بهترین سرمایه گذاری در زندگی چیست؟

 

یادگیری مداوم و آموختن آنچه که ما در زندگی به آن نیاز داریم از اصول مهم در رسیدن هر انسانی به موفقیت و سعادت است.

تصمیم به یادگیری مداوم و همیشگی در زندگی از جایی شروع می شود که انسان به این فهم می رسد که دانسته های او از دنیای اطرافش بسیار ناچیز است و به خصوص از جایی شروع می شود که انسان احساس می کند، با هر بار یادگیری و آموختن، پیشرفتی در زندگی شخصی و اجتماعی او رخ می دهد و در واقع ظرف دانش او هر بار پرتر و پرتر می شود.

بله،  پیشرفت چیزی است که یادگیری مداوم را برای ما همواره با اهمیت می سازد. 
بسیاری از افراد، مطالعه و آموختن را بعد از پایان تحصیلات خود کنار می گذارند. زیرا با این حقیقت روبرو می شوند که :

 ۱۳ تا ۲۰ سال درس خواندن اجباری، همراه با برنامه گرفتن، پیروی کردن و حتی تغییر نحوه ی تفکر همراه بوده است. بنابراین خاطرات دوران تحصیل برای بسیاری از افراد، خاطراتی ناخوشایند حساب می شود.

 

انسان ها از اینکه نحوه تفکرشان توسط کتاب های درسی و اساتید تغییر می کند احساس خوبی پیدا نمی کنند. لذا سال ها انتظار رسیدن اولین روز فارغ التحصیلی خود را می کشند و آن را به نحوی اولین روز آزادی خود می بینند.

اما افرادی که دست از مطالعه و آموختن می کشند، بیشتر از هر شخص دیگری در معرض برده فکری شدن قرار می گیرند. زیرا از آن لحظه به بعد افکار آنان توسط همسایه ها، سخنرانان تلویزیون و تبلیغات دروغین تغییر خواهد کرد.

آن ها برده ی افرادی خواهند شد که فکر می کنند از آن ها اطلاعات بیشتری دارند، و در حقیقت عروسک خیمه شب بازی عروسک گردانان خواهند شد. در واقع روزی که تحصیلات آکادمیک شخصی به پایان می رسد، باید آغاز آموزش های اصلی و واقعی او باشد.

آموزش هایی که ناشی از انگیزه های شخصی هستند نه اجبار محیط و دیگران. و این آموزش ها منجر به بدست آوردن نتایج واقعی خواهند شد.نتایجی که مطلوب اوست، نتایجی که او بتواند از طریق آن ها میزان درآمد خود را تعیین کند و یا حتی آن ها را اندازه بگیرد. 

مارک تواین می گوید:

“من هرگز اجازه ندادم تحصیلات دانشگاهیم، مانع یادگیری آموزش های واقعی زندگی شود.
هر روز باید به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید، تا از لحاظ فکری و احساسی رشد کنید.”

آبراهام لینکلن می گوید:

“من ارزشی برای شخصی که امروز نسبت به دیروز عاقل تر نشده باشد قائل نیستم.”

 

و دقیقا هدف این مطلب هم همین بود. یک ایده یا یک اقدام که در نهایت منجر به کمی پیشرفت شود. با یادگیری مداوم در زندگی خود، نسبت به دیروز شخصی بهتر می شوید و روند پیشرفت شما ادامه پیدا می کند. پس از گذشت مدتی و مرکب شدن اثر آن (اثر مرکب)، خواهید دید به شخصی تبدیل شده اید که حتی تصورش را نمی کردید.

منبع: فراانگیزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.