معرفی کامل پایگاه علمی نورمگز

  معرفی کامل پایگاه علمی نورمگز

معرفی کامل پایگاه علمی نورمگز + فیلم
معرفی کامل پایگاه علمی نورمگز

همه ما با پایگاه‌های علمی متعددی از جمله اسکوپوس، وب آو ساینس و یا پابمد را آشنا هستیم که همه آنها شامل مقالاتی بودند که به زبان انگلیسی منتشر شده‌اند. اما اگر بخواهیم به دنبال مقالات فارسی بگردیم باید به سراغ چه مجموعه‌ای برویم؟ در ادامه مطلب شمارا با یکی از این پایگاه ها آشنا خواهیم کرد؟

سایت نورمگز (noormags.ir) به همین منظور روی کار آمده است. تا شما بتوانید برترین مقالات علمی را که به زبان فارسی نوشته شده به راحتی پیدا کنید .

در واقع، در تمام دنیا پایگاه هایی وجود دارد که به شما در جست وجوی مقالات مختلف و مجلات علمی کمک می کند اما زمانی که پای جست وجو در میان آثار تولیدشده علمی داخلی باشد باید به سراغ پایگاه هایی مانند نورمگز برویم. مطالعه و بررسی مقالات مختلف داخلی می تواند موجبات توسعه علمی در کشور را فراهم کند چون در این صورت، محققان می توانند با دسترسی به مقالات و آثار یکدیگر به تعاملات بیشتری دست پیدا کنند و علاوه بر آن با وجود سامانه ها و پایگاه هایی در جهت ثبت آثارشان، حقوق معنوی آنها حفظ شود. نورمگز از بانک های خوب مقالات ایرانی است که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی پایگاه مجلات تخصصی نور (noormags)

پايگاه مجلات تخصصي نور از مجموعه پایگاه های مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي است که وظيفه شناسايي و عرضه مجلات تخصصي علوم انساني و اسلامي را بر عهده دارد . بر كسي پوشيده نيست كه امروزه مجلات – به ويژه در حوزه موضوعات تخصصي – به یکی از مهمترین ابزارهای تولید، عرضه، نقد و استفاده از علوم تبدیل شد­ه ­اند. با ورود اینترنت به عرصه اطلاع رسانی علمی، اين كاركرد ابعاد گسترده ­تري يافته و اين امكان فراهم شده است تا بسیاری از مجلات نیز با به کار گیری ابزار جدید به شکلی نو و کارآمدتر در اختیار محققان قرار گیرند. در همین راستا شبکه جهانی نور وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی از سال 1377 اقدام به عرضه مجلات مربوط به علوم اسلامی و علوم انسانی بر روی پایگاه حوزه نمود. استقبال کاربران از يك سو و قابلیتهای روز افزون مورد نیاز متخصصان مراجعه کننده از سوي ديگر، اين شبكه را بر آن داشت تا با راه اندازی «پایگاه مجلات تخصصی نور» پاسخگوی این نیاز باشد. آنچه در اين پايگاه عرضه شده است حاصل تلاش بی وقفه همکاران ما در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور از مهرماه سال 1384 تا کنون مي­باشد. ایجاد گسترده ترین و کاملترین آرشیو مجلات و مقالات علوم انسانی و علوم اسلامی در اینترنت يكي از مهمترین اهدف راه اندازى پايگاه مجلات تخصصى بوده است. درج هزاران شماره از صدها عنوان مجله تخصصی در قالب موضوعات مختلفی چون: «قرآن و حدیث»، «فلسفه، کلام و عرفان»، «فقه، اصول و حقوق»، «کتابداری و اطلاع رسانی»، «روان شناسی»، «اقتصاد»، «هنر»، «مدیریت»، «حقوق»، «علوم انسانی» و … این پایگاه را به یکی از مهمترین بانکهای اطلاعات مجلات در زمینه علوم اسلامی و علوم انسانی تبدیل کرده است. از جمله ویژگی­های مهم این پایگاه، ارائه مجلات دارای رتبه علمی – پژوهشی و علمی – ترویجی در زمینه علوم انسانی است. تهیه مجلات کهن و قدیمی در موضوعات فوق، و درج بایگانی کاملی از این مجلات از جمله ویژگیهای مهم این پایگاه است؛ که می­تواند نوید بخش تحولی نوین در عرصه اطلاع رسانی مجلات باشد.

اگرچه در ابتدا قرار بود این پایگاه فقط در زمینه مجلات دینی مورد استفاده قرار بگیرد، اما هم استقبال کاربران و هم قابلیت هایی که این پایگاه داشت موجب شد تا موضوعات بیشتری در آن شکل بگیرند و ایجاد گسترده ترین و کامل­ ترین آرشیو مجلات و مقالات علوم انسانی و علوم اسلامی در اینترنت به مهم­ترین هدف این پایگاه تخصصی تبدیل شود. علاوه بر این­ها، وجود این پایگاه موجب شده است پژوهشگرانی که مقالات خود را به زبان فارسی منتشر می­کنند خیلی سریع ­تر بتوانند به سایر مقالات در زمینه موردنظرشان دست پیدا کنند و ضمن ایجاد دسترسی عموم به دستاوردهای تحقیقاتی پژوهشگران داخلی، از انجام تحقیقات تکراری هم جلوگیری می شود. به عبارت دیگر، زمانی که فردی خواهان شروع یک کار تحقیقاتی است، با مراجعه به پایگاه هایی مانند نورمگز می تواند از آثار قبلیِ کارشده در این حیطه اطلاعات کسب کند و در صورت تکراری بودن موضوع به سراغ آن نرود.

تغییرات در نسخه ۱٫۵ پایگاه علمی نورمگز

 • جستجو و بازیابی اطلاعات: مهم ترین تغییرات در این نسخه، در بخش جستجو اتفاق افتاده است که شامل جستجو در عناوین مجلات، مقالات یک مجله، مقالات یک نویسنده، جستجو در متن مقالات، افزایش فیلترهای جستجو و امکان جستجوی ساده و همزمان در مقالات و مجلات هستند.
 • استخراج و عرضه فایل های ارجاع مقالات: در این نسخه فایل ارجاع مقالات در سه قالب استاندارد RIS ,EndNote و BibTex به کاربران عرضه شده است.
 • ارائه خلاصه آمار از مقالات پدیدآور: دسته بندی آماری مقالات پدیدآور در اختیار کاربران قرار گرفته است.
 • نمایش مجلات بر اساس رتبه علمی و زبان: این ویژگی، به پژوهشگران کمک می کند تا مجلات و جایگاه علمی آن ها را بهتر بشناسند و در انتخاب منابع و مطالب مورد نیاز خود، درست عمل کنند.
 • درج تصویر جلد مجله به عنوان شناسه هر مجله: تصویر جلد مجلات به عنوان شناسه هر مجله در صفحه مجله، صفحه مقاله و فهرست های مختلف، نمایش داده می شود.

تغییرات در نسخه ۲ پایگاه علمی نورمگز

پایگاه اختصاصی نور مگز در نسخه دو نیز دستخوش تغییراتی شد البته تغییراتی که در جهت سهل و آسان نمودن کار کاربرانشان است. در ادامه مطلب به چند مورد از این تغییرات اشاره می کنیم:

الف) هوشمندسازی

نورمگز به وسیله هوشمندسازی سیستم و سایت خود به دنبال جذب کاربران بیشتر و آسان نمودن جستسجو و فعالیت در سایت برای این افراد است. هرچه فرآیند جستجو و دانلود مقاله راحت تر باشد کاربران رضایت بیشتری از آن پایگاه خواهند داشت. در ادامه به چند مورد از مواردی که برای هوشمند سازی پایگاه علمی نورمگز استفاده شده اشاره می کنیم:

کشف هوشمند مقالات مرتبط براساس بازدید کاربران

این ویژگی باعث عرضه امار ثبت هم افزایی کاربران نورمگز به خودشان می شود. یعنی با توجه به پیشینه بینندگان یک مقاله، این نتیجه حاصل آمده است که دیگر مقالات دیده شده همراه با آن مقاله، چه عنوان هایی داشته اند. به دلیل اینکه این سامانه با استفاده از لاگ مشاهده کاربران پدید آمده است، مقالاتی که کاربران بیشتری آن ها را دیده اند، پاسخ های بهتری به دنبال خواهند آورد.

کشف هوشمند عنوان های هم سان یک مقاله از میان انبوه مقالات

عنوان های هم سان، خصلتی برای کشف هوش مند عنوان های مشابه مقاله هاست که به کمک ترفندهای متن کاوی و هوش مصنوعی، در بازدید هر مقاله، مشابه ترین مقالات را از دید عنوان به کاربر پیشنهاد می کند. تنها ویژگی کاربردی در فرایند مشابه یابی، عنوان مقاله هاست، اما طراحان نورمگز کوشیده اند که مشابه یابی ها از سطح لفظ عنوان مقالات بگذرند و به معنا و موضوع آن ها نزدیک تر شود.

موتور جستجوی اختصاصی نورمگز

بخشی از موتور جستجوی بومی نور که در حال توسعه است؛ در سایت جدید نورمگز جهت جستجوی مقالات گنجانده شده است.

برخی از قابلیت های این موتور جستجو شامل موارد زیر هستند:

 • جستجوی ریشه یابی شده: تمام حالات مشتق شده یک کلمه معادل هم در نظر گرفته می شوند.
 • رنگی کردن نتیجه جستجو: کلماتی که در خروجی جستجو یافته شده اند به صورت رنگی نمایش داده می شوند.
 • جستجوی مترادفات: هم معنی های یک کلمه نیز در خروجی جستجو نمایش داده می شوند.
 • غلط یاب املایی: به کلماتی که به صورت اشتباه برای جستجو تایپ شوند، پیشنهاد اصلاحی ارائه می شود.

عملکرد سریع، کیفیت نتایج با توجه به خصوصیات زبان فارسی، رتبه بندی منطقی در مقایسه با موتورهای جستجوی معروف و امکانات پرشمار دیگر از نقاط قوت این موتور جستجو به شمار می روند.

ب) ارائه خدمات متنوع به صاحبان نشریات

 • اختصاص آدرس مشخص برای هر نشریه
 • امکان مدیریت صفحه اطلاعات نشریات توسط خود آنها
 • ارائه اطلاعات آماری مجله مانند :تعداد دفعات مشاهده مجله، یا تعداد دفعات دانلود مقالات و …
 • امکان بارگذاری فایل نشریات توسط صاحبان نشریات

ج) پژوهش محوری

 • ایجاد فهرست علاقه مندی از مقالات، مجلات و پدیدآوران
 • اطلاع رسانی از انتشار شماره جدید نشریات و پدیدآوران منتخب
 • گزارش از فعالیت های کاربر شامل: دانلود و جستجو و …

د) یکپارچگی سیستم

 • یکپارچگی سرویس های مختلف جهت ارائه هدفمند و هوشمندانه محتوا
 • اتصال به سامانه جامع کاربران نور
نورمگز بر روی دستگاه های مختلف

مزایای ارائه شده از سوی نورمگز چیست؟

وجود پایگاه هایی که بتوانید از طریق آنها به اطلاعات خوبی در زمینه مقالات موجود در کشور دست پیدا کنید، کارتان را در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی ساده تر می کند. از مزایای پایگاه مفیدی مانند نورمگز هم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه محتوای مجلات مختلف در قالب تمام تصویر؛
 • امکان دانلود مقالات به شکل pdf؛
 • امکان جست وجوی ساده و پیشرفته به شکل های متنوع؛
 • ارائه بانک اطلاعاتی از صاحبان آثار علمی و پژوهشی؛
 • امکان نقد مجلات و مقالات و مشاهده نقد و نظر دیگران.

پایگاه نورمگز برای اینکه مجلات و مقالات شان را در اختیار مخاطبان قرار بدهد از صاحبان مجلات و آثار اجازه می گیرد. در واقع، مجوزهای لازم کار در اختیار این پایگاه هست و از همین روی، حقوق معنوی پژوهش ها کاملا حفظ می شود. کاربران می توانند برای استفاده شخصی خودشان از محتوای ارائه شده در مجله نورمگز استفاده کنند اما اگر بنا باشد که از این پژوهش ها به طور رسمی در مقالات شان به عنوان منبع یا با اهداف تجاری بهره ببرند، باید حتما حقوق معنوی و مادی اثر را رعایت کنند.

جست وجو در پایگاه نورمگز چگونه است؟

مقالات موجود در مجلات موجود در نورمگز را می­توان از این پایگاه به طور کامل با فرمت­های HTML یا PDF دریافت کرد. وقتی وارد سایت نورمگز می­ شوید می ­توانید موضوع و عبارت مورد نظرتان را در فیلد مربوطه جست وجو کنید. علاوه بر این می­توانید انتخاب کنید این عبارت در میان مقالات، مجلات یا پدیدآوران جست وجو شود. پس از اعمال جست وجو، فهرستی از مقالات یا مجلاتی که حول محور موضوع موردنظرتان تهیه شده اند به ترتیب از بیشترین شباهت اسمی تا کمترین میزان شباهت به موضوع جست وجوشده تان فهرست می­شوند. در نوار پایین هر مقاله ظاهرشده در نتایج جست وجو کلیدواژه ها، چکیده، مقالات مرتبط و پیشنهاد دیگران با توجه به موضوع مقاله یافت می شود. با کلیک به روی هر یک از این گزینه ها می توانید اطلاعات مربوط به آن را بیابید.

پایگاه نورمگز

امکانات موتور جست وجوی پایگاه نورمگز

 • جستجوی ریشه یابی شده: تمام حالات مشتق شده از کلمه ای که جست وجو می کنید هم در نتایج جست وجو ظاهر می شود؛
 • رنگی کردن نتیجه جستجو: کلماتی که در جست وجو از آنها استفاده می کنید در نتایج جست وجو به شکل هایلایت یا همان رنگی به معرض نمایش گذاشته می شوند؛
 • جستجوی مترادفات: کلمات هم معنی واژه ها و عبارت های جست وجوشده هم در نتایج جست وجو ظاهر می شوند؛
 • غلط یاب املایی: اگر کلمه ای از نظر املایی و نگارش غلط جست وجو شود، شکل اصلاح شده آن به شما پیشنهاد خواهد شد؛

موتور جست وجوی پایگاه نورمگز بسیار دقیق و سریع عمل می کند و نتایج هوشمندانه ای را در اختیار کاربران قرار می دهد. عنوان مقالات، ناقد و مجله ای که آن را منتشر کرده است نیز در صفحه نتایج جست وجو دیده می­ شود. برای اینکه بتوانید مقالات را دانلود کرده و متن آن­ها را ببینید باید عضو سایت شوید. علاوه بر جستجو کردن، می توانید مقالات را بر اساس ناشران، یا دسته بندی نوع مجلات ( مثلا مجلات علمی ترویجی یا مقالات علمی پژوهشی) یا با توجه به نام گردآورنده مقالات و همچنین به ترتیب حروف الفبا مشاهده کنید. امکان جستجوی پیشرفته هم در پایگاه نورمگز وجود دارد. طبق آمار ارائه شده در سال ۹۱، این پایگاه بیش از ۷۲۵هزار عنوان مقاله از ۹۵۷ نشریه را در ۴۳هزار شماره به کاربران خود ارائه کرده است. این تعداد در فروردین سال ۹۲ به ۷۶۵هزار عنوان مقاله و در تابستان سال ۹۴ به بیش از ۹۰۰هزار مقاله افزایش یافت. پیشرفت و ارتقا این سیستم موجب شد که نورمگز بتواند در ششمین دوره جشنواره و نمایشگاه ملی رسانه های دیجیتال در بخش پایگاه های اینترنتی و با عنوان پرتال عمومی فرهنگی- معارف و فرهنگ برنده شود. یکی از نکات مثبتی که این پایگاه علمی دارد نسخه موبایل آن است. با وجود آن به راحتی می ­توانید مقالات و مجلات مختلف را روی تبلت یا گوشی موبایل خود دانلود کنید. امکان جست وجوی پیشرفته در میان مقالات و عناوین مجلات و پدیدآورندگان در نسخه موبایل نیز به همان کیفیت نسخه وب وجود دارد. در حال حاضر نسخه موبایل این برنامه فقط به روی دستگاه ­های اندروید قابل اجراست.کار کردن و جستجو در سایت نورمگز بسیار ساده است. هم سایت و هم اپلیکیشن آن بسیار سازگار با رفتار کاربران طراحی شده اند و در اصطلاح یوزرفرندلی (user-friendly) یا کاربردوست هستند و این امکان را برای همه فراهم می کنند که بتوانند خیلی سریع و بدون دردسر به مقالات علمی که به زبان فارسی منتشر شده، دسترسی پیدا کنند. به طور کلی، سامانه نورمگز سامانه ای روبه رشد است و مدام ارتقا پیدا می کند. اگر از روزهای نخست شروع به فعالیت آن، تجربه سرزدن به پایگاه را داشته باشید، حتما می دانید که از نظر بصری و تجربه کاربری تغییرات بسیار مفیدی در آن رخ داده است.

کلام آخر

وجود پایگاهی که بتوان از طریق آن به مجموعه ای پرشمار از مجلات و مقالات در حوزه های تحقیقات داخلی دسترسی پیدا کرد، به تسریع فعالیت های پژوهشی کمک شایانی می کند. پایگاه نورمگز بزرگ ترین پایگاه اطلاعاتی مقالات نشریه های تخصصی است و محتوای آن به زبان های عربی، انگلیسی و فرانسوی و البته فارسی در اختیار عموم قرار می گیرد. مرکز فعالیت این پایگاه قم است و روند توسعه آن از زمان تاسیس تاکنون چشم گیر به شمار می آید.

برگرفته از: ساعد نیوز

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

Telegram: @abazizi

وبلاگ ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *