به پژوهشگاه علمی خوش آمدید. welcome logo-samandehi

پرسشنامه رضایت زناشویی (فرم کوتاه) بلوم و محرابیان(1998)

0

پرسشنامه رضایت زناشویی (فرم کوتاه) بلوم و محرابیان(1998)

Marital Satisfaction Scale -Blum & Mehrabian1 (1998)

خانواده مهمترین نهاد تشکیل دهنده جامعه است که خصوصیات فردی، اجتماعی، اخلاقی، مسئولیت پذیری، توانمندی و اعتماد در آن رشد و پرورش می یابد. عشق و رضایت زوجین از زندگی زناشویی زمینه هایی هستند که بی تردید در چگونگی رشد و بالندگی خانواده و افراد جامعه مؤثرند. رضایت از زندگی زناشویی به منزله ی رضایت از خانواده انگاشته می شود و رضایت از خانواده از مؤلفه های برجسته رضایت از زندگی بوده و مایه آسان کردن تحول مادی و معنوی جامعه است(خلفی و همکاران، 1397). احساسات عینی از خشنودی، رضایت و لذت تجربه‌شده توسط زن یا شوهر، زمانی که همه جنبه‌های ازدواجشان را در نظر می‌گیرند، رضایت یک متغیر یک نگرشی است و بنابراین یک خصوصیت فردی زن و شوهر محسوب می‌شود(جلیلی راد، 1393). به عنوان نگرش ها يا احساسات كلي فرد نسبت به همسر و رابطه­اش تعريف شده است(کوب[1]، 2002). چنين تعريفي از رضايتمندي زناشويي نشان مي دهد كه رضايتمندي يك مفهوم تك بعدي است و نشان دهنده ارزيابي كلي فرد نسبت به همسر و رابطه­اش است. بدين ترتيب رضايتمندي زناشويي نشان دهنده ارزيابي كلي فرد است كه در آن ويژ گي هاي مثبت بارز هستند و و يژگي هاي منفي تقريباً وجود ندارند و عدم رضايتمندي زناشويي منعكس كننده حالتي از ارزيابي است كه در آن ويژگي­هاي منفي بسيار بارز هستند و ويژگي هاي مثبت نسبتاً وجود ندارد. در نتيجه رضايتمندي زناشويي يك پديده درون­فردي و يك برداشت فردي از همسر و رابطه است و وقتي بكار مي رود كه واحد تحليل فرد است(يعني نگرش ها يا احساسات فرد) و هدف تجزيه و تحليل نگرش هاي ذهني افراد (به جاي نشانه هاي عملي) درباره همسر و رابطه است(برادبوري، فينچام و بيچ[2]، 2000).

پرسشنامه رضایت زناشویی: پرسشنامه رضایت زناشویی توسط بلوم و محرابیان(1998) طراحی و اعتباریابی شده است، این پرسشنامه شامل 14 گویه بسته پاسخ بر اساس طیف پنج درجه ای لیکرت می باشد، پرسشنامه دو بعد رضایت از ازدواج و ناخشنودی از ازدواج را مورد سنجش قرار می دهد.

همراه  3مقاله رایگان

50,000 ریال – خرید

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile : 09102194672

Telegram: @abazizi

  • E-mail: abazizi1392@gmail.com

[1] – Cobb, R. J.

[2] – Bradbury, T., Fincham, F., & Beach, S

 هودی و سویشرت
فروشگاه هودی و سویشرت
پرسشنامه استاندارد

 تحلیل آماری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.