مقياس شکايات روان تني تاکاتا و ساکاتا (2004)

مقياس شکايات روان تني تاکاتا و ساکاتا (2004)

امروزه یکی از دلایلی که بخش عمده مراجعات کلینیکی را در بر میگیرد شکایت از دردهای جسمانی است که پایه و اساس فیزیک ندارد و به نظر می رسد برخی از این مشکلات فیزیکی، ریشه در استرسها و فشارهای روزمره زندگی افراد  دارد. چنانچه تحقیقات نشان داده اند، کمردرد و یا افزایش فشارخون به طور مستقیم با استرس های زندگی ارتباط دارد (سارنو،  2009) که از این اختلالات تحت عنوان اختلالات نشانه جسمانی نام برده می شود. افراد مبتلا به اختلال نشانه جسمانی معمولاً نشانه های جسمانی متعدد و جاری دارند که ناراحت کننده هستند یا به ناراحتی قابل ملاحظه ای در زندگی روزانه منجر می شوند، هرچند گاهی فقط یک نشانه شدید، عمدتاً درد، وجود دارد.  نشانه ممکن است مشخص (مثل درد موضعی) یا نسبتاً نامشخص باشند (مثل خستگی).

نشانه ها گاهی بیانگر احساسات یا ناراحتی جسمانی عادی هستند که عموماً بر بیماری های جدی دلالت ندارند. نشانه های جسمانی بدون توجیه پزشکی آشکار برای دادن این تشخیص کافی نیستند. رنج کشیدن فرد واقعی است، خواه ازلحاظ پزشکی توجیه شده یا نشده باشد (انجمن روانپزشکی آمریکا، 2013).

اين مقياس كه در سال 2004 توسط تاكاتا و ساكاتا براي سنجش شكايات روان تني نوجوانان ژاپني ساخته شده است، داراي 30 گویه مي باشد و از ساختار تك عاملي برخوردار است. پاسخ به هر بخش از طريق انتخاب يكي از گزين ههاي «هرگز» (نمره 0 ( تا «به طور مكرر» (نمره 3 ) صورت مي گيرد. دامنه نمرات ممكن اين مقياس بين 0 تا 90 است.

به همراه 4 مقاله  رایگان

50,000 ریال – خرید

توجه! توجه!

لازم به ذکر است که در بسیاری از سایت ها این پرسشنامه گذاشته شده است، اما متأسفانه روش نمره گذاری را به درستی و مطابق مقالات علمی بیان نکرده اند و عبارات  مربوط به مولفه ها ( خرده مقیاس ها)  را مشخص نکرده اند لذا در عمل چنین پرسشنامه غیر قابل استفاده است ودر صورت خرید چنین پرسشنامه ای زمان و  پولتان حرام می شود! و حتما در دفاع از پایان نامه و چاپ مقاله دچار مشکل خواهید شد.

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile : 09102194672

Telegram: @abazizi

  • E-mail: abazizi1392@gmail.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.