پرسشنامه طلاق عاطفی گاتمن (1994) Gottman

پرسشنامه طلاق عاطفی گاتمن (1994) Gottman

خانواده به عنوان مهمترین نهاد موجود در جامعه همواره در طول تاریخ با آسیب هاي مختلفي مواجه بوده كه مسئله طلاق بزرگترین معضل این نهاد اجتماعي محسوب مي شود. طلاق در لغت جدا شدن زن از مرد، رها شدن از قید نكاح و رهایي از زناشویي است (فرهنگ عمید) .  قطع روابط بین انسان ها در همه اعصار وجود داشته است، هرجا رابطه اي هست امكان قطع آن نیز وجود دارد. طلاق شیوه اي نهادي شده در پایان دادن به پیوند زناشویي است به زعم ویلیام گود « هر نظام خانوادگي در خود سازوكار(مكانیسم)  فرار از آن را نیز جاي داده و این بدین جهت است كه افراد بتوانند از فشارهاي نظام جان سالم به در برند؛ یكي از این راه ها طلاق است». طلاق واقعه نیست بلكه فرآیندي است كه طي سال یا سالیان متمادي بین زن و شوهر شكل مي گیرد و با رسیدن به مرحله حاد ظاهر ميشود.

در یك تقسیم بندي كلي ميتوان طلاق را به دو نوع 1 – طلاق رسمي، 2 – طلاق عاطفي(خاموش) تفكیك كرد. در طلاق رسمي زن و مرد با مراجعه به دادگاه به طور قانوني از یكدیگر جدا شده و هیچ تعهدي نسبت به هم ندارند اما طلاق عاطفي به گونه اي دیگر در زندگي زوج به وجود مي آید و موجب از هم پاشیدگي عاطفي خانواده مي شود. در این نوع خانواده ها زن و مرد در زیر یك سقف زندگي مي كنند ولي هیچ رابطه احساسي میان آنها وجود ندارد. عدم شناخت زوجین از یكدیگر تفاوت هاي فرهنگي موجود میان خانواده ها، دخالت دیگران و بسیاري مسائل دیگر، سردي روابط زوجین را فراهم مي آورد. اما شاید بتوان گفت مشكلات جنسي و تفاوت سلیقه اي در این امر از مهمترین مشكلاتي است كه براي یك زن و شوهر پدید مي آید ولي در مطالعات جامعه شناسي كمتر مورد بحث قرار گرفته است.

نظریه پردازی به نام پل هانان طلاق عاطفی را اولین مرحله در فرایند طلاق و بیانگر رابطه زناشویی رو به زوالی می داند که احساس بیگانگی جایگزین آن می شود . به عقیده او زن و شوهر اگر چه ممکن است با هم بودن را مانند یک گروه اجتماعی ادامه دهند ، اما جاذبه و اعتماد آتها نسبت به یکدیگر از بین رفته است .

بنیانگذار رفتارشناسی در ایران معتقد است این نوع از طلاق عوامل متعددی دارد که چشم و هم چشمی می تواند یکی از مهمترین عوامل آن باشد پروفسور باهر میگوید: طلاق عاطفی که نام های دیگری از جمله طلاق ذهنی، باطنی، زبانی و … نیز دارد، نوعی از طلاق و جدایی میان زن و شوهر است که در آن افراد به اجبار و برای حفظ آبرو یا فرزندانشان به زندگی در کنار یکدیگر ادامه می دهند.

پرسشنامه طلاق عاطفی از کتاب موفقیت یا شکست در ازدواج نوشته جان گاتمن گرفته شده است . این پرسشنامه در سال 1994 نوشته شده و شامل جملاتی درباره جنبه های مختلف زندگی است که ممکن است فرد با آن موافق یا مخالف است . این مقیاس 24 عبارت دارد و به شیوه بله یا خیر باید به آن جواب داد.

همراه 4 مقاله رایگان  

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

انجام تحلیل آماری با نرم افزارهای  SPSS  – AMOS – PLS – و نرم افزار کیفی Maxquda 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *