پرسشنامه اضطراب مرگ تمپلر (۱۹۷۰):

پرسشنامه اضطراب مرگ تمپلر (۱۹۷۰):
استرس و اضطراب در زندگی روزمره، برای توصیف حالت و احساسات، بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. اضطراب عبارت است از احساس منتشر، ناخوشآیند و مبهم هراس و دلواپسی با منشأ ناشناخته که به فرد دست میدهد و شامل اطمینان نداشتن، درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی است. وقوع دوباره ی موقعیتهایی که پیش از این استرس زا بوده اند یا در آن ها به فرد آسیب رسیده است، سبب اضطراب در افراد می شود. همه ی انسانها در زندگی خود دچار اضطراب میشوند، ولی اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل ساز است. تحقیقات و بررسی ها نشان می دهند که اضطراب در خانم ها، طبقات کم درآمد و افراد میانسال و سالخورده بیشتر دیده میشود؛ بنابراین، اضطراب هنگامی در فرد بروز می‌کند که شرایط استرس زا در زندگی او بیش از حد طولانی شود یا چندین بار رخ دهد یا این که دستگاه عصبی نتواند به مرحله ی مقاومت تنیدگی پایان دهد. اضطراب مرگ، افکار، ترسها و هیجانات آگاهانه و ناخودآگاه درباره ی آن واقعه ی نهایی زندگی مرگ و مردن است. اضطراب مرگ، مفهومی پیچیده می باشد که نمی توان آن را به سادگی توضیح داد و به طور کلی مشتمل بر مفاهیم ترس از مرگ خود و دیگران است.
بنابرآنچه گفته شده سنجش سازه اضطراب مرگ بسیار سخت ولی در عین حال مهم است. مقیاس اضطراب مرگ تمپلر (۱۹۷۰) ابزاری برای اندازه گیری اضطراب مربوط به مرگ بوده که بیشترین کاربرد را در نوع خود داشته است. این مقیاس پرسشنامه ای ، خوداجرایی متشـکل ازپانزده سؤال بلی – خیر است.

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و روش نمره گذاری مشخص و در قالب نرم افزار ورد نوشته شده و قابل ویرایش است. همچنین همراه آن ۹ مقاله مربوطه و به صورت رایگان وجود دارد .

logo-samandehi

مشاهده لیست همه ی پرسشنامه های استاندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *