مقاله نویسی

چگونه عنوان مناسب برای مقالات ژورنالی پیدا کنیم؟

چگونه عنوان مناسب برای مقالات ژورنالی پیدا کنیم؟

چگونه عنوان مناسب برای مقالات ژورنالی پیدا کنیم؟

نوشتن عنوان مناسب تنها کسری از زمان را به خود اختصاص می دهد که شما نیاز دارید تا کار خود را بر روی کاغذ پیاده کنید. با این وجود، این نقطه شروع بسیار مهم است، زیرا ممکن است بر کار شما و تعداد خوانندگان تاثیر بگذارد.

با افزایش دیجیتالی کردن تحقیق، افراد بیشتر و بیشتر از پایگاه های داده انتزاعی برای یافتن مقالات مربوط به کارشان استفاده می کنند. به همین دلیل است که اگر شما مقاله خود را در نتایج جستجو کنید، باید اطمینان حاصل کنید که عنوان آن خلاصه خوبی از کار شماست و به مخاطبان پاسخ مناسب می دهد. چطور می توانید این کار رو بکنید؟ در اینجا یک راهنمای گام به گام با برخی نکات مفید است.

با پیش نویس شروع کنید

نوشتن یک مقاله می تواند یک روند طولانی داشته باشد که ممکن است چند روز تا چند ماه طول بکشد. در طی این زمان طبیعی است که تصمیم به تغییر برخی از جنبه های مقاله و یا ارائه ایده های جدیدی که قبلا به آن فکر نکرده اید، بگیرید. به همین دلیل، این یک ایده خوب است که ابتدا با عنوان پیش نویس در ابتدای کار شروع کنید و سپس روی نوشتن بقیه مقاله تمرکز کنید. اگر در عین حال با ایده خوبی روبرو شوید، فقط آن را بنویسید و کار خود را ادامه دهید. هنگامی که شما کل متن را آماده کردید، می توانید به عنوان برگردید و برای نسخه نهایی تصمیم بگیرید. در بعضی موارد، این استراتژی می تواند تناقض های بزرگی ایجاد کند، زیرا ممکن است نسبت به همه ویرایش ها و بازنویسی هایتان خیلی آشفته شوید، زیرا ممکن است به سادگی فراموش کنید که تغییراتی در عنوان نیز ایجاد کنید.

انتخاب کنید از چه نوعی می خواهید استفاده کنید

عناوین مقالات ژورنالی به طرق مختلفی صورت می گیرد و شما احتمالا بیشتر آنها را دیده اید. به عنوان مثال، هارتلی (2008) 13 نوع مختلف عنوان نویسی را لیست می کند، اما به منظور وضوح بیشتر ما می توانیم از رایج ترین فرمت ها فقط در سه نوع خلاصه کنیم. (Jamali & Nikzad، 2011):

  • عناوین خبری – یافته های اصلی یا نتیجه گیری را بیان کنید (مثلا “یک برنامه کاهش وزن سه ماهه، افزایش عزت نفس دختران نوجوان را افزایش می دهد)
  • عناوین توصیفی – موضوع مقاله را توصیف می کنند، اما نتایج اصلی را نشان نمی دهند (مثلا “تأثیر حمایت خانواده بر بیماران مبتلا به زوال عقل”).
  • عناوین پرسشی – سوژه را به صورت یک سؤال معرفی می کند (مثلا “آیا آموزش شناختی سبب بهبود عملکرد در وظایف تشخیص الگو می گرد؟”)

هر یک از این سه نوع عنوان خوب است و شما باید فرمت را بسته به نوع اطلاعاتی که می خواهید به مخاطبان خود منتقل کنید انتخاب کنید. عناوین خبری به طور کلی در مقالات پژوهشی استفاده می شوند و بیشترین میزان اطلاعات را در اختیار دارند. اگر شما مایل به تأکید بر بخش فنی تحقیقاتی که انجام داده اید هستید نیز آنها عناوین خوبی هستند. از سوی دیگر، عناوین پرسشی کمتر رایج هستند و برای مقالات مروری ادبیات مناسب تر هستند. اما از سه عناوین بیان شده، نوع توصیفی به نظر می رسد که رایج ترین نوع برای مجلات است .(Jamali & Nikzad، 2011).

چگونه می توان عنوان را تنظیم کرد؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانند به شما در اجتناب از برخی از اشتباهات رایج در هنگام نوشتن عنوان ها کمک کنند:

  • دستورالعمل کتابچه راهنمای انجمن روانشناسی آمریکا را دنبال کنید (APA، 2009). کتابچه راهنما به سادگی و استفاده از عناوین مختصر هنگام تنظیم عنوان تاکید می کند. علاوه بر این، واژه هایی که معنای کم یا  بی معنی هستند، باید از آنها اجتناب شود، زیرا طول کلی عنوان را افزایش می دهند در حالی که ممکن است خدمات نمایه سازی را به اشتباه بیاندازند.
  • اجتناب از عنوان هایی که بیش از حد طولانی هستند. طول توصیه شده یک عنوان بیش از 12 کلمه نیست (APA، 2009). عناوین طولانی تر برای به خاطر سپردن کمی سخت هستند، مقالات با عناوین طولانی کمی کمتر از مقالاتی که دارای عنوان های کوتاه تر هستند دانلود می شوند. (حداقل در علوم زیستی).
  • گاهی اوقات از دو نقطه برای اضافه کردن اطلاعات اضافی به عنوان استفاده می شود، مانند روش شناسی که از آن استفاده شد (مثلا “فعال سازی مغز در هنگام درک انگاره های صورت مانند: مطالعه fMRI”). با این حال، استفاده از یک زیرنویس طولانی می تواند گاهی اوقات دست و پا گیر باشد (مثلا “اعتماد به نفس: آیا می تواند روابط بین فردی را در میان بزرگسالان ساکن جامعه در آمریکای شمالی تقویت کند؟”). در چنین مواردی می توانید عنوان را بدون دونقطه بازنویسی کنید در صورتی که ببینید اطلاعات مهمی از بین نرفته است (هیز، 2010).
  • از کلمات اختصاری در عنوان استفاده نکنید بدون آنکه آنها را هجی کنید (Hartley، 2012). خوانندگانی که با معنی آنها آشنا نیستند، ممکن است به سادگی مقاله را جست وجو کنند حتی اگر به جستجوی آنها مربوط باشد.
  • طعنه، جناس و طنز در عنوان ممکن است به شما در جذب خوانندگان بیشتر کمک کند اما از اغلب از آنها باید اجتناب شود (هارتلی، 2008). مشکل آنها این است که آنها ممکن است توسط خوانندگانی که زبان مادری آنها نیست، خوانده شوند و همچنین از فرهنگ خاصی باشند. علاوه بر این، مقاله شما احتمالا در نتایج جستجو بی ارزش به نظر می رسد.

چندین نوع بنویسید

برای نوشتن چند عناوین احتمالی و آزمایش و بررسی با استفاده از انواع مختلف یا قاعده سازی های جایگزین وقت بگذارید. (Hays، 2010). به این ترتیب، شما قادر خواهید بود به تجزیه و تحلیل نحوه عملکرد آنها در واقعیت و احتمالا ایجاد ایده های جدیدی بپردازید. گاهی اوقات، فقط با نگاهی به انواع مختلف، می توانید یک ایده بهتر داشته باشید که بهترین جنبه های دو یا چند عنصر پیش فرض را ترکیب می کند. هنگامی که شما آماده برای ایجاد ایده ای هستید، فقط بهترین گزینه را انتخاب کنید و آن را به جای عنوان پیش نویس قرار دهید.

برگرفته از: ساعد نیوز

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

Telegram: @abazizi4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *