پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت

پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت

مقیاس عزت نفس به منظور سنجش بازخورد نسبت به خود در قلمروهای اجتماعی، خانوادگی، آموزشگاهی و شخصی فراهم شده است و یک مقیاس دروغ به آن افزوده شده است (کوپر اسمیت،۱۹۶۷).

اصطلاح عزت نفس به قضاوتی که افراد صرفنظر از اوضاع واحوال نسبت به خود دارند، اشاره دارد و در این معنا ،مبین درجه اطمینان یک فرد، به ظرفیت موفقیت و به ارزش اجتماعی و شخصی خویشتن است، اطمینانی که بازخورد های اتخاذ شده در قبال موقعیت های معمولی زندگی (زندگی اجتماعی،تحصیلی وحرفه ای) ترجمان آنها هستند . بدین ترتیب ،مقیاس به منظور ارایه یک سنجش قابل اعتماد و اعتبار در باه ی عزت نفس فراهم شده است.  

پرسشنامه عزت نفس (SEI) شامل ۵۸ ماده است که احساسات ،عقاید یا واکنش های فرد را توصیف می کند و آزمودنی باید با این مواد با علامت گذاری در چهار خانه ((به من شبیه است (بلی) )) یا ((به من شبیه نیست (خیر))) پاسخ دهد. مواد هر یک از زیر مقیاس ها عبارتند از : مقیاس عمومی۲۶ ماده،مقیاس اجتماعی ۸ ماده، مقیاس خانوادگی ۸ ماده، مقیاس آموزشگاهی ۸ ماده ومقیاس دروغ ۸ ماده، نمرات زیر مقیاس ها و هم چنین نمره ی کلی ،امکان مشخص کردن زمینه ای را که در آن افراد واجد تصویر مثبتی از خود هستند ،فراهم می سازد(کوپر اسمیت،۱۹۶۷)

پرسشنامه عزت نفس (SEI) را می توان به صورت فردی یا گروهی اجرا کرد .شکل آموزشگاهی در مورد کودکان ونوجوانان مدرسه ای از ۸ سال به بالا ،به کار می رود ،شکل بزرگسال ،مربوط به اشخاصی است که تحصیلات عمومی خود را به پایان رسانده اند. مدت اجرای تست تقریبا ۱۰ دقیقه است. بهتر است که آزمایشگر در خلال اجرای تست،از هرگونه توضیح و تبینی خوداری کند. از به کار بردن اصطلاح « عزت نفس » باید اجتناب گردد (به این نکته توجه شود که روی پاسخنامه، این اصطلاح در عنوان گذاشته نشده است).

 این پرسشنامه دارای روایی و پایایی مشخص و در قالب نرم افزار ورد نوشته شده و قابل ویرایش است.

برای مشاهده لیست پرسشنامه در بالای صفحه روی منوی پرسشنامه استاندارد در بالای صفحه کلیک بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *