختصر، مفید و واضح است. رزومه باید با برجسته کردن تجربه کاری، شایستگی ها و موفقیت های شما، توجه کارفرما را به خود جلب کند. شما باید در رزومه خود به طور واضح نشان دهید که در چه حوزه روانشناسی تخصص دارید تا کارفرما رابتواند راحت تر تصمیم بگیرد. قدرت رزومه تعیین می کند که آیا شما در صدر لیست مصاحبه کنندگان قرار می گیرید یا خیر.

نحوه نوشتن رزومه روانشناسی

 • تحقیقات خود را انجام دهید: با توجه به نیاز و انتظارات کارفرماها رزومه بنویسید. به عملکرد هر یک از کارفرمایان نگاهی بیندازید تا از سابقه کار آن ها به عنوان یک سازمان، محیط کار و آن چه کارفرما از متقاضیان این شغل خاص انتظار دارد، مطلع شوید. همچنین باید سازگاری محل کار و نیازهای حرفه ای و شخصی خود را ارزیابی کنید.
 • نکات کلیدی را بنویسید: با یادداشت کردن تمام نکات کلیدی که می خواهید درج کنید، رزومه خود را توسعه دهید. با توجه به این که چه نوع تصویری می خواهید از خود ایجاد کنید، خلاصه ای از نقاط قوت و ضعف خود ایجاد کنید. هنگامی که نقاط ضعف را شناسایی می کنید، نقاط قوت خود را برای جبران نواقص تشخیص دهید. یک نمونه رزومه روانشناسی خوب دیگران را که با مهارت ها و تخصص شما مطابقت دارد، پیدا کنید و از آن به عنوان الگو استفاده کنید.
 • رزومه خود را قالب بندی کنید: قالب رزومه باید دو کارکرد داشته باشد؛ توجه خواننده را به خود جلب کند و به طور خلاصه قابلیت های شما را برجسته کند. از جملات کامل، سر تیترهای واضح و از فونت های ساده مانند Arial یا Times New Roman استفاده کنید. همچنین انتخاب نوع رزومه روانشناسی به تعیین نوع قالب آن را کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *