10 نکته مهم برای خرید ابزارآلات

 

فرقی نمی‌کند که در کارهای فنی تجربه داشته باشید یا تازه‌کار باشید، چیزی که عیان است این است
که بدون ابزارآلات مناسب نمی‌توانید کاری را پیش ببرید درواقع بدون ابزارآلات مناسب افراد ماهر و تازه‌کار فرقی با هم ندارند. لازم نیست که در همان ابتدای کار بروید و جعبه‌ابزاری با تمامی ابزارآلات موجود در بازار را با تمام امکانات خریداری کنید و درواقع بهتر است به تدریج و برحسب نیازتان ابزارهای لازم را خریداری کنید. بدین شکل در هر خرید و هر ابزار زمان بیشتری خواهید داشت تا حسابی تحقیق کرده و با تفکرو اطمینان خرید کنید و درنهایت مجموعه ابزاری مشتکل از بهترین گزینه‌ها را داشته باشید. درکنار این تفکر و تحقیقی که برای خرید ابزار دارید می‌توانید از مطالبی که در این مقاله آمده است استفاده کنید و خریدی هوشمندانه داشته باشید. تمامی مطالب این مقاله اگرچه ساده و سطحی به نظر می‌رسند اما نظر متخصصین کارهای فنی بوده و رعایت کردن آن‌ها در زمان و پول شما صرفه‌جویی می‌کند.

همیشه زیادتر بهتر نیست!

اگر جعبه‌ابزاری چند صد تکه داشته باشید شاید بتوانید در میان دوستان خود حسابی پز دهید و دهان آن‌ها از تعجب باز بماند، اما اگر به ندرت از این ابزار استفاده کنید، شک نکنید که پولتان را بر باد داده‌اید و به جای احساس غرور باید به حال خود تاسف بخورید؛ از این رو بهتر است نیازهای فعلی‌تان را درنظر داشته باشید و ببینید بیشتر از چه ابزاری استفاده می‌کنید و همان را بخرید و همیشه کیفیت را بر کمیت ترجیح دهید. یعنی به جای اینکه ابزارهای زیادی داشته باشید بهتر است ابزاری را که نیاز دارید با بهترین کیفیت ممکن خریداری کنید.

خرید دریل

ابزارالات گران‌تر همیشه بهتر نیست

ابزارآلات گران‌ ممکن است دوام بیشتری داشته باشند، ولی این دلیل نمی‌شود کسی که هفته‌ای یک بار یک پیچ باز و بسته می‌کند، برود و گران‌ترین پیچگوشتی را بخرد. اتفاقا در برخی از ابزارهای برقی، مدل‌های جدید و گران بسیار پیچیده هستند و کسی که در کارهای فنی مهارت چندانی ندارد نمی‌تواند از آن‌ها سردربیاورد و حتی ممکن است ابزار را خراب کند. خلاصه مطلب اینکه اگر خیلی حرفه‌ای نیستید الکی پول‌تان را برای خرید ابزارهای حرفه‌ای هدر ندهید.

ست ابزار

قبل از خرید ابزارالات امتحان کنید

می‌توانید درصورت تمایل خرید خود را به‌صورت آنلاین انجام دهید. در این شرایط سعی کنید خرید خود را از سایت‌های معتبر انجام دهید که محتوای اینترنتی خوبی را اعم از تصاویر و مشخصات فنی برای کالا عرضه کرده و همچنین روند خرید آسانی دارند. اگر هم به‌صورت سنتی از بازار خرید می‌کنید، قبل از اینکه پول ابزار را حساب کنید آن را در دست بگیرید و سعی کنید تا کیفیت ساخت آن را بررسی کنید. ببنید آیا ابزار خوش دست است یا خیر؟ ابزارهای باکیفیت بسیار خوش‌دست هستند. با رعایت این موارد احتمال پشیمانی از خرید را به حداقل می‌رسانید.

سطح مهارت خود را در نظر بگیرید

اگر فردی مبتدی هستید که کارهای فنی زیادی در خانه انجام نمی‌دهید، دنبال ابزارهای ساده باشید. اگر کار با ابزار را بلد باشید احتمال اینکه به خود یا اطرافیان صدمه و آسیب بزنید کمتر می‌شود. شاید چنین چیزی شما را به خنده وا دارد اما باور بفرمایید که همه روزه افراد زیادی به دلیل عدم آشنایی با ابزارهای ساده به خودشان یا دیگران آسیب می‌زنند. هنگام استفاده از ابزار برقی قوی توجه ویژه داشته باشید. قبل از اینکه دستگاه را روشن کنید اول مطمئن شوید که می‌دانید چکار دارید می‌کنید.

ابزارالات متناسب با خودتان را پیدا کنید

همه‌ی ابزارها به‌صورت یکسان ساخته نشده‌اند. برای مثال، چکش‌های نجاری که در ساخت خانه از آن استفاده می‌شود می‌توانند حدود 1 کیلوگرم وزن داشته باشند، درحالی‌که چکش‌هایی که برای ظریف‌کاری به کار می‌روند تنها حدود 300 گرم وزن ‌دارند. درباره‌ی ابزارهای مختلف تحقیق کنید و سعی کنید بهترین مدل را متناسب با نیاز خود پیدا کنید: کوبیدن میخ با چکش‌های سنگین‌تر سریع‌تر انجام می‌شود، اما دست شما زودتر خسته شده و کیفیت کار پایین می‌آید.

ابزار

متناسب با کار خرید کنید

برای هر کاری، ابزاری متفاوت نیاز است. قبل از شروع به ساخت چیزی اول از همه تحقیق کنید و از مراحل ساخت آن آگاه شوید. اگر دقیق بدانید که چکار خواهید کرد می‌دانید که چه ابزاری باید بخرید و درنتیجه به مشکلی برنمی‌خورید.

باتری زاپاس بخرید

دریل‌های شارژی تقریباً جایگزین مدل‌های باسیم قدیمی‌تر شده‌اند. درست است که زمان استفاده باتری‌های لیتیومی طولانی است ولی همیشگی نیست و زمانی که شارژ آن‌ها به پایان برسد، بی‌مصرف محسوب می‌شوند. خوشبختانه، بسیاری از سازندگان، دریل‌ها، اره‌ها و دیگر ابزار خود را با دو باتری عرضه می‌کنند. پس حتما علاوه بر باتری اصلی، باتری زاپاس هم خریداری کنید.

دریل بوش

اگرچه باتری شارژی را بارها می‌توان شارژ کرد اما عمر باتری در نهایت تمام می‌شود. با دانستن بعضی نکات مفید می‌توان به‌راحتی عمر باتری را افزایش داد تا دفعات بیشتری قابل استفاده باشد. در ویدئو زیر به برخی از این نکات پرداخته‌ایم.

 

ابزارتان را ارتقا دهید

زمانی که دانش اولیه را به دست آوردید و ابزارهای خریداری‌ شده‌ی اولیه، به نظرتان مبتدی رسید، تجهیزات خود را ارتقا دهید. با این کار، دقت، اطمینان، قدرت و حتی اعتمادبه‌نفس شما افزایش پیدا می‌کند، ولی قوانین قبل همچنان پابرجا است: ابزار را متناسب با بودجه، نیاز و فضایی که برای نگهداری دارید انتخاب کنید.

 

ایمنی را فراموش نکنید

حتماً عینک ایمنی، گوشی ایمنی (محافظ گوش) و ماسک را در سبد خرید خود قرار دهید. در تمام کارهای فنی که در خانه انجام می‌دهید خطرات بالقوه‌ی زیادی نهفته است که شاید در نگاه اول محسوس نباشند. تجهیزات ایمنی را به‌عنوان گزینه‌ی انتخابی درنظر نگیرید؛ خرید آن‌ها اجباری است.

در مورد ابزارآلات سؤال بپرسید

در هنگام خرید ابزار، سؤالات خود را با فروشندگان در ارتباط بااینکه کدام محصولات مطابق نیازها و کارهای شماست مطرح کنید. دستورالعمل و پیشنهاد‌های فروشنده را بپرسید تا زمانی که در خانه شروع به کار می‌کنید آمادگی لازم را داشته باشید.

[the_ad id=”15386″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.