تحلیل داده های آماری

آموزش اعتبار سنجی مجلات

آموزش اعتبار سنجی مجلات

آموزش اعتبار سنجی مجلات

برای کسب اطمینان از اعتبار ژورنالها قبل از سابمیت باید اعتبار سنجی انجام دهید و مجله را از لحاظ سطح اعتبار علمی بررسی کنید و سپس سابمیت انجام دهید. اعتبار سنجی و بررسی اعتبار مجلات از ضروریات قبل از سابمیت مقاله میباشد.

مجلات علمی

یکی از قوی ترین ابزارهای بررسی اعتبار مقالات علمی مجلات میباشند به شرطی که مجلات خود دارای اعتبار باشند و از لحاظ سطح علمی رتبه بالایی داشته باشند و قابل تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت باشند. البته برخی دیگر نیز از طرف دانشگاه آزاد اعتبار سنجی میشود به هر حال اعتبار سنجی و تایید اعتبار از طرف یک سازمان یا نهاد رسمی برای هر ژورنال کاملا اجباری میباشد و مجلات فاقد اعتبار که تاییدیه هیچ یک از سازمان ها و نهاد های مربوطه را نداشته باشند مناسب برای انتشار مقاله نمیباشند. سعی کنید دقت کافی برای انتخاب ژورنال داشته باشید و قبل از سابمیت مقاله حتما از اعتبار آن اطمینان حاصل فرمایید. نشریه جعلی و نامعتبر زمان و هزینه شما را خواهد گرفت و هیچ سودی برایتان نخواهد داشت. متاسفانه این روزها تعداد نشریات جعلی که فعالیت های رسمی دارند افزایش یافته است. اگر نویسنده آگاهی کافی نداشته باشد حتما در دام این نشریات خواهد افتاد. ژورنالها اولا باید توسط پایگاه های معتبر منتشر شوند و همچنین دارای تاییدیه وزارت علوم و دانشگاه آزاد باشند. در غیر اینصورت جعلی و فیک محسوب می شوند. از این رو با توجه به اهمیت اعتبار سنجی مجلات در این بخش لازم دیده ایم که نحوه اعتبار سنجی دقیق و کسب اطمینان از اعتبار ژورنالها را به شما آموزش دهیم.

تصویر

مجلات داخلی و خارجی را میتوانید اعتبار سنجی کنید ولی نحوه اعتبار سنجی مجلات یکسان نمیباشد و هر مجله را باید از پایگاه رسمی و مربوطه به خود بررسی و اعتبار سنجی کنید.

مجلات isi

مجلات جعلی

 1. ابتدا وارد سایت www.thomsonreuters.com شوید.
 2. در صفحه باز شده، لیست پایگاه داده های مختلفی که در تامسون وجود دارد را برای شما نمایش داده میِ شود که از میان آنها فقط سه مورد مربوط به ISI می باشد.
 • Science citation index expanded: SCIE
 • Social Science citation index
 • Arts & Humanities Science citation index

با توجه به اینکه مجلات isi بسیار معتبر و پرطرفدار هستند ابتدا نحوه اعتبار سنجی مجلات isi را به شما ارائه خواهیم کرد و میتوانید با انجام سه روش زیر از اعتبار این نوع مجلات اطمینان حاصل فرمایید.

شما با سه روش می توانید نام یک مجله را از لیست ISI استعلام کنید .

 • از طریق نام کامل مجله
 • از طریق شماره ISSN
 • از طریق یک کلمه در کل عنوان مجله

روش کار :

در مستطیلی که کلمات search term در مقابل آن است می توانید لغات زیر را تایپ کنید :

 1. نام کامل مجله به انگلیسی: در اینصورت در کادر زیر ین باید گزینه Full journal title را انتخاب نمایید و کادر search را کلیک نمایید.
 2. شماره ISSN مجله: در اینصورت در کادر زیر ین باید گزینه ISSN را انتخاب نموده و کادر search را کلیک نمایید.
 3. یک لغت در کل عنوان مجله: در اینصورت در کادر زیر ین باید گزینه Title word را انتخاب نموده و کادر search را کلیک نمایید.

برخی از مجلات هستند که در هیچ کدام از پایگاه های فوق الذکر نیستند. در صورتی که مجله مورد نظر شما جز مجلات ISI نباشد، هیچ یک از این سه مورد را در بخش Coverage نمایش نخواهد داد.

تصویر

استفاده از گوگل برای تشخیص مجلات معتبر ISI از مجلات جعلی

روش دیگر استفاده از مرورگر گوگل می باشد. با استفاده از موتور جستجوی گوگل می توان درون هر سایتی جستجو کرد، بنابرابن نام مجله مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید، تا از قرار گرفتن آن در لیست مجلات ISI مطمئن شوید. برای این کار باید ابتدا داخل یک کاما نام مجله را وارد کرده و سپس، نام سایت تامسون رویترز را وارد نمایید. اگر در آن صفحه نام مجله و مشخصات آن وجود داشته باشد یعنی آن مجله در لیست مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز می باشد. از این روش می توان به گونه دیگری نیز استفاده نمود. به این صورت که می توان به جای نام مجله، شماره ۸ رقمی ISSN مجله را وارد کنید. ISSN که به معنی شماره سریال استاندارد بین المللی است و برای هر مجله به صورت اختصاصی وجود دارد سپس با جستجوی آن به روش فوق می توانید از ISI بودن یک مجله کسب اطمینان کنید.

برای جستجوی مجلات معتبر می توانید از نشانه های اینترنتی زیر برای هر یک از مجلات استفاده کنید:

تصویر

راههای تشخیص

چگونه مجلات جعلی و نامعتبر را شناسایی نماییم؟

 • نام مجله را به طور کامل در گوگل جستجو کنید. یعنی فقط یک یا چند کلمه اصلی را جستجو نکنید بلکه تک تک لغات اسم و عنوان مجله را به صورت کامل در گوگل درج کنید.
 • اگر اسم ادیتور مجله را می دانید، اسم ادیتور را نیز در گوگل جستجو کنید.
 • وبسایت این گونه مجلات معمولا خیلی شبیه به مجلات اصلی طراحی می شوند و فقط ممکن است در یک حرف متفاوت از هم باشند، پس وبسایت این گونه مجلات را با دقت زیاد بررسی کنید تا دچار اشتباه نشوید.
 • برخی از مجلات جعلی و نامعتبر، انواع مقالات علمی و تخصصی را در حوزه های مختلف می پذیرند در حالی که مجلات معتبر معمولا در یک حوزه اختصاصی فعالیت می کنند.
 • این گونه مجلات معمولا در بخش آرشیو خود، انبوهی از مقالات چاپ شده را دارند تا به نوعی اثبات کنند که جزو مقالات جعلی نیستند ولی شما می توانید عنوان یکی از مقالات را جستجو کنید و مطمئن شوید که قبلا در مجله ای به چاپ رسیده است یا نه. این نشان می دهد که این گونه مجلات حتی مقالات را نیز می توانند از ژورنال های معتبر کپی کرده و یا به بیان بهتر سرقت نموده و تلاش می کنند که خود را معتبر جلوه دهند.
 • قدمت تاسیس وب سایت مجلات نشانه بارز جعلی بودن یا نبودن آن ها می باشد. تاریخ تاسیس وب سایت مجلات جعلی یا نامعتبر معمولا به چند سال گذشته برمی گردد.
 • بسیاری از این مجلات به منظور جذب پژوهشگران، ایمیل خود را به آن ها می دهند، در حالی که مجلات معتبر به هیچ عنوان به کسی ایمیل خود را نمی دهند.
 • برخی از این گونه مجلات ISSN ندارند.
 • برگرفته از: ساعد نیوز
 • برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.
 • تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.
 • نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos
 • نرم افزار کیفی: Maxquda
 • تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower
 • روش های تماس:
 • Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام
 • Telegram: @abazizi4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *