مقاله نویسی

چاپ رایگان مقاله

چاپ رایگان مقاله

چاپ رایگان مقاله
چاپ رایگان مقاله

شما به عنوان یک محقق علمی و نویسنده مقاله حق داری که با سختی ها و مشکلاتی که در مسیر انتشار مقاله دارید آشنا شوید از این رو در این بخش از ساعد نیوز شما را با شرایط انتشار مقاله در مجلات رایگان آشنا خواهیم کرد و اینکه چاپ مقاله رایگان در مجلات علمی چقدر صحت دارد؟

رایگان و تضمینی بودن مقالات دو مقوله کاملا متفاوت میباشد که برخی از مقالات شرایط پذیرش تضمینی مقاله دارند و برخی دیگر پذیرش رایگان که باید بررسی انجام دهید که کدام یک از مقالات پذیرش رایگان و کدام یک پذیرش تضمینی انجام میدهند. بیشتر مجلات معتبر دنیا پولی هستند. یعنی با پرداخت هزینه ای، بعد از اکسپت شدن مقاله، امکان چاپ مقاله در آن ژورنال وجود خواهد داشت. و این برای اغلب نویسندگان بسیار عادی به نظر میرسد که هزینه انتشار مقاله را پرداخت کنند. اما مجلات رایگان چه نوع مجلاتی هستند و چگونه میتوان در این مجلات مقاله ای چاپ کرد.

این مجلات لزوما از کیفیت کاری پایینی برخوردار نیستند و نباید رایگان بودن چاپ اثر را به حساب معتبرنبودن آنها گذاشت. بسیاری از این مجلات در زمره مجلات JCR قرار می گیرند که بسیار معتبرند و به سادگی مقالات را برای انتشار پذیرش نمی کنند. اگر مقاله ای بدون نیاز به ویرایش و بدون پرداخت هزینه از سوی نشریات معتبر پذیرش شود، یعنی کیفیت بسیار خوبی داشته و البته نگارنده آن شانس خوبی هم داشته است. به این خاطر که توانسته مقاله خود را در نشریه ای معتبر و رایگان به چاپ برساند.

اما سوالاتی که برای نویسندگان پیش خواهد آمد این است که آیا این مجلات تاییدیه وزارت های مربوطه را دارند و اینکه طول داوری چقدر خواهد بود.؟

چاپ مقاله علمی پژوهشی در کدام مجلات رایگان است؟

مجلات ایمپکت دار به دو دسته پولی و رایگان تقسیم بندی می گردد. تمامی این مجلات در لیست مجلات مورد تایید وزرات علوم قرار دارند. مجلات مختلف ایمپکت فاکتور های مختلفی دارند. چاپ مقاله در مجلات ایمپکتدار که معتبرترین مجلات هستند رایگان بوده و امتیاز پژوهشی بیشتری را به خود اختصاص می دهند و به همین دلیل چاپ مقاله در این مجلات بسیار دشوار و سخت می باشد و مقاله شما باید از نظر محتوایی یک مقاله پربار و غنی باشد. داوری این مجلات بسیار سخت است و نسبت به مجلات بدون ایمپکت زمان بیشتری برای پروسه داوری لازم دارند. از آنجایی که چاپ مقاله در چنین مجلاتی معمولا هزینه های بالایی دارد و پرداخت آن از عهده برخی افراد خصوصا قشر دانشجو خارج است . میتوانید مجلاتی را که چاپ مقاله در آنها هزینه ای ندارد یا همان مجلات ایمپکتدار jcr را انتخاب کنید. هرچند پروسه چاپ مقاله در این مجلات بدلیل اعتبار بالای آن سخت و دشوار است.

مدت زمان چاپ مقاله علمی پژوهشی رایگان

مجلات JCR مثل مجلات علمی پژوهشی داخلی، مجلات غیر تضمینی هستند که معتبر و مورد تائید وزارت علوم و دانشگاهها می باشند و به لحاظ داشتن اعتبار بالا بصورت تضمینی با هیچ موسسه ای قرارداد نمی بندند و عمده داوری خود را روی بار علمی و محتوای مقاله ارسالی متمرکز میکنند. بطور معمول زمان داوری و پذیرش مقاله ISI در مجلات ایمپکت دار ۴ تا ۹ هفته می باشد ولی این زمان می تواند کوتاهتر و یا طولانی تر نیز بشود.

در حالت کلی نشریات را میتوان به دو دسته کلی تقسیم بندی کرد open access و close access که تفاوت های هر یک را میتوانید از این بخش از ساعد نیوز مطالعه فرمایید.

مجلات دسترسی آزاد یا Open access به چه مجلاتی گفته می شود؟

مجلات دسترسی آزاد یا Open access به مجلاتی گفته می شود که مقالاتش به صورت آنلاین روی وبسایت ژورنال قابل مشاهده و دسترسی است و خوانندگان هزینه ای برای دریافت این مقالات نمی پردازند. در واقع، نویسندگان معمولا هزینه چاپ و انتشار مقاله شان را خودشان پرداخت می کنند و سایر افراد و مخاطبان به صورت آزادانه می توانند به مقاله آن ها دسترسی داشته باشند و مقالات را به صورت رایگان دانلود کنند؛ به تعبیر دیگر، پولی که از خوانندگان قرار است گرفته شود، خود مولفان می پردازند. البته مجلات دسترسی آزاد هم دو نوع هستند: نوع اول، همان طور که اشاره کردیم، مجلاتی را شامل می شوند که هزینه پذیرش و چاپ مقالات را از مولفان می گیرند و خوانندگان نیازی به پرداخت هزینه برای دسترسی به مجلات ندارند و نوع دوم مجلاتی هستند که هم خوانندگان بدون پرداخت هزینه به آرشیو مجلات دسترسی آزاد دارند و هم مولفان ملزم به پرداخت هزینه برای پذیرش و چاپ مقاله شان در این نوع ژورنال ها نیستند.

به طور کلی مجلات اوپن اکسس با رویکردی جدید کمک شایانی به محققان در تولید علم می کنند و هدف آن ها دسترسی عموم مردم اعم از دانشمندان، دانشجویان، دانش آموزان و همه پژوهشگران به مقالات تخصصی و افزایش اطلاعات علمی در زمینه های مطالعاتی مختلف است. این نوع مجلات در اوایل سال 2000 میلادی فعالیت خود را آغاز کردند و نخستین مقالات اوپن اکسس در زمینه علوم انسانی بودند که در سال 2003 میلادی به طور رسمی چاپ شدند.

تصویر

مجلات دسترسی غیر آزاد یا Close access به چه مجلاتی گفته می شود؟

مجلات دسترسی غیر آزاد یا Close access به مجلاتی گفته می شود که اجازه دسترسی آزاد و رایگان به مقالات شان وجود ندارد و خوانندگان و مخاطبان مجله باید یا مقاله را بخرند، یا حق آبونمان و عضویت ژورنال را به صورت ماهیانه یا سالیانه بپردازند تا بتوانند مقالات را مشاهده کنند. در این نوع مجلات، مولفان مقالات با مجله قرارداد حفظ حق کپی رایت امضا می کنند که در آن قرارداد، مجله حق اشتراک گذاری و انتشار مقاله را از مولف می گیرد، به همین دلیل این مجلات برای مخاطبان و خوانندگان پولی است، اما نویسندگان هیچ هزینه ای برای چاپ مقالات شان به این مجلات پرداخت نمی کنند. البته پذیرش و چاپ مقاله در این نوع مجلات بسیار سخت و تابع ضوابط خاصی است و فقط پس از طی کردن مراحل داوری دشواری امکان پذیر است.

تفاوت های ژورنال اوپن اکسس (Open access) و کلوز اکسس (Close access) چیست؟

  • در مجلات کلوز اکسس خوانندگان حق آبونمان عضویت در ژورنال یا خرید مقاله را می خرند، در حالی که در ژورنال های دسترسی آزاد هزینه ای نمی پردازند.
  • در مجلات اوپن اکسس محتوای مقاله به صورت آنلاین و روی وبسایت مجله قابل دسترس است و خوانندگان برای دانلود و استفاده از آن با هیچ مانع پولی یا موانع دیگری روبه رو نیستند. معمولا مولف هزینه های چاپ و انتشار مقاله را می دهد تا خوانندگان بتوانند به صورت آزادانه به محتوای مقاله وی دسترسی پیدا کنند. به عبارت دیگر، همه کاربران این مجلات اجازه دارند مقالات آن وبسایت را به آسانی و کاملا قانونی بخوانند و بارگذاری کنند. همچنین در بسیاری از موارد کاربران می توانند بر حسب نیازشان با دریافت مجوزهای لازم، حق استفاده بیشتر از آن مقالات _ مانند نسخه برداری یا کپی کردن، چاپ و توزیع را داشته باشند.

مجلات کلوز اکسس در جامعه علمی و دانشگاهی از ارزش و اعتبار بیشتری برخوردارند و مشهورترند، چون ایمپکت فاکتور دارند، در حالی که مجلات اوپن اکسس جدیدترند و معمولا ضریب تاثیر ندارند، هر چند این مساله به تنهایی ملاک انتخاب شدن یا نشدن یک مجله نیست و باید به فاکتورهای دیگر هم توجه کرد. لازم به یادآوری است که شاخص ایمپکت فاکتور (Impact Factor) یا ضریب تاثیرگذاری مقدار تاثیری است که یک مقاله بر مقاله های دیگر می گذارد؛ برای مثال، تعداد ارجاع به آن مقاله در یک بازه زمانی مشخص را نشان می دهد. به عبارت دیگر، با مقایسه ضریب تاثیر (IF) مجلات در یک حوزه واحد، ارزش و اعتبار آن ها در آن زمینه مشخص می شود. به طور معمول مجلات ایمپکت دار رتبه علمی بالاتری دارند و چاپ مقاله در آن ها بسیار سخت است، اما مجلات بدون ایمپکت داوری راحت تری دارند و در رده بندی علمی در رتبه پایین تری نسبت به مجلات ایمپکت دار قرار دارند.

مجلات اوپن اکسس در مقایسه با مجلات کلوز اکسس هزینه های پایین تری برای چاپ مقالات صرف می-کنند.

  • مجلات اوپن اکسس _ به دلیل رایگان بودن دسترسی به آن ها _ بازدیدکننده بیشتری دارند و افراد بیشتری آن ها را مطالعه می کنند. البته لزوما تعداد بیشتر دانلود یا خواننده به معنای ارجاع بیشتر به آن مجله نیست، اما دیده شدن بیشتر مقالات ممکن است به ارتباطات و همکاری های بیشتر پژوهشگران منجر شود.
  • فرآیند پذیرش، پاسخگویی به مولف و چاپ مقاله در مجلات کلوز اکسس اغلب طولانی است، مگر در مواردی که با صرف هزینه های بالا بتوان این پروسه را تسریع کرد، اما این فرآیند در مجلات اوپن اکسس مدت زمان کمتری لازم دارد. این مشکل به دلیل پرداخت نکردن هزینه از طرف نویسندگان مقالات است و به همین علت تعداد مقالات ارسالی به مجلات کلوز اکسس بسیار بالاست و هیات داوران این مجلات مجبورند درخواست های بسیاری را بررسی و داروی کنند که این مساله زمان بر است و گاهی ممکن است سال ها طول بکشد تا یک مقاله پذیرفته و چاپ شود.
  • مجلات کلوز اکسس از نظر سطح علمی و اعتبار بهتر از مجلات اوپن اکسس معرفی می شوند و اغلب خوش نام ترند و این موضوع بین خوانندگان بسیاری مطرح است که به دلیل اعتبار بالای مجلات کلوز اکسس باید برای دسترسی به آن ها هزینه پرداخت.

نحوه بررسی و اعتبار سنجی مجلات jcr

برای آگاهی از اعتبارسنجی مقالات می توانید از این سایت ها استفاده کنید. لیست ژورنالهای معتبر jcr در این سایت ها قرار داده شده است. می توانید با مراجعه به این سایت ها مجله مورد نظرتان را با کد ISSN و یا عنوان مجله جستجو کنید.

برگرفته از: ساعد نیوز

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

Telegram: @abazizi

وبلاگ ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *