مقاله نویسی

راهنمای جامع قرار دادن تصاویر و جداول در مقاله و پایان نامه

راهنمای جامع قرار دادن تصاویر و جداول در مقاله و پایان نامه

راهنمای جامع قرار دادن تصاویر و جداول در مقاله و پایان نامه

دستورالعمل قرار دادن تصاویر و جداول در متن یک مقاله و پایان نامه را در این قسمت برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم میتوانید بعد از مطالعه این مطلب دقیقا تصاویر و جداول را در محل مشخص خود قرار دهید.

در یک مقاله یا گزارش فنی، جداول و نمودارها اطلاعات کیفی را نشان می دهد. هدف این است که داده ها به صورت مصور ارائه شود تا خواننده اطلاعات فنی و زمینه را به سادگی درک کند. همیشه در هنگام توصیف مقادیر بزرگ داده ها استفاده از انواع مختلف نمایش داده ها (جداول، نمودار داده ها، نمودار پراکندگی، تصاویر و غیره) را در نظر داشته باشید. جداول و تصاویر نقش مفیدی در مقاله و پایان نامه ایفا میکنند و بسیار پرکاربرد هستند اما شما برای استفاده از تصاویر و جداول لازم است جایگاه و نحوه قرار گیری آنها در متن مقاله را بشناسید.

توضیحات کلی درباره نحوه گزارش جداول و تصاویر در مقاله

با استفاده از تصاویر و جداول، اطلاعاتی که توصیف شان در قالب متن مشکل است به سرعت و سهولت انتقال داده می شوند. بسیاری از خواننده ها صرفاً به آیتم هایی که در قالب تصویر نمایش داده می شود توجه می کنند و ممکن است متن اصلی مقاله را نخوانند. بنابراین، مطمئن شوید که آیتم های نمایش داده شده مستقل از متن هستند و به روشنی نتایج مهم مقاله را انتقال می دهند.

خرید قالب Divi، کاملترین نسخه قالب دیوی با ضمانت بازگشت وجه 6 ماهه از راست چینخرید قالب Ewebot، قالب شرکتی ایوبات با ضمانت بازگشت وجه 6 ماهه از راست چین

آیتم های نمایش داده شده برای جذب مخاطب اهمیت دارند. مواردی که به خوبی طراحی و نمایش داده می شوند علاقه ی مخاطب را برمی انگیزند و آن ها را متقاعد می کنند تا برای درک تصاویر وقت کافی صرف کنند. در نهایت، خواننده برای مطالعه ی کل مقاله انگیزه پیدا می کند.

در مجموع، آیتم هایی که در قالب تصاویر و جداول باکیفیت به نمایش درمی آیند به مقاله ی شما ظاهری حرفه ای می بخشند. خواننده ها معمولاً تصور می کنند که مقاله ای با ظاهر حرفه ای از نظر علمی اثری فاخرتر است. از این رو، خواننده ها به احتمال بیشتری به نتایج و تفسیر نتایج اعتماد می کنند. زمانی که تصمیم می گیرید کدام یک از نتایج را در قالب شکل یا جدول ارائه دهید باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • خواننده ها ترجیح می دهند کدام یک از داده های موجود در متن را در تصویر یا جدول مشاهده کنند؟
 • آیا تصاویر مکمل متن هستند یا صرفاً داده های موجود در متن را تکرار می کنند؟
 • آیا داده هایی مانند آماره ها یا عدد P، که به راحتی به شکل درون متنی قابل ارائه هستند، در جداول گنجانده شده اند؟

۱- نحوه گزارش جداول

ترسیم جداول روشی موثر و موجز برای ارائه ی حجم وسیعی از داده هاست. باید آن ها را با دقت طراحی کنید به طوری که نتایج تان را به روشنی برای پژوهش گران پرمشغله توصیف کنند.

جداول خوش طرح واجد ویژگی های زیر هستند:

 • باید پانویسی کوتاه و واضح داشته باشند (caption)
 • داده ها را برای شفافیت بیشتر دسته بندی کنند
 • بین ستون ها و سطرها فضای کافی وجود داشته باشد
 • واحدهای اندازه گیری ارائه شده باشند
 • نوع فونت و اندازه ی فونت خوانا باشد
تصویر

۲- نحوه گزارش تصاویر

تصاویر برای نشان دادن موارد زیر به کار می روند:

 • اشکال
 • نمودار داده ها
 • نقشه ها
 • ترسیمه ها

همانند جداول، تصاویر نیز باید دارای پانویسی موجز و شفاف باشند.

– اشکال

مخاطب، با دیدن اشکال، اطلاعات مقاله تان در ذهن مجسم می کند. اغلب، با کلمات نمی توان داشته های ذهنی را توصیف کرد. با کمک اشکال، دقتی که لازمه ی مقالات علمی است محقق می شود. برای نمونه، تنها ذکر این مسئله که «سطح مورد نظر دارای ابعاد نانومتری است» کافی نیست. در این حالت، بهتر است این موضوع را در قالب یک تصویر میکروسکوپی نشان دهید. برای تصاویر، مطمئن شوید که:

 • شامل خط مدرج باشند
 • آیتم های مهم نام گذاری شوند
 • معنای رنگ ها و نمادهای متفاوت توضیح داده شوند

– نمودارها

نمودارها حجم بزرگی از داده ها را منتقل می کنند. هدف آن ها اغلب این است که رابطه ای میان دو یا چند آیتم را از لحاظ آماری به نمایش بگذارند. با این حال، جزئیات مربوط به داده های تکی حذف می شود تا فضا برای توصیف رابطه ی میان مجموعه ای از داده ها باز شود. در تصاویر زیر، ترکیبی از اشکال و نمودارها در پنل های چندگانه نمایش داده شده است.

برای نمودارهای داده ای، مطمئن شوید که:

 • تمام محورها نام گذاری شوند
 • کمیت ها واحد مشخصی داشته باشند
 • تمام منحنی ها و مجموعه داده ها نام گذاری شوند
 • از اندازه ی فونت خوانا استفاده شود
تصویر

– نقشه ها

با استفاده از نقشه ها، تحقیقات میدانی را در مکانی که اجرا شده اند نمایش می دهیم. نقشه های خوب چگونگی تاثیرگذاری مکان بر مطالعه تان را نشان می دهند. علاوه بر این، به سایر پژوهشگران فرصت می دهند تا اثر شما را بازتولید یا مکان هایی با ویژگی های مشابه را پیدا کنند. در اینجا، نقشه ای را که مربوط به مطالعه ی ماهی سالمون است ملاحظه می کنید.

برای نقشه ها، باید مطمئن شوید که:

 • دارای طول و عرض جغرافیایی هستند
 • دارای محور مدرج هستند
 • آیتم های مهم نام گذاری شده اند
 • حتماً پانویس داشته باشند
تصویر

– ترسیمه ها یا طرح های شماتیک

ترسیمه ها به شناسایی بخش های کلیدی سیستم ها یا فرآیندها کمک می کنند. در ترسیمه ها صرفاً آیتم های مهم را نمایش می دهید، زیرا افزودن آیتم های کم اهمیت آن ها را درهم برهم می کند. ترسیمه ها تنها شامل طرح هایی اند که نویسنده انتخاب می کند و در مقایسه با اشکال، انعطاف پذیری بیشتری دارند. در شرایطی که عکس گرفتن امکان پذیر نیست، استفاده از ترسیمه ها مفید فایده است. در زیر، ترسیمه ای را می بینید که چگونگی برداشت انرژی از سیالات را با استفاده از نانولوله ها نشان می دهد.

برای ترسیمه ها، باید مطمئن شوید که:

 • آیتم های مهم نام گذاری شوند
 • توضیحات مکمل در پانویس و متن اصلی ارائه شوند.
تصویر

نکات تکمیلی در گزارش جداول و تصاویر در مقاله

حتماً باید نحوه ی نمایش داده شدن تصاویر را، هم در حالت چاپی و هم آنلاین، بررسی کنید. برای انتشار آنلاین، رزولوشن ۷۲ ppi و، برای انتشار چاپی، رزولوشن ۱۰۰ ppi پیشنهاد می شود. هنگام ذخیره ی فایل، رزولوشن تصاویر را با برنامه ای که استفاده می کنید تنظیم کنید.

رنگ ها در دو مدل قابل نمایش اند. RGB شامل قرمز، سبز و آبی. CMYK شامل فیروزه ای، سرخابی، زرد و سیاه. بیشتر میکروسکوپ ها با استفاده از مدل RGB تصاویر را ثبت می کنند، اما مدل CMYK استانداردی است که برای پرینت گرفتن به کار می رود؛ بنابراین، باید مطمئن شوید که تصاویر در این فرمت به خوبی نمایش داده می شوند.

اجتناب از دست کاری نتایج

هیچ گاه برای تغییر یا بهبود نتایج تان نباید در تصاویر تغییر ایجاد کنید. برای اجتناب از دست کاری ناخواسته ی تصاویر، باید پیش از تحویل مقاله به ژورنال، اندکی آن ها را پردازش کنید. تصاویر ارائه شده به ژورنال باید همانند تصاویر خام باشند.

 • تنظیم روشنایی یا کنتراست تصاویر، برای مثال در میکروسکوپ فلورسانت، تنها زمانی قابل قبول است که در کل تصاویر از جمله تصویر نمونه های شاهد اعمال شود.
 • کراپ کردن در صورتی قابل قبول است که شفافیت یا دقت اطلاعات ارائه شده را افزایش دهد. کراپ کردن نباید اطلاعات ضروری را از بین ببرد یا در درک آن ها خدشه ای ایجاد کند، برای مثال، در مورد ژل های الکتروفورز، اطلاعات مرتبط با مارکرها نباید بر اثر کراپ کردن از بین برود.
 • باید تمام نرم افزارهایی را که برای پردازش تصاویر استفاده کرده اید نام ببرید.

نکته: ممکن است داوران ژورنال از شما درخواست کنند که تصاویر خام، فایل ها و فراداده ها را برای بررسی ارائه دهید؛ به همین منظور، باید تمام آن ها را ذخیره و نگهداری کنید.

برگرفته از: ساعد نیوز

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

Telegram: @abazizi

وبلاگ ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *