مقاله نویسی

چگونه یک عنوان خوب برای تحقیق پیدا کنیم؟

چگونه یک عنوان خوب برای تحقیق پیدا کنیم؟

چگونه یک عنوان خوب برای تحقیق پیدا کنیم؟

انتخاب عنوان اولین چالش پیشروی نویسندگان مقالات و کتابها می‌باشد همانطور که می‌دانید تا یک عنوان و موضوع خوب برای تحقیق نداشته باشید شروع به تحقیق غیر ممکن خواهد شد. باید عنوان استاندارد و مناسب برای تحقیق خود انتخاب کنید.

عنوان تحقیق

هر چیزی که برای اولین بار می خواهد ارائه شود باید یک عنوان خوب داشته باشد و عنوان اولین و اصلی ترین معیار هر مقاله و کتابی می باشد که برای اولین بار می خواهد ارائه شود. ویژگی بارز و متمایز هر نوع تحقیقی عنوان مناسب آن می باشد و باید همه تلاش خود را به کاربگیرید تا عنوان و موضوع مناسب و شایسته ای برای تحقیق خود انتخاب کنید که به کمک آن شناخته شود. برای انتخاب عنوان نویسنده قبل از هر چیز نیاز به شناخت و انگیزه دارد ابتدا باید بداند که در چه حوزه ای و برای چه چیزی می خواهد بنویسد و سپس انگیزه خود را از انتخاب موضوع مشخص کند در این صورت بهتر می تواند عنوان شایسته و مناسب برای تحقیق انتخاب کند. انتخاب عنوان مناسب برای تحقیق قوانین و ویژگی هایی دارد که مطالعه این مطلب همه اطلاعات راجع به انتخاب عنوان مناسب را برای شما مشخص خواهد کرد.

ویژگی های یک عنوان خوب

 • به خوبی محتوای پژوهش را معرفی کند.
 • در حد امکان فاقد عبارات اختصاری باشد.
 • در حد امکان کوتاه و رسا باشد.
 • فاقد قضاوت و القای مفاهیم باشد.
 • به صورت سوالی عنوان نشود.
 • به جامعه آماری مورد بررسی اشاره کند.
 • به گونه ای جذاب و جالب توجه نوشته شود.
 • به ابتکار خاص موجود در تحقیق اشاره کند.

تعداد کلمات عنوان

 • زیر ۸ کلمه عالی
 • ۱۲-۸ کلمه خوب
 • ۱۸-۱۲ کلمه متوسط
 • ۲۴-۱۸ کلمه ضعیف
 • بالای ۲۵ بسیار ضعیف
تصویر

نحوه انتخاب عنوان خوب برای تحقیق

برای پیدا کردن عنوان خوب ابتدا باید حوزه موضوعی مقاله و تحقیق خود را به خوبی بشناسید بهتر است سعی کنید در زمینه ای تحقیق انجام دهید که به آن علاقه دارید و قبلا مطالعات زیادی در رابطه با آن انجام داده اید و ذهن باز تری در آن حوزه دارید از طرفی می بایست مخاطبین خود را به خوبی بشناسید شناخت عقاید و سلایق مخاطبین نقش پررنگی در انتخاب موضوع خوب دارد. با بررسی آثار ثبت شده در آن حوزه سعی کنید نقاط ضعف و قوت آنها را بررسی نمایید و بدانید که کدام عناوین کاربردی تر هستند و بیشتر توسط مخاطبین جستجو می شوند. از کنار سوژه های ساده در رابطه با حوزه تخصصی خود ساده رد نشوید موضوعات ساده جذابیت بیشتری از دیدگاه خواننده دارند.

اگر واقعا می خواهید عنوان تحقیق شما جذابیت و تاثیر گذاری کافی را داشته باشد از چند ماه قبل شروع به جمع آوری ایده ها و سوژه های مناسب کنید و آنها را در یک دسته بنید طبقه بندی کنید و سعی کنید جذابترین و پراهمیت ترین موضوع از نظر خودتان را از این لیست انتخاب کنید. موضوعی که انتخاب کرده اید را باید به خوبی بشناسید و بدانید که هدف این موضع چیست و می خواهد چه نقشی در حوزه علمی ایفا نماید گاها عناوین به قدری کلی هستند که انجام تحقیق در رابطه با آنها بسیار دشوار می باشد و بهتر ایتن موضوع به چندین موضوع دیگر تقسیم شود تا از حالیت کلی خارج گردد انجام تحقیق در رابطه با یک موضوع کلی کمی دشوار است و توصیه می کنیم اگر برای بار اول مقاله یا کتاب ارائه می کنید از انتخاب موضوعات کلی پرهیز کنید.

نکته: عنوان باید معرفی کننده مطالب مندرج در تحقیق باشد و باید مفهوم مطلب را برساند. انتخاب موضوع صرفا به دلیل جذاببیت هیچ اهمیتی ندارد زمانی که خواننده آنرا مطالعه کند و متوجه شود که مرتبط با موضوع نمی باشد.

تاکنون بارها برای خودتان نیز ممکن است پیش آمده باشد که یک کتاب را صرفا به دلیل جذابیت عنوان آن انتخاب کنید بنابراین عنوان در جذب مخاطب تاثیر فوق العاده ای دارد و به هیچ عنوان در انتخاب موضوع مناسب برای تحقیق خود سریع و بی تفاوت نباشید و چنین گمان نبرید که محتوای ارزشمند نشانگر کیفیت می باشد همانطور که ظاهر آراسته و جذابیت در تمامی موارد از دیدگاه یک شخص مهم می باشد عنوان اثری که آنرا برای مطالعه انتخاب می کند نیز مهم است.

انتخاب عنوان مناسب برای مقاله

انتخاب عنوان برای مقاله بسیار دشوار تر از انتخاب عنوان برای سایر تحقیقات علمی می باشد زیرا مقاله توسط بخش داوری بررسی و اعتبار سنجی می شود و باید موضوع مناسبی داشته باشد. همچنین تکرار در عنوان مقالات به هیچ عنوان جایز نمی باشد و باید موضوع کاملا ناب و جدید باشد. عنوان می تواند نشانگر مهارت و تبهر شما باشد و یا نشانه بی تجربگی, بنابراین شتابزده و بدون تحقیق و بررسی عنوان مقاله را تایید نهایی نکنید و جستجوی بیشتری انجام دهید. عنوان مقاله باید جذاب و تاثیر گذار باشد. اگر می خواهید از تکراری نبودن موضوع مقاله خود اطمینان حاصل فرمایید می توانید آنرا جستجو کنید و مقالات مشابه را بررسی کنید که مبادا عنوان یا محتوای مشابه داشته باشید. مقالات در مرحله داوری بین هزاران مقاله ارسالی دیگر از کل دنیا قرار می گیرند و مقایسه می شوند عنوان جذاب مقاله در این بخش تاثیر به سزایی در جلب توجه داوران خواهد داشت. همچنین بعد از چاپ مقاله اعتبار مقاله در تعداد استناد به آنها می باشد که عنوان جذاب باعث می شود استناد به مقاله توسط افراد بیشتری انجام شود.

انتخاب عنوان مناسب برای کتاب

کتابها انواع مختلفی دارند و برای نگارش تمامی کتاب ها باید عنوان انتخاب شود عنوان بخش ضروری کتابها می باشد و کتابهایی که در قفسه قرار دارند عنوان و جلد آنها قابل رویت برای مشتریان می باشد. کتاب ها بیشتر از تمام تحقیقات دیگر در معرض دید مخاطبان و مشتریان قرار دارند. باید عنوان در این نوع از تحقیقات بیشتر حائز اهمیت قرار گیرد هر چه عنوان کتاب جذاب و مفهومی باشد بیشتر فروش می رود و بیشتر در دید و توجه مشتریان قرار می گیرد. عموما وقتی موضوعی ذهنتان را درگیر کرده است و تصمیم می گیرید کتابی در این رابطه انتخاب کنید و آنرا مطالعه فرمایید به دنبال موضوعاتی نزدیک به آنچه که در ذهنتان قرار دارد می روید و چه بهتر که با موضوعاتی رو به رو شوید که جامع تر و کلی تر می باشند. عنوان کتاب ها نباید طولانی باشند باید مختصر و کلی باشند بدون وجود کلمات تکراری انتخاب عنوان برای کتاب نیاز به خلاقیت بیشتری دارد. مثلا مقالات وقتی می خواهید در یک رشته و زمینه خاصی بنویسید حتما در آن حوزه تخصص دارید و عناوین خوبی به ذهنتان می رسد اما برای انتخاب عنوان کتاب حتما باید خلاقیت داشته باشید. انتخاب موضوع برای کتابهای داستانی رمان ها و کتابهای علمی هر یک نیاز به مهارت های جداگانه دارند. از استعاره برای عنوان کتاب استفاده کنید تا بهتر در ذهن بماند. استفاده از استعاره باعث می شود که عنوان شما جذاب و به یاد ماندنی باشد.

تصویر

انتخاب عنوان مناسب برای پایان نامه

پایان نامه ها جز مهمترین تحقیقات دانشجویی محسوب می شوند که دانشجویان می بایست در پایان سال تحصیلی دوره کارشناسی ارشد یا دکتری اقدام به نگارش آن نمایند. پایان نامه در واقع یک حالت کاملا اجباری دارد و عنوان هایی که انتخاب می کنید باید مرتبط و در رابطه با رشته دانشگاهی دانشجو باشند. پایان نامه حجم بسیار گسترده تری نسبت به سایر تحقیقات دارد. پایان نامه نیز همانند مقاله مورد بررسی داوران قرار می گیرد و باید عنوان خوبی داشته باشد تا داوران و اساتید با نمره بالایی آنرا پذیرش کنند. برای انتخاب یک عنوان پایان نامه مناسب باید این سوال را از خودتان بپرسید که این تحقیق چه چیزی را قرار است نشان دهد و چه چیزی را نشان نمی ­دهد. حتی می توانید جملاتی که به ذهنتان می ­رسد را یادداشت کنید تا از بین آن­ها صحیح ترین و جذاب­ترین عنوان را انتخاب کنید. استفاده از کلماتی که هیچ کمکی به فهم عنوان و موضوع پایان نامه ندارد مناسب نیست، بنابراین با دانستن اینکه چه کلماتی هیچ نقشی در دقت، صحت یا جذابیت عنوان پایان نامه ندارند و با حذف کردن آن­ها می توانید عنوانی مختصرتر در عین حال صحیح ­تر ارائه دهید.

برای استعلام تکراری نبودن عنوان پایان نامه از طریق سایت های زیر اقدام فرمایید:

 • جستجو در سایت ایرانداک (نیاز به ثبت نام اولیه دارد)
 • جستجو در سیکا (سیستم یکپارچه کتابخانه های دانشگاه آزاد اسلامی)
 • جستجو در شبکه جامع سیمرغ (نوسا)
 • جستجو در طرح های پژوهشی جهاد دانشگاهی (SID)
 • جستجوی مستقیم در سایت کتابخانه های کشور
 • مشورت با اساتید مطرح در یک حوزه موضوعی
 • برگرفته از: ساعد نیوز
 • برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.
 • تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.
 • نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos
 • نرم افزار کیفی: Maxquda
 • تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower
 • روش های تماس:
 • Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام
 • Telegram: @abazizi4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *