تحلیل داده های آماری

چگونه مقاله را پارافریز کنیم؟

چگونه مقاله را پارافریز کنیم؟

چگونه مقاله را پارافریز کنیم؟

سوال بسیاری از دانشجویان و نویسندگان این است که آیا میتوانم مقاله خود را پارافریز کنم؟ روش های پارافریز مقاله چگونه است؟

پارافریز چیست؟

پارافریز با هدف رفع اتهام تشابهات علمی از مقاله انجام میشود و تقریبا یکی از فرآیندها و مراحل بسیار ضروری قبل از سابمیت مقاله شناخته میشود. پارافریز مقاله کار دشواری نمیباشد و از عهده همه نویسندگان و دانشجویان بر می آید و نهایتا در طول 3 روز میتوانید مقاله خود را پارافریز کنید در این بخش همه اطلاعاتی که دانشجو نیاز دارد تا بتواند پارافریز مقاله را انجام دهد را ارائه کرده ایم میتوانید با مطالعه ی همه این موارد و تکنیک ها هر چه سریعتر مقاله خود را پارافریز کنید.

پارافریز زمانی انجام می­ گیرد که شما ایده یا نظریه شخص دیگری را با کلمات خودتان بیان می­ کنید. هدف اصلی این کارنگه داشتن معنا و مفهوم متن اصلی بدون کپی کردن و بازگوکردن کلمه به کلمه آن است. اما زمانی که شما فقط قسمت­ های مهم­تر یک مقاله را توصیف می­ کنید، خلاصه نویسی انجام داده اید. یک تفاوت جزیی بین بازنویسی و خلاصه نویسی وجود دارد هرچند به طور کلی اغلب هر دوی آن ها به عنوان بازنویسی در نظر گرفته می­ شوند. برای اینکه بتوانید سرقت علمی و ادبی را در متن مقاله خود شناسایی کنید باید ابتدا مصادیق سرقت علمی را بشناسید و سپس روش های شناسایی سرقت علمی در جمله را بدانید و شروع به پارافریز و بازنویسی کنید.

تصویر

مصادیق سرقت علمی

استفاده از منابع و عدم استناد به آن ها

 • نویسنده ای که از کار دیگری کلمه به کلمه به عنوان کار خود استفاده می کند.
 • نویسنده قسمت های قابل توجهی از متن یک منبع را بدون تغییر کپی می کند.
 • نویسنده برای پنهان کردن دزدی علمی می کوشد از منابع مختلف علمی کپی کند و با تعدیل مختصر آن ها را با هم تطبیق دهد.
 • نویسنده در عین حال که مطالب ضروری از منابع را نگه داشته است اما ظاهر مقاله را با تغییر عبارات و کلمات کلیدی مختصری دگرگون کرده است.
 • نویسنده به جای صرف وقت برای یک کار اصیل، با نقل قول و بازی با الفاظ از سایر منابع، آن ها را با هم منطبق می کند.
 • استفاده از کارهای گذشته خود به میزان قابل توجه.

استفاده از منابع و استناد ناقص به آن ها

 • استفاده از نام یک نویسنده و عدم ارائه اطلاعات بیشتر در قسمت منابع.
 • نویسنده اطلاعات غیردقیق درباره منبع ارائه می کند که یافتن آن را غیرممکن می کند.
 • نویسنده به طور کامل به یک منبع استناد می دهد اما از گذاشتن متنی که کلمه به کلمه کپی شده در گیومه غفلت می کند.
 • نویسنده به همه منابع استناد کرده و همه نقل قول ها را در گیومه قرار داده اما مقاله کار اصیلی نیست (مشخص کردن این نوع بسیار دشوار است).
 • در این مورد نیز نویسنده در بعضی جاها به منابع استناد کرده اما در جای دیگری نقل قولی را از آن منابع آورده و به آن ها استناد نکرده است.

چگونه از درصد تشابه یا سرقت ادبی در مقاله خود قبل از ارسال به مجله مطلع شویم؟

سرقت علمی ممکن است هم به صورت آگاهانه اتفاق بیفتد و هم به صورت غیر عمدی که مجازات هر دو یکسان می ‍باشد. سعی کنید حتما قبل از اینکه مقاله را به ژورنالی ارسال کنید ابتدا از سرقت علمی اطمینان حاصل فرمایید و سپس مقاله را سابمیت کنید. برای تشخیص سرقت علمی در مقالات 2 راه وجود دارد که یا باید از موسسات و کارشناسان حرفه ای کمک بگیرید و یا به نرم افزارها و سایت های موجود اعتماد کنید. ابزارهای بسیاری به وجود آمده اند که وظیفه تشخیص میزان سرقت علمی را برعهده دارند. از جمله ابزارهای بسیار معتبر می توان به چند نمونه از سایت های و نرم افزارهای معتبر اشاره کرد.

ردیفنام ابزارآدرس دسترسیویژگی
1Turnitin(Tii)www.turnitin.comیکی از پرکاربردترین محصولات آموزشی.پایگاه دیگری را به نام «Ithenticate» پیشنهاد می کند در شناساندن دستبرد علمی در مقالاتِ ارائه شده به نشریات.
2Eve2www.canexus.comدارای موتور جستجوگر بسیار قوی است که همزمان، 4 مقاله را در 15 دقیقه مورد آزمایش و بررسی قرار می دهد.
3Safeassignwww.blackboard.comقابلیت رصد مقالات در پایگاه ها و بررسی اصالت و تازه بودن اثر.
4Scanmyessaywww.scanmyessay.comرایگان و قابلیت جستجو و شناسایی سرقت در بین 6میلیارد پایگاه و منابع خود
5Copyscapewww.copyscape.comدارای نسخهٔ رایگان هم است، و به جستجو در یاهو و گوگل می پردازد. و وظیفهٔحفظ آثار از دستبرد علمی در دنیای مجازی را دارد.
6Ithenticatewww.ithenticate.comشناسایی سرقت علمی و بررسی اصالت آنها، طراحی حرفه ای و بسیار کاربردی برای سردبیران مجلات.
7Cross Checkwww.crossre.orgکه به وسیله پایگاه «Crossref» و نرم افزار «Ithenticae» ارائه می شود و می تواند نسخه اوّلیه مقاله نویسنده را با نوشته های موجود در پایگاه داده ها، مقایسه کند و موارد مشابه را به نمایش بگذارد
8Dustballplagiarism/checkerقابلیت شناسایی بخشی از متن یا کل آن و همچنین بارگذاری فایل داک یا داکس، ولی قادر به شناسایی تنها یک عبارت یا جمله نیست.
9Chimpskyنرم افزاری رایگان برای جستجوی فایل های متنی مشابه یکدیگر.
10CitePlagwww.citeplag.orgنرم افزاری که علاوه بر جستجوی متون و مشابه یابی متن با متون دیگر، استنادات متون را نیز به منظور شناسایی متون مشابه بررسی می کند.
11CopyTrackerنرم افزاری رایگان با قابلیت دانلود ازطریق آدرس ذکر شده.
12Ephoruswww.plagscan.comنرم افزاری کاملاً رایگان و تحت وب که فرمت های پی.دی.اف، داک، داکس و اچ.تی.ام.ال را پشتیبانی می کند.
13eTBLASTرایگان با قابلیت انتخاب پایگاه داده برای جستجو در آن. امکان کپی کردن متن یا آپلود فایل در این نرم افزار فراهم است.
14PlagiarismDetectwww.plagiarismdetect.orgغیررایگان با قابلیت پشتیبانی از زبان انگلیسی و اسپانیایی.این نرم افزار این امکان را فراهم می سازد تا فایلی از گزارش مشابه یابی در صورت تمایل به ایمیل کاربر ارسال شود.
15Plagiumwww.plagium.comنرم افزاری غیررایگان، که تنها فرمت تکست را پشتیبانی می کند.
16PlagTrackerwww.plagtracker.comرایگان و قابل استفاده برای دانشجویان، معلمان، ناشران و سایر افراد. این نرم افزار آن لاین امکان یافتن متون مشابه در اینترنت و 20 میلیون اثر علمی را در اینترنت دارد.
17SeeSourceswww.plagscan.comنسخهٔ توسعه یافتهٔ سی سورس، پلاگ اسکن است. نرم افراری رایگان با قابلیت جستجوی متون word، html، htm، txt و مدت زمان برای جستجوی هر سند حدود 1 دقیقه است.
18VeriGuidewww.veriguide1.cseنرم افزاری غیررایگان، با امکان حمایت از انواع فایل ها مانند داک، پی.دی.اف و…
19Anti-Plagiarismwww.sourceforge.netرایگان، با قابلیت کپی و چسباندن متن و همچنین فرمت های *.rtf, *.doc, *.docx, *.pdf را پشتیبانی می کند.
20DupliCheckerwww.duplichecker.comنرم افزار 100 درصد رایگان که قابلیت کپی و چسباندن و آپلود خطابه ها، مقالات، پایان نامه و محتوای وب سایت را پشتیبانی می کند.
21PaperRaterwww.paperrater.comاین نرم افزار رایگان سه ابزار دارد: 1. چک کردن گرامر، 2. تشخیص سرقت علمی، 3. پیشنهادهای نگارشی. این نرم افزار توسط متخصصان زبان شناسی و دانشجویان فارغ التحصیل حفظ و پشتیبانی می شود.
22Plagiarisma.netwww.plagiarisma.netاین نرم افزار رایگان دارای کادر جستجو است. و کاربران می توانند انواع URLها و فرمت های HTML, DOC, DOCX, RTF, TXT, ODT و PDFرا جستجو کند.
23Viperwww.scanmyessay.comیک نرم افزار رایگان با سرعت بالا که برای کاربران ویندوز قابل استفاده است. و در بیش از میلیارد مدرک به جستجوی اسناد می پردازد.
24Plagiarism Detectorplagiarismdetector.netرایگان، این نرم افزار نیاز به فرمت خاصی ندارد فقط کافیست متن مورد نظر را در کادر مخصوص بچسبانید و دکمۀ سرچ را بزنیم. دانشجویان، معلمان و صاحبان وب سایتها می توانند از این نرم افزار استفاده کنند.

کلیه ابزارهای فوق به شما در تشخیص سرقت علمی کمک خواهند کرد نحوه استفاده از ابزاها بسیار ساده میباشد فقط کافی است که متن مد نظر خود را در بخش مشخص شده این ابزارها وارد کنید تا ابزار مربوطه جستجو و بررسی های لازم را انجام دهد بعد از اتمام بررسی و جستجو بخش هایی که دارای مشابهت ادبی هستند به صورت هایلایت مشخص میگردد و درصد تشابه آنها مشخص میگردد سپس باید با کمک روش های پارافریز و بازنویسی متن شروع به بررسی و اصلاح آن کنید و مشابهت های موجود در متن را اصلاح نمایید. برای اصلاح مشابهت های علمی سه روش قطعی و بسیار ساده وجود دارد که در کمترین زمان میتوانید به کمک این سه روش مشابهت های موجود در متن را اصلاح نمایید.

تصویر

ویراش گرامری جمله

تغییر گرامر جملات یکی از روش هایی است که میتوانید به صورت قطعی جمله را بازسازی کنید. البته این مورد از دیدگاه بسیاری از افراد ممکن است دشوار به نظر برسد ولی چندان دشوار نیست فقط باید زمان و شخص کلیه افعال جمله را تغییر دهید تا جمله کاملا یکدست و یکپارچه شود.

تغییر ترتیب کلمات در جمله

تغییر ترتیب کلمات جمله را میتوان یکی از راحتترین راه ها برای پارافریز شناخت تنها کاری که باید انجام دهید جابه جایی کلمات میباشد البته ممکن است مجبور شوید حروف ربطی جدید به جمله اضافه کنید یا گرامر آنرا تغییر دهید باید چند بار جمله را بازخوانی کنید که کیفیت مطلوب را دارا باشد. تغییر ترتیب کلمات جمله ساده است به شرطی که آسیبی به انسجام و یکپارچگی جمله وارد نشود.

جایگذاری کردن کلمات مترادف در جمله

کلمات هم معنی و مترادف در جمله به کار بگیرید به جای کلمات جمله حتما کلمات جدیدی استفاده کنید. به کارگیری کلمات هم معنی و مترادف در جمله بسیار مفید و کاربردی میباشد. در این روش نیز شرط حفظ مفهوم انسجام جمله وجود دارد که باید حتما سعی کنید یکپارچگی و انسجام جمله حفظ گردد.

برگرفته از: ساعد نیوز

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

Telegram: @abazizi4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *