نحوه نوشتن کلمات کلیدی در مقاله

نحوه نوشتن کلمات کلیدی در مقاله

نحوه نوشتن کلمات کلیدی در مقاله می تواند به بهتر و بیشتر دیده شدن مقاله شما کمک کند.

کلمات کلیدی مقاله نشان‌دهنده ماهیت مقاله بوده و سایتیشن مقاله شما را افزایش می‌دهد.

بنابراین کلمات کلیدی نقش مهمی داشته و به کار بردن کلمات کلیدی مرتبط این امکان را فراهم می‌سازد تا افراد دیگر راحت‌تر مقاله شما را پیدا کنند.

ضرورت استفاده از کلمات کلیدی در مقالات علمی

هدف پژوهشگران از چاپ مقاله، انتشار نتایج پژوهش و بررسی‌های خود بین افراد جامعه است. بااین‌حال، اکثر محققان تنها چند مجله را به‌طور منظم مطالعه کرده که به‌طورمعمول، مجلات و ژورنال‌های تخصصی هستند. برای مثال، کسانی که بر روی روماتولوژی کار می‌کنند ممکن است مجله روماتولوژی را بخوانند، درحالی‌که کسانی که در زمینه اقتصاد محیط‌زیست فعالیت دارند، معمولا فصلنامه اقتصاد محیط‌زیست و منابع طبیعی را مطالعه می‌کنند.

در اکثر ژورنال ها، کلمات کلیدی مقاله علمی درست بعد از اتمام چکیده نوشته می شوند.

اما شاید بپرسید کاربرد کلمات کلیدی چیست؟

اصلی ترین دلیل استفاده از کلمات کلیدی درست فهرست شدن مقاله شما در موضوعات مرتبط است.

در واقع کلمات کلیدی کمک می کنند که مقاله شما آسان تر پیدا بشود که در نتیجه citation بیشتری هم به دست می آورد.

قبل از آن که بخواهید برای مقاله خود کلمات کلیدی تعیین کنید، باید به سایت ژورنال مورد نظر خود بروید و “دستورالعمل نویسندگان” را بخوانید تا ببینید چند کلمه مجاز هستید بنویسید. در ضمن دستورالعمل به شما می گوید آیا می توانید کلمات کلیدی را در عنوان مقاله هم استفاده کنید یا خیر.

موارد گفته شده در بالا را که انجام دادید، با طی 6 مرحله زیر می توانید کلمات درست را انتخاب کنید.

  1. کل مقاله خود را یک بار از اول تا آخر بخوانید و زیر کلمات “فنی” ای که به دفعات از آن ها استفاده کرده اید، خط بکشید.
  2. حالا چک کنید ببینید آیا کلماتی که در مرحله (1) انتخاب کردید با اصطلاحات فنی مورد استفاده در رشته تخصصی شما هم خوانی دارند یا خیر.
  3. می توانید واریاسیون های دیگر آن کلمات و یا حالت مخفف آن ها (acronym) را هم در نظر بگیرید.
  4. اختصارات رایج را هم مثل HIV در ذهن داشته باشید.
  5. دقت کنید که حتما معیارهای indexing  و abstracting را برآورده کنید. (برای این مورد لینک https://www.en.wikipedia.org/wiki/Indexing_and_abstracting_service را توصیه می کنیم. هم چنین این لینک هم (https://www.scopeknowledge.com/services/knowledge-services/abstracting-services/) اطلاعاتی راجع به abstracting و indexing به شما می دهد).
  6. در آخر، کلمات انتخابی تان را در سایت google scholar (یا هر موتور جستجوی مشابه دیگری) جستجو کنید. ببینید آیا نتایجی که آمد با موضوع شما هم خوانی دارد؟

البته این که گوگل و موتورهای جستجوی دیگر چطور از کلمات کلیدی برای فهرست کردن وبسایت ها و مقالات استفاده می کنند، به طور کامل مشخص نیست. در هر صورت، داشتن کلمات کلیدی در چکیده مقاله (و هم چنین عنوان مقاله) ضروری است چرا که مجبورتان می کند تصمیم بگیرید کدام کلمات در مقاله ای که نوشته اید از همه مهم تر هستند. به علاوه، کلمات کلیدی کلماتی هستند که خوانندگان در جستجوی اولیه خودشان به دنبال آنها هستند و اکثرا وقتی می خواهند چکیده مقاله شما را بررسی کنند خیلی به کلمات کلیدی توجه می کنند.

 اتفاق نظری که وجود دارد پیشنهاد می دهد کلمات کلیدی را بیشتر از 3 بار در یک چکیده تکرار نکنید. چرا که برای خواننده ملال آور می شود. از همه مهم تر، در اصطلاح “keyword spamming” باعث رد یک صفحه وب (که این جا مقاله شما باشد) در موتورهای جستجو می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *