کنترل ذهن چیست؟

کنترل ذهن چیست؟

کنترل ذهن به قدری مهم است که با قدرت می توان گفت اگر فردی بتواند به خوبی به این مهارت دست پیدا کند و ذهن خود را در دست بگیرد، حتماً موفقیت را از همیشه به خود نزدیک تر خواهید دید.به همین دلیل ما هم در این مقاله می خواهیم به طور کامل این مسئله را بررسی کنیم و ببینیم چطور می توانیم کنترل ذهن خود را در دست بگیریم.

کنترل ذهن از جمله تکنیک هایی است که به افراد کمک می کند تا افکار منفی را از خود دور نگه داشته و در مسیر پیشرفت و موفقیت قدم بردارند. این روش همچنین می تواند به افزایش یادگیری و تمرکز بیشتر در افراد نقش داشته باشد. کنترل ذهن با توجه به عملکرد و تاثیراتی که در کاهش علائم ذهنی مخرب و منفی بسیاری از اختلالات روانی دارد؛ به عنوان روشی موثر در روان درمانی استفاده می شود. جالب است بدانید همه افراد می توانند با به کارگیری روش های صحیح، ذهن خود را کنترل کنند و به آرامش دست یابند تنها در این راه لازم است با یکسری تکنیک ها و راهکارها آشنا شوید که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

کنترل ذهن چیست؟

شما می توانید کنترل ذهن خود را به دست بگیرید. مفهوم این جمله چیست؟ در حقیقت هدف از بیان این جمله این است که شما بدانید کسی که می تواند به ذهن شما خوراک بدهد و آن را در مسیر مشخصی به سمت جلو ببرد و تنها خود شما هستید. این شما هستید که تعیین می کنید چه چیزهایی در ذهن شما باقی بمانند و یا ذهن شما در چه مسیری حرکت کند. شما هستید که مشخص می کنید ذهن شما محل پرورش افکار مثبت باشد یا منفی. به عنوان مثال زمانی که با خود مرتباً اتفاقات منفی را مرور می کنید و یا اینکه مرتب در حال صحبت های ناامید کننده هستید، به ذهن خود این فرمان را می دهید که در جهت اتفاقات منفی جلو برود. بنابراین می توانید کنترل آن را به راحتی به دست بگیرید. کنترل ذهن یعنی کنترل تمام ورودی ها اعم از: تلویزیون، کتاب، روزنامه، خانواده، خود شما و هر چیز دیگری که اطلاعاتی را وارد ذهن شما می کند و به آن جهت می دهد.

مطالب پیشنهادی

کنترل ذهن

قدرت ذهن

قدرت ذهن انسان بسیار فراتر از حد تصور شماست، به گونه ای که محال است کسی چیزی را واقعاً با تمام وجود خود بخواهد و به آن دست پیدا نکند. به این علت که زمانی که شما از ته قلب دوست دارید به چیزی برسید، کائنات این انرژی را از شما دریافت می کنند. ذهن شما دارای انرژی هایی است که با کائنات و جهان هستی ارتباط مستقیم دارد. در اصل هر آنچه که از ذهن شما تراوش می کند در جهان بیرون به حقیقت خواهد پیوست. اگر شما مدام به اتفاقات منفی فکر کنید، بدون شک برای شما اتفاقات منفی رخ خواهد داد، اگر به اتفاقات مثبت فکر کنید همین طور خواهد شد. بنابراین هرگز نباید قدرت ذهن خود را دست کم بگیرید. پس یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن توجه کنید این است که هر چیزی که بتوانید در ذهن خود تجسم کنید بدون شک در جهان بیرون به واقعیت خواهد پیوست.

فرمانروای شما کیست؟

اول از همه باید دریابید شما بر ذهن تان احاطه دارید و یا برعکس کاملاً اسیر ذهن هستید. امروزه به راحتی حتی با مشاوره روانشناسی تلفنی می توانید با فردی مطلع به این شناخت نزدیک شوید. ذهن ابزاری بسیار قدرتمند است که می تواند فرد را قوی کند و باعث آرامش او شود و یا در راستای ویرانی فرد مورد استفاده قرار بگیرد. این انتخاب به عهده انسان است که تصمیم بگیرد ذهن خود را در کدام جهت استفاده و کنترل کند. می توانید بنشینید و اجازه دهید که افکار منفی و مخرب آرامش شما را از بین ببرند و یا تمرین کنید که با روش های صحیح ذهنتان را در اختیار خود بگیرید و آرامش را به دست آورید. کنترل ذهن از جمله روش هایی است که با توجه به عملکرد و تاثیراتی که در کاهش علائم بیماری های روانی دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. درمان های مبتنی بر پذیرش و تعهد یکی از رویکردهای درمانی است که از کنترل ذهن بسیار بهره می برد.

فواید کنترل ذهن

شما وقتی بتوانید کنترل ذهنتان را دست خودتان بگیرید، اتفاقات بسیار خوبی برایتان خواهد افتاد و می توانید به وسیله کنترل ذهن ، کنترل تمام قسمت های زندگیتان را در دست بگیرید. در ادامه به بیان 3 مورد از مهم ترین فواید کنترل ذهن خواهیم پرداخت.

1. رهایی از تاریکی

زمانی که ذهن شما درگیر باشد و نتوانید آن را کنترل کنید، دچار مشکلات بسیاری خواهد شد. از جمله این که مرتب ذهن شما حولِ مسائل منفی خواهد چرخید و انرژی های منفی را نیز برای شما جذب خواهد کرد. به همین علت مدام احساس سردرگمی خواهید داشت و نخواهید توانست حال خوبی داشته باشید. به همین علت است که یکی از بهترین فواید کنترل ذهن رهایی از تاریکی ها می باشد.

2. افزایش یادگیری

اگر بتوانید ذهن خود را کنترل کنید، می توانید تمرکز بهتری نیز داشته باشید. به همین دلیل است که یکی از بهترین فواید کنترل ذهن بالا رفتن قدرت یادگیری شما می باشد. زمانی که شما تمرکز نداشته باشید و مدام به مسائل مختلف فکر کنید، بدون شک نمی توانید مطالب را به خوبی یاد بگیرید به همین علت مهم است که به خاطر داشته باشید با کنترل ذهن تان می توانید قدرت یادگیری خود را تا چندین برابر افزایش دهید.

3. افزایش احتمال رسیدن به موفقیت

اگر ذهن خود را کنترل کنید و به مسائل مثبت فکر کنید، احتمال رسیدن شما به موفقیت چندین برابر می شود. زیرا در صورتی که بتوانید کنترل خوبی بر روی ذهن خود داشته باشید، می توانید بسیار بهتر بر روی مسیر رسیدن به اهداف تان تمرکز کنید و از سوی دیگر با کنترل ذهن خود و نگه داشتن آن در مسیر مثبت قطعاً انرژی شما بالاتر خواهد بود. بنابراین می توانید با توان بیشتری فعالیت کنید و مسیر رسیدن به موفقیت را طی کنید.

راه های کنترل ذهن

ذهن آشفته علاوه بر این که آرامش فرد را از بین می برد، باعث تغییر رفتار نیز می شود. برای کنترل ذهن و تغییر رفتار می توانید تکنیک های زیر را به کار بگیرید.

جلوگیری از نشخوار فکری

حتما برایتان اتفاق افتاده است که بی مقدمه افکار منفی به سراغتان بیاید. برای جلوگیری از نشخوار فکری می توانید به بدترین حالت ممکن فکر کنید. ممکن است در ابتدا به نظرتان اشتباه بیاید ولی حقیقت این است که اگر شما به بدترین حالت یک اتفاق فکر کنید توانایی مقابله با آن را در ذهنتان پیدا می کنید و آن فکر دیگر برایتان به ترسناکی قبل نیست و کم کم عادی می شود. همچنین می توانید یک برنامه زمانی برای خود داشته باشید تا به موارد منفی فکر کنید. در این صورت دیگر نگران یک موضوع نیستید و خیالتان راحت است که با جدیت و به اندازه کافی به آن موضوع فکر کرده اید. در زمان های دیگر که افکار منفی به سراغتان می آیند راحت تر می توانید آن ها را متوقف کنید.

اطمینان از تغییر کردن

اطمینان داشته باشید که می توانید متناسب با شرایط و مشکلات، خود را تغییر دهید و با آن ها هماهنگ شوید. در واقع با این روش به خود اطمینان می دهید که برای مقابله با مشکلات آماده هستید پس راحت تر می توانید افکار منفی را از خود دور کنید.

اطمینان به توانایی های خود

با خود تکرار کنید که می توانید ذهن خود را کنترل کنید. حتی اگر به آن باور ندارید باز هم تکرار کنید. مطالعات نشان داده است باور به توانایی، به کنترل ذهن کمک می کند. زمان هایی را که توانسته اید ذهن خود را آن طور که می خواستید کنترل کنید به یاد بیاورید و به خود اطمینان دهید که باز هم توانایی انجام آن را دارید.

خودداری از نتیجه گیری شتاب زده

نتیجه گیری شتاب زده باعث می شود بدون این که دلیل محکمی داشته باشید، شروع به افکار منفی کنید. قبل از این که در مورد یک موضوع نتیجه گیری کنید کمی مکث کنید و سپس تمام شواهد را کنار هم بگذارید و متناسب با آن ها نتیجه بگیرید.

خودداری از فاجعه سازی

اگر در کاری یا موضوعی شکست خوردید برای خود فاجعه سازی نکنید. مثلا ممکن است فردی در امتحان خود رد شده باشد. اگر برای خود فاجعه سازی کند که زندگی اش به اتمام رسیده است، افکار منفی به ذهن او سرازیر می شود و رفتارش را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این فرد می تواند با خود فکر کند که افرادی نیز مانند او امتحان خود را رد شده اند ولی اکنون به موفقیت های زیادی دست پیدا کرده اند.

ورزش و مدیتیشن

ورزش کردن یکی از موثرترین راه های کنترل ذهن است که در اکثر مواقع و بر روی اکثر افراد جواب می دهد. با تمرینات منظم و مدیتیشن مثل نفس گیری درست می توانید ذهن خود را مرتب کنید و کنترل آن را به دست بگیرید. آرامش ذهنی چیزی است که در تمامی لحظات زندگی بدان نیاز داریم.

مدیتیشن

فواید کنترل ذهن

هنگامی که شما بتوانید کنترل ذهن خود را در دستانتان بگیرید موفق خواهید شد که افکار منفی را از خود دور نگه داشته و احساس سردرگمی نکنید. افکار منفی مخرب می تواند ذهن شما را احاطه کرده و قدرت تصمیم گیری را از شما سلب کند. در کنار این مسئله با استفاده از این مهارت شما می توانید به افزایش تمرکز خود کمک کنید و یادگیری در زمینه های مختلف را بهبود بخشید. همچنین موفقیت شما نیز تضمین خواهد شد و با تمرکز در مسیری که شما را به سمت پیشرفت و ترقی می رساند خواهید توانست به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. جالب است بدانید که از این روش برای کاهش علائم منفی بسیاری از بیماری های روانی استفاده می شود و خود نوعی روان درمانی محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *