پرسشنامه چند بعدی شوخ طبعی (MSHS) تورسون و پاول

پرسشنامه چند بعدی شوخ طبعی (MSHS) تورسون و پاول

شوخ طبعی عبارت است از تفاوت‌های عادتی افراد در رفتارها، تجارب، عواطف، نگرش‌ها و توانایی در زمینه سرگرمی، خندیدن، اهل شوخی بودن، و نظایر این‌ها. منشاء کلمه انگلیسی humor، کلمه لاتین umor است، که به معنای مزاج و مایعی در بدن بود که کاهش یا افزایش آن باعث ایجاد چهار نوع مزاج (مزاج دموی، مزاج صفراوی، مزاج بلغمی، مزاج سودایی) می‌شد. با گذشت زمان، این کلمه در روان‌شناسی، شوخ طبعی ترجمه شد و بدین ترتیب، از گذشته تا به امروز، این کلمه مورد پژوهش و اظهار نظر محققان و صاحب نظران متعددی قرار گرفته است.

شوخی فعالیتی جهان شمول و به طور کلی مثبت است که افراد متعلق به بافت های اجتماعی و فرهنگی متفاوت در سراسر جهان آنرا تجربه می کنند. این اصطلاح به کیفیتی از عمل، گفتار و نوشتار اشاره دارد که موجب سرگرمی و تفریح می شود. حس شوخ طبعی رگۀ شخصیتی پایدار و متغیر مهم تفاوتهای فردی است که  در انواع رفتارها، تجربه ها، عاطفه ها، بازخوردها و توانایی های مرتبط با سرگرمی،  خندیدن، خنداندن و مانند آن تجلیّ می یابد( صالحی دوست و همکاران، ۱۳۹۲).

این پرسشنامه در سال ۱۹۹۷ توسط تورسون و پاول[۱]  به منظور ارزیابی میزان حس شوخ طبعی فردی به عنوان مکانیزمی که در مقابله با مسایل زندگی به افراد کمک می کند، ساخته شد . این مقیاس دارای چهار عامل: الف)شوخ طبعی، خلاقیت و استفاده اجتماعی از شوخ طبعی) ب) استفاده مقابله ای از شوخ طبعی) ج) نگرش نسبت به افراد شوخ طبع)  و د) نگرش نسبت به خود شوخ طبعی) است ( صالحی دوست و همکاران، ۱۳۹۲).

به همراه ۴ مقاله رایگان

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و روش نمره گذاری مشخص و در قالب نرم افزار ورد نوشته شده و قابل ویرایش است.

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

[۱]Tursun & Paul

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *