پرسشنامه استاندارد

10 گام اساسی برای رسیدن به موفقیت

موفقیت چیست؟ 10 گام برای دستیابی به موفقیت

موفقیت چیست و موفق کیست اگر به دنبال موفقیت هستید این مقاله سایت جادوی باور را با دقت مطالعه کنید

با گذر زمان انسان ها متوجه شدند که علاوه بر عوامل بیرونی مانند زور بازو، کار مناسب و غیره ..عوامل داخلی مانند نظام باورها، ذهن، احساس، افکار و… نیز در رسیدن به موفقیت تأثیر بسزایی دارد. اما هنوز تمامی مردم به این اعتقاد و باور نرسیدند؛ فقط افرادی توانسته اند این موضوع را درک کنند که در تولید و درآوردن پول و ثروت و خوشبختی  مشکلی ندارند.

تعریف موفقیت

تعریف موفقیت برای هرکس متفاوت تر از فرد دیگری است زیرا فردی موفقیت را در آرامش داشتن می داند در حالی که فردی دیگر موفقیت را در پول و ثروت میبیند ولی به طور کلی می توان تعریف موفقیت را رسیدن به آن قله ای در نظر گرفت که در طول عمر در تلاش برای فتح آن هستیم.

در ادامه موفقیت را از جنبه های مختلف مانند موفقیت در کسب و کار ویا موفقیت در تحصیل و یا موفقیت در روابط به شما آموزش خواهیم داد همچنین ۱۰ گام برتر برای موفقیت را به شما آموزش خواهیم داد.

واقعا موفقیت چیست؟

تعریف موفقیت برای همه ما یکسان نیست زیرا اگر فقط یک تعریف واحد و کلی راجب موفقیت وجود داشته باشد پس باید همه انسان ها یک مقصد داشته باشند. موفقیت را می توان فتح آن قله ای در نظر بگیریم که حاضریم برای آن شبانه روز هم از نظر ذهنی و هم از نظر بدنی کار کنیم موفقیت در کار و یا در دانشگاه و… نوعی از آن هستند.

سایت inc موفقیت را بدین گونه معرفی کرده است که اگر فکر می کنید که موفقیت صرفا داشتن پول زیاد است، پس شما یک شکست خورده هستید.

درست است که موفقیت از نظر هر کس متفاوت تر از فرد دیگری است اما برای رسیدن به موفقیت در زندگی چهار چوب ها و قوانینی وجود دارد که می تواند ما را به آن برساند.

شاد بودن و موفق شدن هدف نهایی ماست به طور مثال فردی که به دنبال ثروت است می داند که اگر ثروتمند شود انسان شادتر و موفق تری خواهد بود. اگر درون خودتان را دقیق بررسی کنید خواهید دید که شما نیز از اعماق وجودتان مایل به موفق شدن و رسیدن به شادی دائمی هستید؛ فرقی ندارد چند سالتان است و یا کجا زندگی می کنید و چه شغلی دارید در هر صورت شما عاشق موفقیت و شادی هستید.

موفق شدن موضوعی فراتر از پول داشتن و پیدا کردن مشتریان جدید است. موفقیت واقعی به معنای این است که شما به دنبال علایق و آرزوهای خود بروید و هدفمندانه زندگی کنید. از لحظه لحظه زندگی خود لذت ببرید.

عامل موفقیت در زندگی چیست؟

عامل موفقیت در زندگی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود: دسته اول عوامل بیرونی مانند زور بازو، کار، توانایی و مهارت های فیزیکی و… و دسته دوم  که به مراتب مهم تر از اولی هست مانند افکار، احساسات، توانایی و مهارت های ذهنی و… است. به اعتقاد ثروتمندان و افراد برتر جامع ۹۹ درصد عوامل داخلی و ۱ درصد عوامل بیرونی در موفقیت ما سهیم هستند.

۱۰ گام برای رسیدن به موفقیت

ما در سایت جادوی باور برای شما ۱۰ گام برتر برای کسب موفقیت که تاکید بسیاری بر آنها شده است را آماده کرده ایم. این ۱۰ گام می تواند شما را به موفقیت برساند به شرط اینکه به آنها پایبند باشید. مواردی که با رنگ متفاوتی در مقاله موفقیت درج شده را با تامل بیشتری بخوانید

 این ۱۰ گام و توضیحاتی که درباره آنها داده شده است نتیجه تلاش و تحقیق ما در سایت جادوی باور است که با کمک نظرات و نتایجی که شما برای ما ارسال کرده اید است. پس با دقت آنها را بخوانید و تلاش کنید تا آنها را در زندگی خود به کار بگیرید.

گام اول هدف گذاری

در گام اول، شما باید مسیر موفقیت خود را ترسیم کنید. برای این کار، باید علائق خود را به خوبی بشناسید. قبل از دستیابی به هر گونه موفقیتی، شما باید فکر کنید و مشخص کنید که موفقیت برای شما چه معنایی دارد؟ ممکن است سالها زمان ببرد تا تشخیص دهید که از زندگی خود چه می خواهید؟ چه علایقی دارید؟

کدام ارزش ها و اهداف در زندگی شما اولویت دارند؟ با این کار، شما به زندگی خود معنا می بخشید و می توانید اهدافتان را مشخص کنید. اگر شما در تعیین اهداف و علائق خود مشکل دارید، از دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید به شما کمک کند.

برای شناخت علاقه مندی ها و آرزوهای خود، این سوالات را از خودتان بپرسید:

⦁ چه میراثی می خواهید از خود به جا بگذارید؟
⦁ چه خدمتی را می خواهید به دیگران ارائه کنید؟
⦁ چه آرزویی دارید که مدام به آن فکر می کنید؟
⦁ دوست دارید دیگران چگونه از شما یاد کنند؟
⦁ چگونه می خواهید دنیا و جامعه خود را بهتر کنید؟
⦁ در زندگی خود به چه چیزهایی علاقه دارید؟

فهرستی از اهدافتان مشخص کنید

کارهایی که برای رسیدن به آنها باید انجام دهید را لیست کنید. مطمئن شود که هم اهداف کوتاه مدت و هم اهداف بلند مدت خود را لیست کرده اید. فراتر از اهداف مالی و شغلی خود فکر کنید. به موضوعاتی چون بهبود روابط خانوادگی، بهبود شخصی، ارتقای مهارت، یادگیری موضوعات جدید و تبدیل شدن به انسانی بهتر فکر کنید.

یک مهلت برای هر هدف تعیین کنید و متعهد شوید که در آن زمان به هدفتان دست پیدا می کنید. در تعیین اهداف خود، به یاد داشته باشید که اهداف شما باید مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط با مهارتهای شما و زمان محور باشند. در ابتدای راه، اهداف خود را به هدفهای کوچکتر بشکنید ؛ مثلا اگر رویای جهانگردی را دارید، هدف خود را طوری تعیین کنید که تا چند سال آینده، پول پس انداز کنید و ۱۰ کشور دنیا را ببینید. بعد از رسیدن به این هدف، هدف بزرگتری برای خود تعیین کنید. در صورتیکه احساس میکنید در این زمینه به یک استاد نیاز دارید ناپلئون هیل یکی از بهترین هاست

گام دوم زندگیتان را هدفمند کنید

هدفمند زندگی کنید. برای رسیدن به آرزوهایتان و تبدیل شدن به انسانی که دوست دارید، شما باید به کارهایی که انجام می دهید، دقت داشته باشید. دائما از خودتان بپرسید: «این کارهایی که انجام می دهم، مرا به هدفهایی که در زندگی خود دارم می رساند؟»
اگر دائما احساس بی حوصلگی می کنید، مدام در گذشته هستید و روزهای خود را بیهوده سر می کنید، به این خاطر است که شما فراموش کرده اید چه فرد بزرگی هستید و چه اهداف بزرگی دارید.

باید مراقب وقت خود باشید. از زمانهای آزاد خود برای انجام کارهای مورد علاقه تان استفاده کنید تا انرژی شما بیشتر شود. مثلا به جای تماشای تلویزیون در آخر هفته، سرگرمی های دلخواه خود را انجام دهید یا به ملاقات شخصی که دوستش دارید بروید. فعالیتهایی که انجام می دهید باید برای شما جذاب و لذت بخش باشند. شما می توانید اوقاتی در روز را به تجسم خلاق آرزوهایتان اختصاص دهید و هیچ کار فیزیکی در آن زمانها انجام ندهید.

گام سوم به خود تعهد داشته باشید

به خود تعهد بدهید و به تعهدات خود وفادار باشید. تنها برنامه ریزی کافی نیست. شما باید به اهداف و قولهایی که به خودتان می دهید، متعهد باشید. هم چنین خوش قولی را در تعهداتی که به دیگران می دهید نیز رعایت کنید. اگر به کسی می گویید که کار خاصی را انجام خواهید داد، پس انجامش دهید. هم چنین اگر برای انجام کاری مطمئن نیستید، قول انجام دادنش را ندهید.

درباره توانایی ها و محدودیت های خودتان صادق باشید. از لغو برنامه هایی که با دیگران می گذارید، خودداری کنید. به خودتان تعهد بدهید و به آنها بچسپید! تعهداتتان را روی کاغذ بنویسید و آنها را در جایی آویزان کنید که می توانید آنها را ببینید. مطمئن شوید که تعهدات شما، باعث پیشرفت و حرکت شما به سمت اهدافتان می شود. هر از گاهی، اهداف خود را مرور کنید تا مطمئن شوید که آنها، شما را به مسیر درست هدایت می کنند.

گام چهارم موفقیت را از درونتان آغاز کنید

موفقیت درونی، یکی از ارکان اصلی رسیدن به موفقیت است. موفقیت ها از ذهن آغاز میشوند برای رسیدن به موفقیت درونی، باید تمرین کنید تا در لحظه حال زندگی کنید. اگر شما دائما با گذشته درگیر باشید لحظه حال را از دست خواهید داد.

به یاد داشته باشید که گذشته ناموجود هست و فقط اکنون است که واقعا وجود دارد. زندگی در اکنون جریان دارد. تلاش کنید تا افکار منفی را از ذهن خود بیرون کنید تا بتوانید از لحظه حال لذت ببرید. اگر فکر منفی به ذهنتان خطور کرد، به جای مقاومت در برابر آن، فکر را به عنوان یک اندیشه منفی بپذیرید و کنارش بگذارید.

مقاومت کردن در برابر افکار منفی، سبب قوت گرفتن آنها می شود. اگر هر روز تمرین کنید که از زندگی در اکنون لذت ببرید، میزان آرامش و شادی شما به تدریج بیشتر می شود. عادت کنید که موضوعات کوچک اطرافتان را ببینید. از احساسات خوب کوچک قدردانی کنید؛

مثلا حس گرمای خورشید روی پوستتان، احساس تماس پاهای خود با زمین، تماشای منظره های طبیعی و دیدن آثار هنری از جمله حس های خوب روزانه هستند. با اهمیت دادن به این حس ها، شما می توانید ذهن خود را به آرامش دعوت کنید و قدر تک تک لحظه های زندگی خود را بدانید.

گام پنجم زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید

زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید. متاسفانه، بسیاری از مردم موفقیت های خود را با موفقیت دیگران می سنجند! اگر می خواهید احساس خوشبختی و خوشحالی کنید، زندگی خودتان را فقط با ملاک ها و معیارهای خود ارزیابی کنید. خیلی ها عادت کرده اند که نقاط ضعف زندگیشان را با نقاط قوت زندگی مردم مقایسه کنند.

به یاد داشته باشید که برخلاف تصور شما، در زندگی افرادی که آنها را شاد و خوشبخت می دانید، ناراحتی، ناامیدی و مشکلات وجود دارند و در پشت پرده زندگی آنها وجود دارد. شاید شما هرگز این ناراحتی ها را نبینید ولی وجود دارند.

برای ترک این عادت، استفاده از شبکه های اجتماعی را محدود کنید و به خودتان یادآوری کنید که زندگی هر کس، چالش ها و سختی هایی دارد. به جای مقایسه خود با افرادی که به نظر بهتر از شما هستند، خود را با انسانهای پایین تر مقایسه کنید و درصدد کمک به افراد ناتوان، فقیر و بیمار کنید. با انجام کارهای خیر، میزان شادی و اعتماد به نفس شما بیشتر می شود.

گام ششم قدردان نعمت های زندگی باشید

 نعمت هایی که در زندگی خود دارید را بشمارید و سپاسگزار باشیداگر همواره تمرکز خود را روی نداشته هایتان بگذارید، همواره احساس ناراحتی و کمبود می کنید. به جای تمرکز روی آنچه ندارید، روی داشته های خود تمرکز کنید و زمانی از روز را برای قدردانی کردن بابت داشته های خود صرف کنید. از موضوعات ظاهری فراتر بروید و از خدا بابت موضوعات والاتر مانند سلامتی، عشق، خانواده و دوستان، همسر، لحظات شاد و آرامشتان سپاسگزاری کنید.

شما باید به موفقیت های بیرونی نیز دست پیدا کنید. برای این که به موفقیت برسید؛ گاهی لازم است در زمینه موردنظر خود آموزش ببینید. مطالعه و آموزش دیدن، به شما دانش، مهارت و اعتبار می بخشد تا حداکثر توانایی را برای رسیدن به اهدافتان به دست آورید. آمارها نشان داده است که هرچه بیشتر آموزش ببینید، می توانید پول بیشتری به دست آورید و به جایگاه بهتری برسید. منظور از آموزش، حضور در دانشگاه نیست. برنامه های آموزشی و کارگاه ها نیز می توانند باعث ارتقای مهارتها و دانش شما شوند. یادتان باشد همواره از آموخته های جدید خود لذت ببرید.

گام هفتم مدیریت مالی مناسب

امور مالی را مدیریت کنید. یادگیری نحوه مدیریت پول ، ثبات مالی شما را تضمین می کند. شما باید هزینه های خود را مشخص کنید تا بتوانید آنها را مدیریت کنید. درآمد ماهیانه خود را از هزینه هایتان جدا کنید تا متوجه شوید که هرماه، چه مقدار پول در اختیار دارید. این کار باعث می شود که جلوی هزینه های گزاف و ولخرجی را بگیرید. هر ماه، پولی را در حساب پس انداز خود بریزید. پولی که پس انداز می کنید را می توانید در جای مطمئنی سرمایه گذاری کنید یا آن را به بانک بسپارید.

گام هشتم زمان خود را مدیریت کنید

زمان خود را مدیریت کنید. موکول کردن کارها به دقیقه آخر، می تواند باعث ایجاد استرس و فشار روانی در وجود شما شود. این کار، احتمال بروز اشتباه و سهل انگاری را نیز افزایش می دهد. زمان خود را به درستی مدیریت کنید تا وقت کافی برای انجام کارهای مهم و وظایف اصلی را داشته باشید. از یک نرم افزار یا دفترچه اقدامات برای برنامه ریزی استفاده کنید تا شما را در طول روز، هفته و ماه سازماندهی کند. برای اینکه کارهای مهم خود را فراموش نکنید،

از تایمر یا نرم افزار یادآوری کننده برای مدیریت زمان خود استفاده کنید. هر روز، فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید را بنویسید. هر کاری که انجام دادی را خط بزنید و از فهرست خارج کنید. این کار به شما کمک می کند سازمان یافته تر عمل کنید و انگیزه بیشتری داشته باشید.

گام نهم فرصت ها را غنیمت بشمارید

علاوه بر زمان، فرصتهای زندگی خود را غنیمت بشمارید. اگر فرصتی برای درخشش استعدادها و رسیدن به آرزوها برایتان پیش آمد، از آن استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بعضی فرصتها، تنها یک بار در زندگی شما پیش می آیند؛ پس زمانی که پیشنهاد خوبی برای پیشرفت و حرکت رو به جلو داشتید، از آن به خوبی استفاده کنید.

گام دهم نکته طلایی

نکته طلایی موفقیت این است که آن را در همه جنبه های زندگی خود بیاورید. شما باید به سلامتی روح و جسم خود اهمیت بدهید؛ زیرا این دو، همسفران اصلی شما در مسیر موفقیت هستند. مراقب سلامتی خودتان باشید. یک بدن سالم، از ذهنی سالم مراقبت می کند. رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و مطمئن شوید که هیچ گونه ماده مفیدی را از غذای خود حذف نمی کنید. با متخصص تغذیه ملاقات کنید و غذاهای سالم را با نظارت او انتخاب کنید. هم چنین به صورت مرتب ورزش کنید.

اطراف خود را با انسانهای مثبت احاطه کنید. افراد مثبت، انسانهایی شاد، مهربان، بخشنده و موفق هستند و شما را برای رسیدن به موفقیت، تشویق و ترغیب می کنند. روابط خود را با انسانهای منفی و بدبین محدود کنید؛ زیرا آنها فقط انرژی و اشتیاق شما را از بین می برند و دلسردتان می کنند.

با افرادی معاشرت داشته باشید که دنبال پیشرفت هستند و مثل شما می خواهند زندگیشان را بهتر کنند. هرگز رشک و حسادت به دل راه ندهید؛ زیرا موفقیت هیچ کس، تهدیدی برای موفقیت شما نخواهد بود. با انتخاب افراد مثبت اندیش، با عزت نفس و پرانگیزه، خواهید دید که اشتیاق شما برای رسیدن به موفقیت بیشتر می شود و احساس شادی بیشتری می کنید.

ابعاد موفقیت

موفقیت دارای دو بعد فردی و اجتماعی است که در ادامه قصد داریم هر یک از این ابعاد موفقیت را بررسی کنیم.

بعد موفقیت فردی

ساده ترین تعریفی که میتوان از بعد موفقیت فردی داشت این است: یک فرد با تلاش و مهارت های خود و بدون کمک گیری از عوامل بیرونی و اجتماعی به موفقیت رسیده است اصطلاحاً به این افراد موفق خود ساخته میگویند موفقیت فردی پروسه طولانی تر و سخت تری نسبت به موفقیت اجتماعی دارد چراکه یک فرد باید به تنهایی بار سختی ها و مشکلات مسیر موفقیت را بکشد.

بعد موفقیت اجتماعی

موفقیت اجتماعی دقیقاً تعریفی عکس تعریف موفقیت فردی دارید و به این معناست که گروه یا تعدادی از افراد به کمک هم و با هم فکری مسیر موفقیت را طی میکنند.

سخن آخر

به عنوان سخن آخر درباره موفقیت باید بگویم فراموش نکنید که موفقیت لذت مسیر است یعنی باید یاد بگیرید که چطور می توان از مسیر زندگی لذت برد. زندگی را خودمان باید برای خودمان بسازیم به عبارت دیگر تنها راه موفقیت ما این است که خودتان، خودتان را به موفقیت برسانید. هیچکس جز خودتان برای موفق شدن شما نمی تواند کاری کند.

اگر موفق بودن را دوست دارید و از آن لذت می برید قطعاً موفق خواهید شد ولی اگر هدف از موفق شدن این است که در مقابل اطرافیان خود نمایی کنید باید بگویم با این هدف شما بسیار بسیار سخت می توانید به موفقیت برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *