مقاله نویسی

ارجاع به منابع در پایان نامه چیست و چه اهمیتی دارد؟

ارجاع به منابع در پایان نامه چیست و چه اهمیتی دارد؟

ارجاع به منابع در پایان نامه چیست و چه اهمیتی دارد؟

در این مقاله ساعدنیوز به بررسی ارجاع به منابع در پایان نامه می پردازد و اهمیت آن را در حوزه تحقیقی و نوشتن پایان نامه روشن می کند.

یکی از بخش های مهم پایان نامه ارجاعات به مقالات و منابع دیگر است که بسیار اهمیت پیدا می کند و به عبارتی حتی می تواند معیارعلمی بودن کار شما را تعیین کند.

اهمیت ارجاع به منابع در پایان نامه 

هنگامی که دارید مقاله، متن و در درجه مهم تر پایان نامه خود را می نویسید استدلال ها و روش هایی که به کار می گیرید با ارجاع به کارهای دیگران حمایت و همراهی می شود تا معتبر باشند. این ارجاعات ممکن است به مقاله فردی دیگر که در مجله ای چاپ شده است، باشد و یا کتاب های منتشر شده و در حوزه علوم انسانی حتی مصاحبه های انجام شده و چاپ شده باشند. پایان نامه های دیگر از مواردی است که می تواند مورد ارجاع محقق صورت گیرد.

ما در بحث منابع و ارجاع به آن ها با عبارتی به نام استناد کردن مواجه هستیم. استناد کردن به ارجاع به کار یا مقاله نویسنده دیگر در قسمتی از متن پایان نامه می گویند و هر کدام از این استناد کردن ها در پایانش ملزم به ارجاع به متن اصلی هستند. استناد به کارهای دیگر به دلایل مختلفی صورت می گیرد.

یکی از دلایل مهم برای استناد به کار دیگر اعتبار بخشیدن به نظریه مطرح شده و یا روش آزمایش به کارگیری شده در پژوهش انجام شده است. شما برای هر روش علمی پژوهشی که در تحقیق پایان نامه خود اتخاذ کرده اید باید دلیل علمی داشته باشید و با ارجاع به منابع موجود علمی می تواند به کار خود اعتبار داده و ارزش علمی پژوهش خود را بالا ببرید. به این دلیل اهمیت دارد که ارجاعات حدالامکان از منابعی که در مجلات و یا نشرهای معتبر علمی مورد پذیرش است انتخاب و در پایان نامه آورده شوند.

از طرف دیگر اشاره به منابع دیگر و استناد کردن به آن ها باعث می شود که برا خواننده مدرکی به وجود آورید که چقدر کار شما ارزشمند بوده و پژوهش عمیق و نویی را انجام داده اید. این حالت مخصوصا در ارجاعات پیشینه تحقیق بیشتر به چشم خواهد آمد.

تمامی متن هایی که از کتاب ها و یا مقالات دیگر در پایان نامه شما آورده می شود باید دارای ارجاع به منابع اصلی آن ها باشند. همچنین اگر به کار محققین دیگر اشاره می کنید باید نام نویسندگان همراه با ارجاع به مقاله و گزارش تحقیق اصلی باشد. منابع و مآخذی که قادر به استناد به آن ها هستید شامل مقالات منتشره در مجلات علمی (که می توانند ترویجی و یا پژوهشی و یا حتی مروری باشند)، کتاب های چاپ شده اعم از تالیفی و یا ترجمه، پایان نامه ها و مقالات و گزارشاتی که در سایت ها به صورت رسمی منتشر شده اند، باشد. یادتان باشد که باید تمامی پاراگراف ها، جداول و یا نمودارهایی که می آورید دارای منبع باشد مگر مواردی که از خود در پایان نامه می نویسید و یا شامل شرح کار شما و نتیجه گیری های انجام شده توسط شما، باشند.

در نهایت باید تمامی ارجاعات داخل متن در فهرست منابع آورده شده باشند و همچنین تمامی مواردی که در فهرست منابع به آن ها اشاره شده است باید ارجاعی در داخل متن پایان نامه به آن باشد.   

برگرفته از: ساعد نیوز

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

Telegram: @abazizi4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *