مقاله نویسی

فرمت بندی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

فرمت بندی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

فرمت بندی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یکی از اقدامات اساسی قبل از سابمیت مقاله به مجله فرمت بندی و تغییر ساختار مقاله میباشد که این مرحله به نوبه خود تاثیر بسیاری در ذیرش مقاله و جلب نظر داوران دارد. در این مقاله در رابطه با فرمتبندی و نحوه انجام فرمت بندی مقاله اطلاعات لازم را برای شما ارائه خواهیم کرد.

فرمت بندی چیست؟

سابمیت مقاله به یک مجله فرآیند به خصوصی دارد که هر نویسنده بایستی با در نظر گرفتن استاندارد ها قواعد مشخصی مقاله خود را آماده کند. مقاله ای که توسط نویسنده در فرصت کوتاه نوشته شده است یقینا نیازمند اعمال تغییرات بسیار زیادی میباشد که حتما نویسنده بایستی قبل از سابمیت آنها را انجام دهد. از جمله اقداماتی که قبل از سابمیت روی مقاله باید انجام شود عبارتند از:

  • ترجمه تخصصی
  • ویرایش
  • فرمت بندی
  • پارافریز

هر یک از موارد فوق به نوبه خود مفید و حائز اهیمت میباشد و نویسنده باید با دقت و رعایت کیفیت مقاله خود را آماده سابمیت به ژورنال کند. در این بخش به ارائه توضیحات در رابطه با فرمت بندی مقاله خواهیم پرداخت:

مقاله ای که نویسنده آنرا با سرعت و به قصد به اتمام رساندن مینویسد ممکن است ایراداتی در ساختار قالب و محتوای آن وجود داشته باشد و از طرفی چون بیشتر نویسندگان با فرمت مجلات و نحوه قرار گیری بخش های مختلف مقاله آشنا نیستند به همین دلیل نیاز به فرمت بندی دارد و اصطلاحا هنوز مقاله خام میباشد و آمادگی جهت سابمیت به مجله را ندارد فرمت بندی مقاله در واقع مرتب سازی بخش ها و نحوه قرار گیری هر یک از بخش های مقاله میباشد.فرمت بندی به معنای رعایت فرمت خاصی است که به موارد ریزی مانند نوع فونت، سایز فونت، میزان فاصله از طرفین صفحه، نوع نوشتن منابع، میزان کلمات چکیده مقاله، نوع نگارش افیلیشن، نوع نگارش صفحات، نوع نگارش ضمائم و … باز می گردد.نکته اینجاست که فرمت بندی جزو اصلاحات و موارد حساسیت برانگیز قبل از ارسال مقاله به مجله محسوب نمی گردد البته برخی مجلات تاکید ویژه ای روی فرمت مقالاتی که دریافت می کنند دارند و از نویسندگان مقاله درخواست می نمایند تا مقاله خود را قبل از ارسال به فرمت مجله در بیاورند در هر صورت باید به این نکته توجه داشت که فرمت بندی مقاله قبل از ارسال مقاله به مجله مورد نظر ضمن اینکه یک امتیاز مثبت برای نویسنده محسوب می گردد در روند داوری آسان مقاله بسیار تاثیر گذار است.

تصویر

چرا فرمت بندی مقالات ضروری است؟

فرمت بندی مقالات موضوع بسیار مهم و ضروری می باشد از آن نظر که شما فرض کنید می خواهید یک قفسه کتاب را مرتب کنید کاملا واضح است که ترتیب کتاب ها را بر اساس رنگ یا سایز مرتب خواهید کرد به طوری که از نظر بیننده خوشایند باشد مجلات نیز می خواهند که مقالاتی را که در مجله چاپ می کنند یک دست و یکپارچه به نظر برسد و کاملا مرتب باشد به همین دلیل یک چهارچوب و ساختار خاصی را مشخص می کنند که همه مقالات باید فقط در این چهارچوب مشخص باشند و از طرفی داوران هر مجله به این فرمت و ساختار توجه بسیاری دارند و مجلات خارج از این چهارچوب را اصلا پذیرش نمی کنند و ریجکت می شوند از طرفی می توان گفت فرمت بندی مقاله فرصتی برای سنجش دقت نویسنده نیز می باشد. در کل یک مرحله کاملا ضروری می باشد که حتما باید انجام شود.

مراحل فرمت بندی مقاله

فرمت بندی مقالات از آن جهت ضرورت می یابد که مجلات می خواهند مقالات خود را از نظر شکل ظاهری و محتوایی طبق استانداردهای خاصی به چاپ برسانند. فرمت بندی مقالات معمولاً براساس محتوا و ساختار انجام می گیرد.

  • فرمت بندی محتوایی

محتوای نوشته تنها توسط نویسنده قابل تغییر می باشد از اینرو این نوع فرمت بندی بایستی توسط خود نویسنده اصلی مقاله و براساس فرمت ارائه شده توسط مجله انجام می شود. با توجه به مجله ای که قصد دارید مقاله ارسال کنید فرمت محتوایی متفاوتی خواهید داشت اما در حالت کلی در این نوع فرمت بندی بایستی تعداد کاراکترها، کلمات و صفحات هر بخش از مقاله، محل قرارگیری هر کدام از بخش های مقاله (چکیده، تقدیر و تشکر و…)، تعداد و اندازه صفحات مقاله و نحوه نوشتن رفرنس ها، فونت ها در فرمت بندی، سایز فونت ها در فرمت بندی، و غیره مطابق با قاعده و قانون ارائه شده از طرف مجله تهیه گردد.

  • فرمت بندی ساختاری

ساختاری که برای مقالات ارائه می شود ممکن است از مجله ای به مجله دیگر متفاوت باشد اما نکته مهم این است که باید قبل از ارسال، مقاله خود را مطابق با فرمت در خواستی مجله آماده کنید. در حالت کلی مقالات ساختار تعریف شده و استانداردی دارند مواردی که در این نوع فرمت بندی باید مد نظر گرفته شود شامل فونت، سایز فونت ها، فاصله حواشی، ساختار قالب مقاله و نحوه رفرنس نویسی و مرجع دهی می شود. ساختار یک مقاله علمی در حالت عمومی و کلی به شرح زیر می باشد.

فرمت بندی ساختاری مقاله شامل موارد زیر میباشد که باید رعایت فرمایید:

عنوان مقاله: در صورتی که کارشناسان ما متوجه شوند که عنوان مقاله تکراری یا چندان طولانی میباشد و یا از موضوع و مفهوم اصلی مقالات فاصله دارد باید عنوان را تغییر دهند تغییر و فرمت عنوان مقاله کمک میکند تا حدامکان عنوان ناب و جدید شود و هر چه عنوان مقاله ناب تر و جدید تر باشد تعداد استنادات بیشتری به آن میشود.

اسامی نویسندگان: باید در بخش اسامی نویسندگان نویسنده مسئول را با علامت(*)مشخص نمایید.شهر و دانشگاه نویسنده را نیز باید به دقت بنویسید و همچنین آدرس ایمیل نویسنده مسئول نیز باید مشخص شود.

چکیده: در این قسمت چکیده مقاله نویشته می شود خلاصه ای از روند تحقیق و همچنین گوشه ای از نتایج حاص شده.تعداد کلمات چکیده چیزی است که در فرمت بندی مقالات باید به آن توجه کرد.زیرا هر مجله تعداد کلمات خاصی در نظر گرفتند.عموما نباید بیشتر از 300 کلمه باشد.

کلمات کلیدی: بعد از چکیده باید واژگان کلیدی آورده شود نباید از 10 کلمه بیشتر باشد.

مقدمه: مقدمه فقط یک توضیح مختصر در باره موضوع اصلی مقاله میباشد که به خواننده یک دید کلی درباره موضوع مقاله را میدهد دقت داشته باشید که نباید در بخش مقدمه اشاره به نتایج تحقیق داشته باشید.

متن اصلی: متن اصلی در ادامه مقاله می آید که با توضیحاتی از پیشینه تحقیق و روش تحقیق به نتایج آخر مقاله می رسد.نحوه ساختار و اصول نگارش این بخش و همچنین نوع فونت و سایز آن نیز بستگی به نوع مجله ای دارد که قصد ارسال مقاله به آن را دارید.

منابع: مراجعه به تمامی منابع و ماخذ باید به نحوی انجام پذیرد که به ترتیب و کاملا دقیق منابعی که در طول تحقیق از آنها استفاده کرده اید و به آنها استناد کرده اید را در این قسمت بنویسید.

فرمت ساختاری مقالات نیز به ترتیب فوق اجرا میشود و شما باید حتما به ترتیب و با دقت و با رعایت علائم نگارشی به ترتیب موارد فوق را انجام دهید.

تصویر

چگونه با فرمت مجلات آشنا شویم؟

برای یافتن فرمت مقاله باید ابتدا عنوان یا ISSN ژورنال مد نظر خود را در اختیار داشته باشید و آنرا در گوگل جستجو کنید. بعد از اینکه وارد وب سایت ژورنال مد نظرتان شدید اطلاعات اولیه از قبیل نام ژورنال، توضیحات و ایمپکت فکتور (impact factor) تعداد شماره ها و جلد های چاپ شده تا اینجا و تعداد مقالات نشان داده می شود. سپس اگر به دنبال اطلاعات جزئی تر می باشید می بایست دنبال گزینه About this journal باشید و با کلیک روی این گزینه اطلاعات جزئی تر برای شما نمایش داده خواهد شد از جمله قالب و فرمت مقاله و … که با مطالعه دقیق این بخش به راحتی می توانید مقاله را قالب بندی و آماده سابمیت کنید.

فرمت بندی مقالات کار دشواری نیست فقط کافی است ژورنال مد نظرتان را پیدا کنید و وارد سایت ژورنال شوید سپس تمام جزئیات را که نیاز دارید می توانید از بخش بیابید. توجه و دقت به نحوه استفاده جداول و شکل ها و … مهم است. همچنین رفرنس ها در همه ژورنال ها متفاوت می باشد باید به نحوه رفرنس نویسی نیز توجه شود.

اگر دسترسی به سایت ژورنال داشته باشید در کمتر از 24 ساعت خواهید توانست مقاله خود را فرمت بندی کنید. توجه داشته باشید که چون فرمت مقاله ویژگی طاهری و بارز مقاله می باشد اگه با دقت انجام نشود یقینا مقاله توسط سردبیر ریجکت خواهد شد و به بخش داوری نخواهد رسید.

برگرفته از: ساعد نیوز

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

Telegram: @abazizi

وبلاگ ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *