مقاله نویسی

بهترین ویراستار فریلنسر برای ویرایش مقالات

  بهترین ویراستار فریلنسر برای ویرایش مقالات

بهترین ویراستار فریلنسر برای ویرایش مقالات
بهترین ویراستار فریلنسر برای ویرایش مقالات

یکی از پرتقاضاترین پروژه‌های فریلنسری، ویرایش مقالات است که توسط ویراستاران فریلنسر انجام می‌شود. برای اینکه بتوانیم فریلنسر موردنظرمان را برای پروژه‌های خود پیدا کنیم، باید ویژگی‌ها و وظایف‌ یک ویراستار فریلنسر را بدانیم. ما در این مطلب به معرفی کامل ویراستاری و همچنین ویراستار فریلنسر پرداخته ایم و مزایای استفاده از آن ها را توضیح داده ایم.

منظور از ویراستاری متون چیست؟

هر متنی باید از جهات مختلفی مانند محتوا، بیان، صحت و اعتبار، دقت، نظم، آراستگی و علایم نگارشی بازبینی شود. تنها کسی می تواند بازبینی و اصلاح متون را به درستی انجام دهد که از مهارت و تجربه ویراستاری برخوردار باشد. ویراستار بایستی ضمن رعایت سبک صاحب نوشته یا مترجم، خطاهای دستوری، حشو، تکرار، گزافه گویی و غیره را اصلاح کند. ویراستاری انواع مختلفی دارد که هر کدام بر جنبه های مختلف متون کتبی تمرکز می کند. ویراستار در ابتدا مشخص می کند که چه نوع ویرایشی برای متون انجام می دهد. برای مثال ممکن است متن را تنها از نظر زبانی و دستوری ویرایش کند و یا از هر نظر ویراستاری نماید. در ادامه با انواع مختلف ویراستاری آشنا می شویم.

انواع مختلف ویرایش متون

ویراستاری دارای سطوح و ابعاد مختلفی است. کسانی که با دنیای ویرایش آشنا نیستند، ویراستاری را رسیدگی ویراستار به ظاهر نوشته، رفع غلط های املایی، دستوری و… می دانند. این در حالی است که ویراستاری تقسیم بندی دقیق تری دارد که هر کدام از جهات مختلف و به منظور خاصی انجام می شود. ویراستاری نوعی هنر نویسندگی است که انواع مختلفی دارد و در سه دسته بندی زیر جای گرفته است:

در ویرایش زبانی و ساختاری، ویراستار فقط به مکانیک متن توجه می کند. دستور زبان را بررسی می کند ساختار جمله را اصلاح و کلمات مناسب را انتخاب می نماید. ساده سازی و روان سازی متن از نظر جمله بندی، رفع خطاهای دستوری، ساختاری و جمله بندی، ابهام زدایی از عبارت های نارسا، مبهم، متناقض، نامفهوم و عامیانه نیز از جمله وظایف ویراستار در این زمینه است.

ویرایش فنی

ویراستار در این نوع ویرایش فقط ظاهر نوشته را بررسی می کند. اصلاح غلط های املایی، کنترل پاراگراف بندی، اعمال قواعد عددنویسی، فرمول نویسی، اعراب گذاری و اختصارهای متنی، مشخص کردن حدود نقل قول ها، وارسی ارجاعات، درستی نشان مآخذ و پانوشت ها و یادداشت ها، کنترل اندازه و قلم حروف، عنوان فصل ها، بخش ها و زیربخش ها، سربرگ ها و نمونه خوانی و غیره از وظایف ویراستاران در حوزه ویرایش فنی است.

ویرایش تخصصی، علمی یا محتوایی

ویرایش تخصصی، حذف مطالب تکراری، موارد نامتعارف و ضعیف، افزایش برخی نکات فراموش شده و جاافتاده در متن یا پاورقی، بازبینی و تصحیح مطالب نادرست، متناقض و غیرعلمی می باشد که توسط ویراستار متخصص انجام می شود.

فریلنسینگ چیست؟

با پیشرفت روزانه ی دنیای فناوری های ارتباطی، به تعداد مشاغل فریلنسری هم افزوده می شه، چرا که فریلنسر بودن به شدت وابسته ی قابلیت دورکاریه. پس اگه می خوایم یکی از این مشاغل رو انتخاب کنیم، خیلی مهمه که این مدل از کسب وکار رو بشناسیم.در ادامه به چند نمونه بارز از ویژگی های فریلنسینگ اشاره میکنیم.

آزادی عمل

آزادی عمل و انتخاب، شاید بنیان اصلی فریلنسینگ باشه. احتمالا بشه گفت هر ویژگی دیگه ای از فریلنسینگ زیرمجموعه و تاثیرگرفته از داشتن آزادی عمل و حق انتخابه. کلا ذات ما یه جوریه که دوست داریم حق انتخاب داشته باشیم. این دوست داشتن تا حدیه که به عنوان مثال سیاستمداران زیادی با القای داشتن حق انتخاب به مردم، با دردسر خیلی کمتری اهداف خودشون رو پیش می برند.

مدیریت زمان

احتمالا این مورد بهترین، جذاب ترین، و گول زننده ترین دلیلیه که افراد به سمت فریلنسر شدن می رند. این که اختیار زمان و وقت دست خودشان باشد چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنارش رد شد.

تعهد و پاسخ گو بودن

یکی از ویژگی های اصلی فریلنسینگ عدم تعهد درازمدت به کارفرماست. حالا جدا از این نوع از تعهد، یک نوع تعهد دیگر هم وجود دارد که در ادامه مطلب به آن اشاره میکنیم.

وقتی در یک شرکت مشغول به کار هستید، قاعدتا باید به یک سری افراد جواب گو باشید. مثلا در مورد کیفیت کار یا روند و وضعیت پروژه، ملتزم به پاسخ گویی به ارشد خود یا مدیر پروژه هستید. در مورد ساعات ورود و خروج به شرکت، پوشش مناسب، و… باید به مسئول مربوطه جواب بدهید و به تعهدات نسبت به سازمان پایبند باشید در حالی که موارد ذکر شده در فریلنسینگ وجود ندارد.

فریلنسینگ
بهترین ویراستار فریلنسر برای ویرایش مقالات

ویراستار فریلنسر کیست؟

امروزه با گسترش تکنولوژی و افزایش چشمگیر استفاده مردم از اینترنت و فضای مجازی، مشاغل فریلنسری (دورکاری) رواج یافته و افراد تمایل به اشتغال در این حوزه دارند. فریلنسرها خدمات مختلفی ارائه می دهند ، اما یکی از مهم ترین بخش فریلنسری، ویراستاری است. ویراستاران فریلنسر، کار بازبینی و چک متون را انجام می دهند بدین صورت که متن را با دقت می خوانند ، به علائم نگارشی کاملا دقت می کنند، متن را به طور کامل از نظر محتوایی و ساختاری بررسی می کنند تا هیچ گونه مشکل و نقصی در متن پس از ویرایش باقی نمانده باشد. ویراستاران فریلنسر جدا از اینکه از نظر ویرایش، از دانش و تجربه بالایی برخوردار هستند با قواعد و قانون های فرهنگستان زبان فارسی نیز کاملا آشنا هستند و اطلاعات به روزی در این زمینه دارند. این افراد برای آنکه بتوانند متن پایان نامه ها را به بهترین شکل ممکن ویرایش کنند و هیچ گونه خدشه ای به محتوای مطلب وارد نکنند، باید تخصص و آشنایی کامل به متن و موضوع پایان نامه داشته باشند و همچنین مسلط بر تمام اصول نویسندگی باشند تا هنگام نگارش جملات را در قالب های بهتری به کار ببرند و مخاطب را بیشتر جذب خود کنند.

به غیر از موارد گفته شده ویراستاران باید از مجموعه ای از مهارت های فردی برخوردار باشند که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

 • خلاق
 • خوش قول
 • داشتن دقت و نظم کاری
 • مسلط به کامپیوتر
 • دارای روابط عمومی بالا
 • جزئی نگر
 • مسئولیت پذیر
 • قابل اطمینان
 • صبور
فریلنسر
بهترین ویراستار فریلنسر برای ویرایش مقالات

اهمیت ویرایش مقالات

مقالات علمی برای پذیرش توسط مجلات علاوه بر داشتن محتوای منحصربه فرد باید در قالب ساختاری درست و اصولی قرار بگیرند و فاقد هرگونه اشتباه زبانی و نگارشی باشند. ویراستاری از اقدامات مهم و اساسی قبل از ارسال مقاله به مجله است و ممکن است عدم ویرایش آن، سبب ریجکت مقاله از طرف سردبیر مجله شود. چراکه بررسی نگارش مقالات پیش از بررسی علمی مقاله انجام می شود و در صورت وجود ایرادات اساسی و گاها ایراداتی بسیار کوچک آن را تایید نمی کنند. بنابراین توصیه می شود قبل از ارسال مقاله به مجله جهت ویرایش آن اقدام شود. زیرا ممکن است با چشم پوشی آن، تمام زحماتی که پژوهشگر برای آن مقاله کشیده است، به باد رود.

دلایل ضرورت ویرایش مقالات

هر دانشجو و یا استادی برای شناساندن عملکرد خود در سطح بین المللی و یا ارتقا رتبه و تقویت رزومه نیاز به تایید از یکی از سازمان های معتبر علمی دارد. کمتر کسی می تواند بدون نیاز به کمک ویراستار متخصص تمام متن و ساختار و ظاهر مقاله را مطابق استانداردهای پایگاه ویرایش کرده و از سابمیت آن اطمینان کامل داشته باشد. باید در نظر داشت که تمامی محققین و دانشمندان در یک جامعه و با یک زبان صحبت نمی کنند، پس برای تسهیل در این امر نیز باید متن نوشته شده پس از ترجمه صحیح زیر نظر ویراستاری و بازبینی شود تا امکان برقراری ارتباط بهتر شود. بار معنایی متن نیز از نیازمندی های ویرایش می باشد زیرا اگر نویسنده و یا مترجم به هر دلیلی به حواشی و یا ذکر موارد غیر ضروری بپردازد طبعا از بار علمی و معنایی مقاله می کاهد، بنابراین در ویرایش مطالب حتما باید به حفظ بار معنایی اهمیت بسیاری قائل شد. از جمله دلایل مهمی که به ضرورت ویرایش مقالات مربوط می باشند، عبارتند از:

اعتبار مقاله افزایش می یابد

هر چه خطا ها و ابهامات در یک مقاله علمی کمتر باشد، مفهوم علمی سریع و درست منتقل شده و طبیعتا اعتبار آن افزایش پیدا می کند. درنتیجه احتمال پذیرفته شدن آن را از سوی مجلات معتبر افزایش می یابد.

ویراستار ایرادات محتوایی را پوشش می دهد

متن و محتوای منسجم، یکدست، ویرایش شده و عاری از خطای نگارشی نظر مخاطب را جلب می کند و می تواند نقاط ضعف محتوایی آن را کم رنگ نماید. ویراستار ساختار متن را با حفظ سبک و شیوه نگارش نویسنده، طوری تغییر می دهد که خواننده از خواندن آن اظهار رضایت بیشتری بکند.

قبل از ایرادگیری داوران، متن مکررا مطالعه و اصلاح می گردد

ممکن است در امر نوشتن مقاله علمی تبحر و تخصص داشته باشید و بارها متن مقاله خود را بخوانید اما چون در در زمینه ویراستاری تخصص ندارید، متوجه اشتباهات نگارشی و محتوایی آن نشوید. بهتر است به جای اینکه مقاله توسط داوران رد شود توسط یک ویراستار متخصص، ویرایش شود و خطا های نادیده گرفته شده، اصلاح شوند.

توجه به انتقادات و پیشنهادات ویراستار و رعایت آن ها در مقاله های بعدی

ویراستار انتخابی شما در حوزه موردنظرتان متخصص است و با ارائه انتقادات و پیشنهادات می تواند نقاط ضعف و خطا های مقاله را به شما نشان داده و شما را در نگارش مقالات بعدی کمک کند تا بیشتر به نکات گفته شده توجه کنید و منابع چالش برانگیز در نگارش مقاله را بشناسید. ویرایش مقالات توسط ویراستار به شما کمک می کند که رفته رفته به اصول نگارش و نکات مهم مقاله نویسی تسلط پیدا کنید.

نکات مهم در ویرایش مقالات توسط ویراستار فریلنسر

تا اینجا متوجه شدیم که اهمیت ویراستاری متون و مقالات تخصصی در چیست و به چه فرایندی، ویراستاری گفته می شود و یک ویراستار خوب باید به چه نکاتی توجه کند. ویرایش یک امری پیچیده و حساس می باشد که علاوه بر تخصص به تجربه و مهارت کافی نیز نیاز دارد. در ادامه به برخی از مهمترین و کاربردی ترین نکات ویرایش توسط ویراستار فریلنسر را بیان می کنیک که عبارتند از:

 • برای ویرایش یک مقاله نسخه اصلی چندین بار و با دقت خوانده می شود.
 • همواره با نویسنده در ارتباط بوده و همه تغییرات گزارش داده می شود.
 • در ویرایش مقالات زبان های نوشتاری بسیار پیچیده حذف و به جای آن از کلمات ساده و روان استفاده می شود.
 • ساختار اصلی و فرمت مقاله بررسی و مطابق با قوانین مجله موردنظر فرمت بندی می شود.

مزایای استفاده از خدمات ویراستار فریلنسر

ویراستاران فریلنسر، ویراستاران متخصصی هستند که به طور حرفه ای و با هزینه کمتر مقالات تخصصی را ویرایش و فرمت بندی می کنند. در پروژه فریلنسری می توان کیفیت، زمان و قیمت مدنظر خود را مشخص کرد و به همه فریلنسرها ارسال نمود. سپس می توان از بین پیشنهاداتی که برای انجام پروژه ارسال می شود بهترین ویراستار را انتخاب کرد.

 • استفاده از خدمات ویراستاری فریلنسری به کارفرما اجازه می دهد بین صدها فریلنسر با مهارت­ ها و دستمزدهای مختلف، بهترین گزینه را با توجه به ملاک ها و بودجه خود انتخاب نماید.
 • ویراستاران فریلنسر در هر زمان بهترین کار خود را ارائه می دهند زیرا آن ها می دانند که قرارداد در صورت رضایت قابل تمدید است. بنابراین ویرایش هایشان از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.
 • به دلیل وجود رقابت زیاد بین ویراستاران فریلنسر، امکان انجام ویرایش مقاله ها با هزینه کمتر برای کارفرماها وجود دارد.
 • ویراستاران فریلنسر همیشه دردسترس می باشند و انتخاب آن ها موجب تسهیل کار برای کارفرمایان شده است.

سخن آخر

فریلنسرها همیشه انتخابی جذاب برای کارفرمایان هستند، چون هم هزینه تمام شده بسیار پایین تر از ویرایش عادی است و هم به علت رقابت بسیار زیادی که بین فریلنسرها وجود دارد کیفیت انجام پروژه ها بسیار بالا است. در این مطلب تلاش کردیم معرفی جامعی از ویراستاران فریلنسر داشته باشیم، امیدوارم بعد از مطالعه این مطلب دیگر سوال و یا ابهامی در این باره نداشته باشید.


برگرفته از: ساعد نیوز

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

Telegram: @abazizi

وبلاگ ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *