پایایی پرسشنامه چیست؟ و از چه راه هایی بررسی می شود؟

پایایی پرسشنامه چیست؟ و از چه راه هایی بررسی می شود؟


?What is the reliability of the questionnaire

پایایی پرسشنامه به ثبات و پایداری ابزار اندازه گیری مورد استفاده برای جمع آوری داده ها اشاره دارد. روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری قابلیت اطمینان وجود دارد، از جمله پایایی آزمون-آزمون مجدد، پایایی بین ارزیاب‌ها و پایایی سازگاری داخلی.

پایایی آزمون-بازآزمایی به میزان سازگاری نمرات به دست آمده از اجرای پرسشنامه یکسان برای یک گروه از شرکت کنندگان در دو نوبت مختلف اشاره دارد. اگر نمرات در طول زمان ثابت باشند، گفته می شود که پرسشنامه از پایایی آزمون-بازآزمایی خوبی برخوردار است.

پایایی بین ارزیاب به میزان توافق بین ارزیاب های مختلف که یک پرسشنامه را ارزیابی می کنند، اشاره دارد. اگر ارزیاب های مختلف نمرات مشابهی کسب کنند، گفته می شود که پرسشنامه از پایایی بین ارزیاب خوبی برخوردار است.

پایایی همسانی درونی به میزان سازگاری بین موارد مختلف در یک پرسشنامه اشاره دارد. اگر مواردی که ساختار یکسانی را اندازه‌گیری می‌کنند، پاسخ‌های ثابتی ارائه دهند، گفته می‌شود که پرسشنامه از پایایی سازگاری درونی خوبی برخوردار است.

پایایی همسانی درونی معمولاً با آزمون آلفای کرونب

به طور کلی، پایایی یک پرسشنامه به طراحی و روش‌های مورد استفاده برای جمع‌آوری داده‌ها و همچنین میزان اندازه‌گیری سازه مورد علاقه توسط پرسشنامه بستگی دارد. مهم است که اطمینان حاصل شود که پرسشنامه از پایایی خوبی برخوردار است تا از صحت نتایج به دست آمده از آن اطمینان حاصل شود.

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

کانال تلگرام سایت: برای عضویت در کانال تلگرام سایت اینجا کلیک کنید(البته قبلش فیلتر شکن روشن شود!!) مطالب جالب علمی و آموزشی در این کانال درج می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *