موفقیت

چگونه با افراد کینه ای سازگار شویم؟

چگونه با افراد کینه ای سازگار شویم؟

چگونه با افراد کینه ای سازگار شویم؟

افراد کینه ای به‌ شدت تمایل دارند مورد توجه دیگران قرار بگیرند و اغلب نمایشی یا به ‌شکل نامناسب رفتار می‌کنند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر درباره افراد کینه‌ای و رفتار درست با آن‌ها می‌پردازیم.

نحوه رفتار با افراد کینه ای چگونه باید باشد؟ این افراد چه ویژگی هایی دارند؟ افراد کینه ای حافظه ای قوی دارند و اصولا رفتارها و گفتارهای دیگران را به خوبی به خاطر می سپارند. باید بدانیم که این افراد به شدت تمایل دارند مورد توجه دیگران قرار بگیرند و اغلب نمایشی یا به شکل نامناسب رفتار می کنند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند. این اختلال معمولا در دوران نوجوانی یا اوایل بلوغ خود را نشان می دهد. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر درباره افراد کینه ای و رفتار درست با آن ها می پردازیم.

معذرت خواهی در صورت انجام کار اشتباه

اگر واقعا کار اشتباهی کرده اید، مسئولیت آن را به عهده بگیرید. اعتراف کنید اشتباه کرده اید و برای جبران آن هر کاری می توانید انجام دهید. اگر فکر نمی کنید کار اشتباهی انجام داده اید اما می دانید طرف مقابل تان این طور فکر می کند، بگذارید بداند که متوجه دیدگاه متفاوتش هستید و البته از عمد باعث ایجاد مشکل موردنظر نشده اید. بگذارید طرف مقابل بداند که از وضعیت پیش آمده متأسفید حتی اگر فکر می کنید خطایی از شما سر نزده است.

مطالب پیشنهادی

معذرت خواهی

سوال از طرف مقابل در مورد کاری که باید برای جبران انجام دهید

گاهی اوقات نیت خوب شما به همراه عذرخواهی کافی خواهد بود. اما خودتان را آماده کنید چون ممکن است شخص مقابل حتی پس از عذرخواهی شما، از اشتباهتان چشم پوشی نکند و راهی برای بدتر کردن اوضاع پیدا کند. پس از طرف مقابل بپرسید چه کاری از دست شما برای بهتر شدن اوضاع برمی آید؟

بعد از عذرخواهی و دفاع از خودتان مسئله را رها کنید

به طور مداوم تلاش نکنید که دیدگاهتان درمورد آن مسئله، مورد تأیید طرف مقابل قرار بگیرد. شما در این صورت حس کینه را در او تقویت خواهید کرد. فرد کینه ای در بسیاری از موارد، درنهایت دست از کینه جویی برمی دارد. گاهی اوقات این تغییرِ موضع با تغییر برخورد شما سریع تر اتفاق می افتد. سعی کنید وانمود کنید از عصبانیت آن شخص اصلا نگران و ناراحت نیستید. درمانگرانِ رفتاری شناختی معتقدند که گاهی اوقات می توانیم با وانمود کردن به درستی چیزی، وضعیت را تغییر دهیم.

بدانید که کینه ای شدن طرف مقابلتان دلایل زیادی دارد

شاید اعضای خانواده اش همیشه از او انتقاد می کرده اند و او همچنان سعی دارد در برابر آن از خودش محافظت کند. شاید هم خواهر یا برادر کوچک تر او هیچ گاه سرزنش نمی شده اند، در حالی که او همیشه به خاطر هر گونه سرپیچی از قوانین خانواده، مجازات شده است. حتی ممکن است بدتر از همه، او را به یاد خواهر یا برادر کوچک ترش می اندازید و به همین خاطر، شما را مجازات می کند. بنابراین بدانید که مسائل زیادی در کینه ای شدن یک فرد دخیل هستند.

دریافت پشتیبانی مثبت از اطرافیانتان

رعایت این نکته در محل کار اهمیت بیشتری دارد. شما نباید درمورد رئیس یا حتی همکارتان شکایت کنید، اما ممکن است لازم بشود به طور غیرمستقیم کمی اطلاعات جمع کنید. می توانید از همکار قدیمی تان بپرسید آیا او تابه حال از دست کسی در محل کار عصبانی شده است؟ اجازه ندهید گفت وگوی شما به بدگویی تبدیل شود، اما از او سؤال کنید برای مقابله با این وضعیت، چه کرده است. متوجه خواهید شد که تنها نیستید و حتی ممکن است توصیه های مفیدی دریافت کنید.

بغل کردن

همیشه امیدوار نباشید که اوضاع به بهترین حالت تغییر کند

اگر در محل کار با مافوقی کینه ای برخورد دارید و در موقعیتی نیستید که آنجا را ترک کنید، شرایط دشوارتر هم می شود. اگر می توانید از حمایت همکاران تان استفاده کنید. در صورت امکان این کار باید بدون شکایت یا بدگویی از رئیس تان صورت بگیرد چون در غیر این صورت فقط احتمال ادامه کینه جویی افزایش می یابد. سعی کنید به خاطر داشته باشید حتی اگر کینه، شخصی به نظر برسد، فقط به شما مربوط نمی شود. چیزی در ذهن طرف مقابل وجود دارد که از آن اطلاعی ندارید و اصلا ارتباطی با شما ندارد. درنهایت، کینه به مشکلات شخص کینه ای برمی گردد، نه فردی که هدف کینه توزی قرار می گیرد.

سعی کنید فاصله خود را با افراد کینه ای حذف کنید

زمانی که متوجه شدید فردی کینه ای است، سعی کنید حدالامکان فاصله خود را با این افراد حفظ کنید. این افراد بیشتر از سایرین حساس هستند و ممکن است رفتارهای کوچک و بدون غرض شما هم باعث رنجش آن ها شود. از سمت دیگر گاهی اوقات ممکن است یک فرد کینه ای تصمیم به انتقام بگیرد و امنیت روانی یا جانی و مالی کسی که او را آزرده، تهدید کند. بنابراین سعی کنید مواظب ارتباطات خود باشید.

مهم ترین نشانه های افراد کینه ای چیست؟

اکثر این افراد از صمیمیت و وابستگی می ترسند، در بروز حوادث و اتفاقات ناگوار دیگران را مقصر می دانند، زیادی قهر می کنند و حافظه رویدادی قوی دارند . این افراد معمولا منفی نگر هستند و نکات مثبت ماجرا را در نظر نمی گیرند. گذشته را فراموش نمی کنند و فقط به تلخی ها و موارد ناراحت کننده فکر می کنند. همین مسئله باعث به وجود آمدن کینه در آنها خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *