9 خاصیت دمنوش آویشن که باید بدانید

9 خاصیت دمنوش آویشن که باید بدانید

آویشن گیاهی مدیترانه‌ای است که مصارف غذایی، دارویی و زینتی دارد. گل، برگ و روغن آویشن برای درمان طیف وسیعی از علائم و بیماری‌ها استفاده شده است. آویشن سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی و دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. این گیاه شامل چندین ترکیب مفید است که به بهبود سلامت کلی بدن کمک می‌کنند.

تایید شده توسط کارشناس تغذیه داروخانه مثبت سبز

این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست.

دمنوش آویشن

دیدن محصول مرتبط داروخانه آنلاین مثبت سبز

آویشن، گیاهی از خانواده نعناع است که در آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، ممکن است فواید متعددی مانند مبارزه با آکنه، تنظیم ترشح مخاط و مبارزه با عفونت‌ها داشته باشد. دامنه استفاده از آویشن چشمگیر است و طبق یک مطالعه در سال 2014، بیش از 400 زیرگونه دارد. مصریان باستان از آن برای مومیایی کردن درگذشتگان و یونانیان باستان از آن به عنوان بخور استفاده می‌کردند. اگر برای شما هم سوال است که دمنوش آویشن برای چی خوبه؟ مطالعه این مقاله را ادامه دهید.

آنچه در این مقاله می خوانیم

دمنوش آویشن برای سرفه

دمنوش آویشن سال‌هاست که به عنوان درمان خانگی سرفه، بیماری‌های تنفسی و برونشیت استفاده می‌شود. نتیجه مطالعه‌ای در سال 2006، ترکیبی از آویشن و برگ پیچک به کاهش سرفه و سایر علائم برونشیت حاد کمک می‌کند. البته برای بررسی این نتایج به مطالعات بزرگ‌تری نیاز است. ترکیبات موجود در آویشن، به ویژه تیمول و کارواکرول، ممکن است به کاهش احتقان قفسه سینه نیز کمک کنند. پس دفعه بعد که با سرفه یا گلودرد مواجه شدید، سعی کنید کمی‌ دمنوش آویشن بنوشید یا از شربت آویشن استفاده کنید.

دمنوش آویشن برای لاغری

بر اساس یافته‌های یک مطالعه در مورد خواص ضد چاقی آویشن مشخص شد که تجویز عصاره آویشن به موش‌ها اثرات مفیدی بر چاقی و سلامت روده دارد. اما آزمایشات بالینی برای ارزیابی خواص آویشن در لاغری در انسان مورد نیاز است. این مطالعه نشان می‌دهد که آویشن به عنوان یک درمان خانگی و طبیعی برای پیشگیری و درمان چاقی و همچنین سایر اختلالات متابولیک نویدبخش است.

خواص اویشن برای قاعدگی

در طب سنتی اعتقاد بر این است که آویشن دارای اثرات ضد درد و ضد التهابی است. با این حال، تحقیقات برای حمایت از این ادعاها محدود است. گاهی اوقات، التهاب ممکن است باعث درد شود. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که تیمول، یک ماده فعال در آویشن، ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

کپسول آنتی فت پلاس دوبیس

کپسول آنتی فت پلاس (قرص لاغری)

قیمت: 298.000 تومان

قیمت با تخفیف:253.000 تومان

مشاهده

یک مطالعه کوچک بر روی زنان جوان مبتلا به دیسمنوره (دردهای شدید قاعدگی) در ارتباط با خواص آویشن برای زنان انجام شد و اثرات بالقوه کاهش درد آویشن را با ایبوپروفن و دارونما مقایسه کرد. در این مطالعه مشخص شد که آویشن به طور موثری شدت دردهای قاعدگی را کاهش می‌دهد، اگرچه به نظر نمی‌رسد موثرتر از ایبوپروفن باشد.

سایر تحقیقات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده‌اند که آویشن ممکن است رادیکال‌های آزاد التهابی را از بین ببرد. با این حال، آزمایشات انسانی روی آویشن و التهاب هنوز انجام نشده است و برای حمایت بهتر از این ادعا مورد نیاز هستند.

خواص آنتی اکسیدانی دمنوش آویشن

مطالعات متعدد در لوله آزمایش نشان داده است که آویشن دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی است. این اثرات ممکن است به دلیل اجزای آویشن مانند تیمول، ترپینن‌ها و کارواکرول باشد. به دلیل خواص آنتی اکسیدانی بالقوه، آویشن ممکن است برای صنایع غذایی به عنوان راهی برای کمک به بهبود کیفیت و ایمنی غذا مفید باشد.

دمنوش آویشن

خواص ضد میکروبی از خواص آویشن دم کرده

یک مطالعه نشان می‌دهد که آویشن و تیمول خالص (استخراج شده از آویشن) ممکن است به ضد عفونی کپک کمک کند. تیمول ماده فعال در برخی از آفت‌کش‌ها است.

بهبود آکنه از فواید دمنوش آویشن

برخی از محققان بر این باورند که آویشن ممکن است جایگزین ایمنی برای آنتی بیوتیک‌ها و سایر داروهای مورد استفاده برای درمان آکنه باشد. با این حال، این ادعا تنها توسط مطالعات آزمایشگاهی پشتیبانی می‌شود. محققان همچنین خاطرنشان کردند که آویشن دارای اثرات ضد التهابی است که می‌تواند در درمان آکنه مفید باشد. با وجود این نتایج امیدوارکننده، مطالعات انسانی بیشتری برای تایید این یافته‌ها مورد نیاز است.

کمک به رفع مشکلات پوستی

خواص ضد التهابی و ضد میکروبی آویشن ممکن است به مشکلات پوستی، کاهش التهاب و خلاص شدن از شر عفونت‌های باکتریایی کمک کند. در نتیجه، آویشن می‌تواند در بهبود تحریک و التهاب در شرایطی مانند اگزما و آکنه موثر باشد.

بهبود گوارش از خواص چای آویشن

در مطالعات تجربی روی موش‌ها، ترکیبات استخراج‌ شده از آویشن به محافظت از پوشش معده در برابر زخم‌ها و افزایش لایه‌های مخاطی محافظ معده کمک می‌کند. اما اثرات آویشن بر روی سیستم گوارش در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است، بنابراین تحقیقات بیشتری در این باره مورد نیاز است.

دمنوش آویشن برای فشار خون

Thymus linearis Benth گونه‌ای از آویشن است که در پاکستان و افغانستان یافت می‌شود. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که عصاره آویشن می‌تواند ضربان قلب را در موش‌های مبتلا به فشار خون بالا به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین توانست سطح کلسترول را نیز در آن‌ها کاهش دهد. با این حال، برای تایید این اثرات به مطالعات انسانی نیاز داریم.

سخن پایانی

دمنوش آویشن، دمنوشی همه‌کاره است که کاربردهای مفیدی دارد. با این حال، بیشتر تحقیقات در مطالعات آزمایشگاهی یا حیوانی انجام شده است، بنابراین شواهد علمی برای حمایت از این کاربردهای مفید نسبتا ضعیف است. البته، این گیاه قرن هاست که در طب سنتی استفاده می‌شود و به طور کلی بی‌خطر محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *