به پژوهشگاه علمی خوش آمدید. welcome logo-samandehi

۴ عامل ایجاد شادکامی در زندگی

0

۴ عامل ایجاد شادکامی در زندگی

از دیدگاه تئوری انتخاب، چهار عامل در کنار هم، منجر به شادکامی در زندگی می‌شوند که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم. به یاد داشته باشید برای اجرایی کردن آنها میبایست تلاش زیادی انجام دهید تا در شما تبدیل به عادت شوند.

۱- انجام فعالیت‌های لذت بخش

این عامل یکی آشکارترین رابطه‌ها را با شادکامی در زندگی دارد. فعالیت‌های لذت بخش به معنای تجربۀ هیجانات مثبت است. تجربۀ احساسات مثبت حاصل از بودن در کنار خانواده، مسافرت همراه یک دوست، گوش دادن به موسیقی دلخواه، شناکردن و…

شادمانی و هیجانات مثبت، در زندگی می‌تواند در روابط و کار به شما کمک کند و همینطور موجب افزایش خلاقیت شما می‌شود.

۲- خوب کنارآمدن با عزیزان و اطرافیان

روابط و ارتباطات انسانی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی بشر و راهی برای ایجاد شادکامی در زندگی است. انسان‌ها موجوداتی اجتماعی‌ اند که در جستجوی پیوند، عشق، صمیمیت و تعاملات فیزیکی و احساسی قوی با انسان‌های دیگرند.

ساختن رابطه‌ ای کیفی و غنی با والدین، خواهر و برادر، همسالان، دوستان و شریک عاطفی‌تان، بستری مهم برای گسترش عشق و شادمانی است. داشتن روابط قوی در شرایط دشوار از شما حمایت می‌کند

تحقیقات روان‌شناسان نشان می‌دهد که زمانی که ما در معرض تنهایی قرار می‌گیریم، «مراکز درد» در مغز ما فعال می‌شود. از دیدگاه تکاملی، انزوا یکی از خطرهای جدی برای بقای ماست.

۳- داشتن پروژه‌های ارزشمند در زندگی

برای خشنودی ما در زندگی این عامل مهمی است که بتوانیم فعالیت‌هایی را بیابیم که انرژی، زمان و ذهن خود را به آنها مشغول کنیم. داشتن پروژه یا هدف ارزشمند، عاملی است که موجب یادگیری، رشد و پرورش شادمانی در ما می‌شود.

افراد با هم متفاوتند و برای اشخاص مختلف ممکن است ارزشمندی در فعالیت‌ها و اهداف متفاوتی باشد.

پروژه ارزشمند برای یک نفر ممکن است نوشتن مقاله یا کتاب باشد، برای فرد دیگر فعالیت در بازارهای خیریه، یادگیری نواختن یک ساز، پیگیری یک رشته ورزشی و موارد دیگر باشد.

مهم نیست چه فعالیتی را به عنوان پروژه ارزشمند انتخاب می‌کنید اما بدون داشتن چنین هدفی شادکامی در زندگی حاصل نمی‌شود چراکه انسان نیاز دارد به خود، احساس افتخار کند و به همین منظور بایستی کار مهمی ورای کارهای روزمره‌اش انجام دهد.

۴- همه عوامل بالا را به گونه‌ای انجام بدهیم که هزینه و باری روی دوش شخص دیگری قرار ندهیم.

به این معنا که ساختن روابط خوب با اطرافیان، سبک زندگی لذت بخش و پروژه ارزشمند شما بایستی به گونه‌ای باشد که مانع دیگران نشود که آنها نتوانند برای خودشان فعالیت‌های لذت بخش و پروژه ارزشمند و روابط کیفی داشته باشند.

غیرممکن است فردی غیراخلاقی رفتار کند و شادکام باشد. افرادی که در زندگی غیراخلاقی عمل می‌کنند ممکن است موفق، مشهور و ثروتمند بشوند اما شادکامی اصیل و ماندگار را نمی‌توانند تجربه کنند و اصل مهم اخلاق این است:

«همواره به گونه‌ای رفتار کن که اگر رفتار تو فراگیر شود، جهان، مکان زیستنی برای تو باشد و دوست داشته باشی در آن زندگی کنی.» اصل اخلاق، بنیاد تجربه شادکامی و خشنودی درونی است.

می توانید به راحتی با اجرا کردن موارد بالا در ایجاد و ساخت شادکامی در زندگی موفق باشید.

منبع: ویکی روان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.