داروهای گیاهی

عرقیات پایین آورنده قند خون

پرفروشترین محصولات محصولات جالب دیجی کالا
پرفروش ترین محصولات دی جی کالا

عرقیات پایین آورنده قند

آیا مبتلا به قند خون هستید و به دنبال راهکاری برای مدیریت آن می‌گردید؟ این مقاله و معرفی عرقیات پایین آورنده قند خون در آن راهکاری است که شما به تنهایی قادر خواهید بود قند خون خود را مدیریت کنید.

عرقیات پایین آورنده قند خون

دیابت یا مرض قند، یک بیماری شناخته شده به عنوان یک اپیدمی در قرن حال است. علاوه بر استفاده از داروهای شیمیایی، عرقیات گیاهی نیز در کنترل و پیشگیری از این بیماری کاربرد دارند. در ادامه، با ما همراه باشید تا با عرقیاتی که قادر به کاهش قند خون هستند، آشنا شوید. هر یک از این عرقیات به دلیل مواد مؤثر و خواص خود، می‌توانند به فعالسازی هورمون‌های مفید بدن کمک کرده و درمان عوارض بیماری‌ها را تسهیل نمایند. لازم به ذکر است که استفاده از عرقیات کاهنده قند خون یا قرص دیابت حاوی این ترکیبات گیاهی باید با مشورت پزشک مربوطه صورت گیرد، زیرا ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته و به سلامتی آسیب برسانند.

مفهوم قند خون یا دیابت به زبان ساده

در جهان، هر موجودی برای حرکت‌کردن و انجام فعالیت‌های خود نیاز به انرژی دارد و انسان از این قاعده مستثنی نیست. ما انرژی موردنیاز برای انجام کارهای روزمره خود را از طریق مصرف موادغذایی به دست می‌آوریم. این انرژی اساسا از گلوکز به دست می‌آید که به آن قند هم می‌گوییم. قند، منبع اصلی انرژی برای بدن انسان است و بدون آن عملا زندگی ممکن نیست. مقدار متوسط قند در خون برای یک فرد سالم تقریباً ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر یا یک گرم در هر لیتر است.

فعالیت‌های متابولیکی یا سوخت‌وساز بدن به‌شدت به میزان قند خون وابسته است. افزایش میزان قند خون یکی از نشانه‌های اختلال در فعالیت متابولیکی است که به عنوان بیماری دیابت شناخته می‌شود. در بدن انسان، غدد زیادی با کاربردهای مختلف وجود دارند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، غده پانکراس یا لوزالمعده است. این غده با ترشح هورمون انسولین، میزان قند خون را کنترل می‌کند. انسولین عملکرد تبدیل گلوکز به انرژی را فراهم کرده و همچنین از بالارفتن میزان قند خون جلوگیری می‌کند. اما وقتی پانکراس نتواند انسولین کافی تولید کند یا سلول‌های بدن عملکرد لازم برای پاسخ به انسولین را نداشته باشند، میزان قند خون افزایش می‌یابد که منجر به بروز دیابت می‌شود.

علائم قند خون بالا

بالا بودن سطح قند خون یکی از مسائل جدی در عملکرد سلامت بدن است که نیاز به توجه فوری و درمان سریع دارد. همچنین عدم‌کنترل آن می‌تواند به عوارض جدی و حتی تهدید جان افراد منجر شود. اولین گامی که باید انجام شود، توجه به نشانه‌های افزایش قند خون است. اگر هر یک از نشانه‌های زیر را در خود مشاهده می‌کنید، باید خیلی سریع برای درمان اقدام کنید:

  • احساس گرسنگی شدید
  • احساس تشنگی بیش از حد
  • ادرار کردن مکرر و مداوم
  • احساس خستگی، کاهش انرژی و خواب‌آلودگی در طول روز
  • تغییر در دید؛ به ویژه دیدن اجسام کدر و دیده شدن هاله‌ی نور با تاری
عوارض بالا رفتن قند خون

عوارض بالارفتن قند خون

اگر احساس خستگی شدید، دهان خشک و تشنگی بیش از حد دارید، حتماً میزان قند خون خود را بررسی کنید. اگر متوجه شدید که قند خون بالاست، باید بلافاصله اقدامات اورژانسی و فوری برای کاهش آن را انجام دهید. عوارض افزایش قند خون و عدم توجه به آن شامل موارد زیر می‌شود:

ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی

فشار خون بالا، قند خون بالا و کلسترول بالا می‌توانند به عنوان عوامل خطرساز برای بروز مشکلات در سیستم قلب و عروق محسوب شوند. شایع‌ترین علت مرگ و میر در افراد مبتلا به دیابت، سکته قلبی است.

بیماری‌های اعصاب و روان

این بیماری‌ها به عنوان نوروپاتی دیابتی شناخته می‌شوند. افزایش قند خون باعث ایجاد اختلال در حس دست و پاها می‌شود که معمولا با علائمی همچون سوزش، درد و یا احساس سوزن‌سوزن شدن در این ناحیه‌ها همراه است.

رتینوپاتی دیابتی

افزایش قند خون در برخی افراد مبتلا به دیابت می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های چشمی شود. این افراد ممکن است مجبور شوند در تمام طول عمر با تاری دید و در موارد شدید‌تر، از دست دادن بینایی یا کوری چشم‌ها دست ‌و پنجه نرم کنند.

نفروپاتی دیابتی

بیماری‌های کلیه که ناشی از افزایش قند خون ایجاد می‌شوند، می‌توانند به شدت آسیب برسانند و حتی منجر به از دست دادن یک یا هر دو کلیه شوند. یکی از عوارض خطرناک افزایش قند خون، قرار گرفتن در معرض کتواسیدوز دیابتی و کما و در موارد شدید‌تر، ممکن است باعث مرگ شود.

ضایعات پوستی

افزایش قند خون در برخی موارد می‌تواند با ایجاد زخم‌ها در پاها یا مناطق دیگر همراه باشد. این نشانه یک هشدار جدی برای فرد است که نیاز به اقدام سریع‌تر برای کاهش قند خون خود دارد.

عرقیاتی که باعث پایین آمدن قند خون می شوند

در ادامه به قوی‌ترین عرقیات کاهنده قند خون اشاره می‌کنیم که می‌توانند در کاهش میزان قند خون موثر باشند. بااین‌حال، اگر سابقه افزایش قند خون دارید، منطقی است که در مصرف این گیاهان دقت کنید و با متخصصان مشورت کنید تا از تداخل آن‌ها با داروهای دیگر و احتمال افت قند خون زیاد در مواردی که مصرف می‌کنید، آگاه شوید.

عرق آلوئه ورا

یکی از ترکیباتی که در صنایع و مصارف سنتی به کار می‌رود، آلوئه‌ورا است که به شکل‌های مختلف در دسترس است. مصرف عرق آلوئه‌ورا می‌تواند به تنظیم قند خون و درمان طبیعی افزایش قند خون کمک کند و باعث کاهش سریع قند خون شود. توصیه می‌شود که آلوئه‌ورا را به صورت ناشتا مصرف کنید.

عرق بوقناق

یکی از گیاهان بسیار مفید در طب سنتی، بوقناق است که با نام دیگر باباخازن نیز شناخته می‌شود. گل این گیاه به رنگ بنفش و آبی است و خواص فراوانی در پیشگیری و درمان بیماری‌ها دارد. غیر از بحث در مورد دیابت یا افزایش قند خون، مصرف بوقناق می‌تواند در پاکسازی کلیه و کبد نیز کمک کند. همچنین افرادی که فشار خونشان بالا است، می‌توانند برای کاهش آن از این گیاه استفاده کنند.

مصرف بوقناق برای کاهش قند خون بسیار توصیه می‌شود، زیرا این گیاه تأثیر فوق‌العاده‌ای در کاهش قند خون دارد. شما می‌توانید عرق بوقناق را مصرف یا دمنوش آن را تهیه کنید. برای مصرف راحت‌تر، مصرف عرق بوقناق را پیشنهاد می‌کنیم. افرادی که دارای دیابت هستند و قند خون آنها بالای ۲۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر است، توصیه می‌شود هر ۴ ساعت مقدار معینی از این گیاه را مصرف کنند. بوقناق می‌تواند با تحریک ترشح انسولین از لوزالمعده، به تجزیه قند خون و کاهش آن در بدن بیماران دیابتی کمک کند.

عرق بابا آدم

گیاه بابا آدم یکی از گیاهان علفی معجزه‌آسایی است که به عنوان یکی از مهم‌ترین گیاهان در طب سنتی و همچنین طب نوین شناخته می‌شود. این گیاه به نام‌های دیگری مانند باردان و فیلگوش نیز شناخته می‌شود و ظاهری سخت و خشن دارد و برگ‌های آن به رنگ بنفش است. بابا آدم برای درمان کچلی، تنظیم قند خون، مسکن درد، درمان رماتیسم و موارد دیگری کاربرد دارد. اما از جمله مهم‌ترین دلایلی که این گیاه را در این بند ذکر کردیم، کاربرد آن در درمان دیابت است.

مصرف روزانه این گیاه در وعده‌های سه‌گانه باعث کاهش قابل‌توجهی از میزان قند خون موجود در بدن بیماران دیابت می‌شود به‌علاوه، افرادی که در دوران دیابت از میل زیاد به مصرف شکر و شیرینی رنج می‌برند، می‌توانند با استفاده از این گیاه به صورت ناشتا، این میل را در طول روز به حداقل برسانند. نحوه مصرف این گیاه شامل مصرف عرق بابا آدم و یا دم‌کرده برگ‌های آن می‌شود.

عرق برگ گردو

جالب است بدانید که علاوه بر خواص مغز گردو، برگ‌های آن نیز در طب سنتی کاربرد دارند و می‌توان از خواص آن‌ها برای پیشگیری و درمان برخی از بیماری‌ها مانند دیابت بهره برد. برای مصرف برگ گردو، می‌توانید آن را به صورت جوشانده یا عرق برگ گردو مصرف کنید.

عرق برگ گردو می‌تواند به جذب گلوکز در بدن کمک کرده و با این روش به پایین آوردن میزان قند خون و درمان گیاهی دیابت کمک نماید. البته باید در مصرف این عرق احتیاط کنید تا به کبد آسیب نرسد.
عرق گزنه پایین آورنده قند خون

عرق گزنه

گزنه یک گیاه علفی است که ساقه‌های منشعب و برگ‌های سبز و سوزنی دارد. یکی از کاربردهای مهم آن، استفاده در تولید داروهای ضد دیابت در پزشکی نوین است. استفاده از عرق گزنه در دوزهای محدود می‌تواند به بیماران دیابتی کمک کند تا میزان قند خون در بدنشان به طور قابل‌توجهی کاهش یابد. گزلین موجود در عرق گزنه می‌تواند به انسولین در جذب گلوکز کمک بسیاری کند.

عرق رزماری

یکی از گیاهانی که می‌تواند در مبارزه با بیماری دیابت موثر باشد، رزماری است که توصیه می‌شود آن را به صورت عرق یا دمنوش مصرف کنید. این گیاه دارای خواص آرام‌بخش بسیار مفیدی است که می‌تواند به کاهش قند خون در بدن شما کمک نماید. اما توجه داشته باشید که برای درمان دیابت با استفاده از عرق رزماری، توصیه نمی‌شود که روزانه بیش از سه وعده مصرف کنید.

عرق کاسنی

کاسنی، به‌ویژه ریشه آن، از جمله گیاهانی است که می‌تواند در درمان دیابت مؤثر باشد. این گیاه دارای ماده‌ای به نام اینولین است که با تحریک تولید هورمون‌های کنترل‌کننده قند خون، از جمله انسولین به طور غیرمستقیم، نقش بسزایی در پیشگیری و کنترل دیابت ایفا می‌کند. همچنین تحقیقات نشان داده است که مصرف عصاره گیاه کاسنی می‌تواند با برداشت زیادتر گلوکز از خون، به کنترل قند خون کمک کند.

عرق شنبلیله

شنبلیله از جمله گیاهانی است که شامل خواص بی‌شماری می‌شود. خواص هیپوگلیسمیک این گیاه در تحمل گلوکز و کاهش سطح قند خون نقش مهمی دارد. همچنین، فیبر موجود در شنبلیله باعث کاهش جذب کربوهیدرات و قند می‌شود.

عرق زرشک

این عرق گیاهی به دلیل داشتن طعم ترش و خواص سرد، احساس تشنگی زیاد در فرد را ایجاد می‌کند و با مصرف بیشتر آب، باعث کاهش قند خون می‌شود. علاوه‌بر این، این عرق گیاهی برای درمان فشار خون بالا و تصفیه خون نیز موثر است.

 

عرق گشنیز

یکی از عرق‌های گیاهی بسیار موثر در کاهش قند خون، عرق گشنیز است که با تحریک ترشح انسولین در بدن، منجر به کاهش قند خون می‌شود. افزایش ادرار یکی از عوامل کاهش قند خون در بدن است که این گیاه دارویی، به دلیل داشتن طبع سرد و خشک، باعث افزایش ادرار در فرد می‌شود و در نتیجه به کاهش قند خون افراد دیابتی کمک می‌کند.
عرقیات پایین آورنده قند خون

عرق تمشک

یکی از عرقیات گیاهی برای کاهش قند خون، عرق تمشک است که می‌تواند در تنظیم فشار خون و رقیق‌کردن خون نیز موثر باشد. این عرق گیاهی به منظور درمان تب، سرفه، سرماخوردگی و سرخک نیز تجویز می‌شود. برای کاهش قند خون، مصرف روزانه ۲ الی ۳ استکان از این عرق را توصیه می‌کنیم.

عرق دارچین

عرق دارچین یکی از تاثیرگذارترین عرقیات پایین آورنده قند خون به شمار می‌آید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، عرق دارچین دارای طبعی گرم است و مشخص شده که ماده‌ای به نام کومارین که در عرق دارچین وجود دارد، باعث ایجاد اثرات کاهش دهنده قند خون و مدیریت قند خون نرمال می‌شود.

عرق زنجبیل

یکی دیگر از عرقیات پایین آورنده قند خون، عرق زنجبیل نام دارد. این عرق به دلیل خاصیت بسیار مؤثر در روند کاهش قند خون، به عنوان یک داروی ضد دیابت شناخته شده است. زنجبیل به عنوان یک ماده غذایی ارزشمند در کاهش هموگلوبینA1C، چربی خون و وزن نقش داشته و به دلیل اثرات ضدالتهابی، باعث کنترل عوارض بیماری‌های التهابی مانند دیابت می‌شود.

عرق زیره

در مورد عرق زیره نیز تحقیقات زیادی انجام شده است. این تحقیقات از تاثیر قابل‌توجه عرق زیره بر کاهش قند خون حکایت می‌کنند. افراد مبتلا به دیابت می‌توانند عرق زیره را مصرف کرده و دیابت و قند خون خود را تحت‌کنترل قرار دهند. اما سعی کنید در مصرف این عرق افراط نکنید؛ زیرا مصرف زیاد از حد آن ممکن است باعث کاهش ناگهانی قند خون شود.

عرق برگ زیتون

خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتریایی عرق برگ زیتون به این گیاه خواص سلامتی زیادی بخشیده است. درمان دیابت و کاهش قند خون یکی از خواص مهم این عرق گیاهی به حساب می‌آید. درواقع مصرف این عرق گیاهی منجر به افزایش تحریک ترشح انسولین توسط لوزوالمعده شده و باعث کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت می‌شود. علاوه بر این، عرق برگ زیتون مقاومت انسولین در این افراد را نیز کاهش می‌دهد.

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله هم اشاره شد، عرقیات گیاهی که به طور طبیعی قند خون را کاهش می‌دهند، نقش مهمی در مدیریت و کنترل دیابت و سلامت قلبی-عروقی دارند. این گیاهان با تأثیرات ضد التهابی، آنتی‌اکسیدانی و تنظیم‌کننده قند خون، می‌توانند باعث بهبود میزان قند خون و ایجاد تعادل در بدن شوند. بااین‌حال، قبل از شروع هرگونه رژیم جدیدی یا مصرف عرقیات گیاهی، بهتر است با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید تا از تطابق آن با وضعیت بدنی خود اطمینان حاصل کنید.

برگرفتە از :مثبت سبز


ین نوشیدنی قند خون را کنترل، سموم بدن را دفع، نقرس را درمان می کند

نوشته

دعاهای قرآنی

نوشته

اصطلاحات تخصصی کمپوست قارچ

نوشته

🌟 مشاوره و خدمات تخصصی و حرفه‌ای در زمینه‌ی نگارش پایان نامه و مقاله

نوشته

امنیت روانی : اهمیت، عوامل مؤثر و راهکارهای بهبود

نوشته

 تحلیل داده های آماری با مناسب‌ترین قیمت و کیفیت برتر!

تحلیل داده های آماری

🌟با تجربه‌ی بیش از 17 سال و ارائه‌ی بهترین خدمات

مشاوره : پایان نامه و مقاله نویسی تحلیل داده های آماری

📊تحلیل داده های آماری با نرم افزارهای کمی و کیفی

توجه: همه ی پرسشنامه هااز منابع معتبر تهیه شده،  استاندارد ، دارای روایی و پایایی و منابع داخل و پایان متن می باشند . همه ی پرسشنامه ها  قابل ویرایش در قالب نرم افزار ورد Word می باشد. 

مبانی نظری و پژوهشی متغیر ها

📞 تماس: 09143444846 (پیامک، ایتا، واتساپ، تلگرام) 🌐 کانال تلگرام: عضو شوید

(تا جای ممکن با ایتا پیام بفرستید، زودتر در جریان خواهیم بود!)

ایمیل :   abazizi1392@gmail.com

وبلاگ ما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *