کنترل ذهن - انتظار - موفقیت انگیزش - آینده نگری- پژوهش - تفکر

7 تمرین برای تقویت حافظه و تمرکز

7 تمرین برای تقویت حافظه و تمرکز

مغز هر روز به مقدار کافی فعالیت دارد اما استفاده از تمرینات مناسب برای مغز می‌تواند منجر به تقویت حافظه و حفظ عملکرد مغز شود. علاوه بر این، ممکن است این تمرینات از زوال مغز با افزایش سن نیز جلوگیری کنند. در این مقاله 7 تمرین عالی برای تقویت حافظه، بهبود شناخت و خلاقیت بیشتر را بررسی می‌کنیم.

تایید شده توسط کارشناس تغذیه داروخانه مثبت سبز

مغز به طور مداوم و حتی هنگام خواب نیز فعال است. با این حال، برخی فعالیت‌ها و تمرینات می‌توانند مغز را با روش‌های جدید‌تری فعال کنند. تمرینات مفید برای مغز، مانند تکمیل یک پازل، انجام حرکات رقص، ورزش منظم و… توانایی‌های شناختی شما را افزایش می‌دهند، حافظه را تقویت می‌کنند و سلامت کلی ذهن را نیز افزایش می‌دهند.

1. تمرین برای قدرت تجسم بهتر

تجسم، شامل ساخت یک تصویر ذهنی برای نمایش اطلاعات در مغز است. ممکن است تجسم ذهن به صورت تصاویر یا صحنه‌های متحرک باشد.

مطالعه‌ای در سال 2018 نشان می‌دهد، قدرت تجسم به افراد کمک می‌کند تا اطلاعات را سازماندهی کنند و تصمیمات مناسب بگیرند. افراد می‌توانند تجسم کردن را در زندگی روزمره خود تمرین کنند. به عنوان مثال، قبل از رفتن به خرید، نحوه رفت و آمد خود به فروشگاه مواد غذایی را تجسم کنید و تصور کنید که وقتی به آنجا رفتید چه چیز‌هایی را می‌‌خرید. نکته کلیدی این است که صحنه‌ها را واضح و تا حد امکان با جزئیات تصور کنید.

2. بازی با کارت‌ حافظه

بازی‌های کارت حافظه، حافظه کوتاه مدت و توانایی فرد را در به خاطر سپردن نقشه‌ها آزمایش می‌کنند. این بازی‌ها یک راه ساده و سرگرم کننده برای درگیر کردن مغز و فعال کردن مناطق مربوط به تشخیص و یادآوری نقشه هستند.

3. تکمیل پازل، یک تمرین برای تقویت حافظه و تمرکز

تکمیل یک پازل برای مغز مفید است و می‌تواند راه خوبی برای گذراندن اوقات فراغت باشد. مطالعه‌ای در سال 2018 نشان داد، پازل‌ها بسیاری از عملکردهای شناختی از جمله ادراک، چرخش ذهنی و استدلال را فعال می‌کنند. همچنین این مطالعه نشان داد، ممکن است کامل کردن یک پازل در طول زندگی روزمره، از پیری مغز محافظت کند.

4. تقویت مهارت‌های اجتماعی و برقراری ارتباط

لذت بردن از معاشرت با دوستان می‌تواند یک فعالیت سرگرم کننده ذهنی باشد و به حفظ عملکرد شناختی کمک کند. مطالعه‌ای در سال 2019 نشان داد افرادی که ارتباطات اجتماعی بیشتری دارند، کمتر دچار زوال شناختی و زوال عقل می‌شوند.

برخی از فعالیت‌های اجتماعی که ممکن است به تحریک مغز کمک کنند، عبارت‌اند از:

  • شرکت در بحث و گفتگو
  • بازی کردن
  • شرکت در ورزش‌های اجتماعی و دسته جمعی

5. تقویت حافظه و تمرکز با ورزش منظم

ورزش منظم برای مغز و بدن مفید است و موجب بهبود حافظه، شناخت و هماهنگی حرکتی خواهد شد.

6. ساخت دایره لغات

یک دایره لغات غنی، هوش شما را تقویت می‌کند. یک درس واژگان می‌تواند یک بازی مغزی تحریک‌کننده نیز باشد. تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از مناطق مغز درگیر وظایف واژگانی هستند، به ویژه مناطقی از مغز که برای پردازش دیداری و شنیداری مهم هستند.

7. یادگیری حرکات جدید رقص برای تقویت حافظه و تمرکز

طبق گفته مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها، یادگیری حرکات جدید رقص می‌تواند سرعت پردازش و عملکرد حافظه مغز را افزایش دهد. به عبارت دیگر، با انجام حرکات رقص مغز شما از شما تشکر خواهد کرد.

سخن پایانی

در این مقاله ،7 تمرین برای تقویت حافظه و تمرکز را معرفی و بررسی کردیم. تمرینات مربوط به مغز می‌تواند به سادگی درگیر کردن مغز در کارهای روزمره باشد. درگیر شدن در تمرینات تقویت‌کننده مغز، چابکی ذهنی را افزایش داده و به مغز شما کمک می‌کند تا متمرکز و انعطاف‌پذیر بماند.

برگرفته از : مجله  داروخانه آنلاین مثبت سبز

گروه بندی و توصیف آزمون های پارامتریک و ناپارامتریک برای بررسی رابطه بین متغیرها

نوشته

بهترین مولتی ویتامین برای تقویت حافظه؛ 5 داروی ضد فراموشی

نوشته

رابطه مصرف قارچ و دیابت

نوشته

دانلود پاورپونت اجتماعی

نوشته

چگونه آزمون آماری مناسب برای پژوهشم انتخاب کنم؟

نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *