ساختار اصلی یک مقاله علمی چگونه است؟ 

ساختار اصلی یک مقاله علمی چگونه است؟ 

ساختار اصلی یک مقاله علمی چگونه است؟ 

ساعد نیوز: هر مقاله ای بر اساس یک ساختار تعریف شده و در قالب بخش های مختلفی نوشته می شود.

همان طور که در مطالب آموزشی قبلی گفته شد، مقاله شامل اجزایی زیر می باشد:

اجزای مقالهمعادل انگلیسی اجزای مقاله
عنوانTitle
مشخصات نویسنده یا نویسندگانAffiliation
چکیدهAbstract
کلمات کلیدیKey words
مقدمهIntroduction
روشهاMethods
نتایج (یافته ها)(Results(Findings
بحث (تجزیه و تحلیل)(Discussion (Analysis
نتیجه گیریConclusion
تقدیرهاAcknowledgements
ضمایمAppendices
منابعReferences


از در کنار هم قرارگرفتن این اجزا در چارچوبی مشخص و منظم مقاله شکل میگیرد. در این فصل به بررسی و تشریح یکایک این اجزا پرداخته خواهد شد. لازم به ذکر است، آن دسته از پژوهشگران محترمی که ترجیح میدهند ابتدا مجله مناسب را بیابند سپس اقدام به نوشتن مقاله (مطابق با خواسته های آن مجله) بکنند، حتما مطلب آموزشی مربوط به انتخاب مجله مناسب را بخوانند.

قبل از بررسی اجزای مقاله، به خاطر سپردن این دو نکته ضروری است:

 • اول، در هر مقاله قسمتهای کلیدی که معمولاً در همان ابتدا توسط مخاطب مطالعه میشوند به ترتیب عبارتند از: عنوان، چکیده، نتیجه گیری، جملات اول هر بند، شکلها، جداول و زیرنویسهای آنها که در نگارش و تنظیم آنها باید بسیار دقت کرد.
 • دوم، تا زمانیکه مقاله توسط مجله پذیرفته نشود نمیتوان نام مقاله را به آن اطلاق کرد بلکه نام اصلی آن نسخه خطی مقاله manuscript است ولی در اینجا برای سادگی و از روی عرف همان نام مقاله را به کار میبریم.

ساختار اصلی یک مقاله علمی

 1. عنوان، یکی از قسمتهای مهم و جزء لاینفک مقاله است؛ چرا که نشاندهنده ماهیت مقاله است.
 2. مشخصات نویسنده در واقع وابستگی سازمانی نویسندگان می باشد که معم.لا نام دانشگاه محل تحصیل یا تدریس و یا پژوهشگاهی است که در آن مشغول فعالیت است. اسامی نویسندگان و آدرس سازمان ها بایستی به صورت کامل آورده شوند.
 3. چکیده از اجزای اصلی مقاله میباشد که کل محتوای مقاله را در قالب یک پاراگراف یا چند جمله توضیح می دهد.
 4. واژگان کلیدی معمولاً 3 تا 13 واژه یا عبارت موضوعی کوتاه می باشند که بایستی موضوعات اصلی و فرعی مقاله را پوشش دهند. معمولا بلافاصله بعد از چکیده، آورده می شود.
 5. مقدمه بعنوان قلب مقاله نامیده می شود زیرا در این قسمت دلایل انجام پژوهش، اهداف و حوزه تحقیق مطرح میشوند. این قسمت خود شامل زیر بخش های مختلف می باشد:
  – معرفی مسأله تحت بررسی یا سؤال تحقیق : بند اول، مقدمه است و اولین بخشی از بدنه اصلی مقاله است که توسط مخاطبان مطالعه میشود.
  – پیشینه تحقیق (مرور ادبیات) : مرور ادبیات یعنی نقد و بررسی، خلاصه سازی، طبقه بندی منابع اطلاعاتی موجود که با موضوع مورد مطالعه ما مرتبط است.
  – عرضه کردن کار تحقیقی خود : در این بخش به مخاطب گفته می شود که دقیقاً با نگارش مقاله به دنبال چه بودید و چرا به دنبال این موضوع رفتید (اهمیت موضوع)
 6. مواد و روش ها: بسته به نوع و حوزه تخصصی مورد مطالعه این بخش می تواند با نام های مختلفی چون: اطلاعات مورد نیاز و روشها ، روش کار ، آزمایشها، شبیه سازی ، روش شناسی و مدل مطرح میشوند. مطالب نوشته شده در این بخش حاوی اطلاعاتی است که با استفاده از آنها میتوان در مورد اعتبار مقاله قضاوت کرد.
 7. نتایج (یافته ها): در این قسمت از مقاله خروجی ها و یافته های مقاله به همراه نمودارها و جداول حاصل از آنالیز داده ها قرار داده می شود.
 8. بحث و نتیجه گیری : در این بخش خواننده را نسبت به مزیتها و فواید نتایج پژوهش متقاعد کرده و سؤال تحقیقی که در قسمت مقدمه بیان شده بود، پاسخ داده می شود.
 9. تقدیرها : در این قسمت، باید از هر شخص حقیقی و حقوقی که به نوعی در جمع آوری و نگارش مقاله نقش داشته قدردانی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *