ارتباط اختلال خواب با تنگی نفس ناشی از کرونا

ارتباط اختلال خواب با تنگی نفس ناشی از کرونا

مطالعات نشان می دهد که اختلال در الگو‌های خواب در بیماران کرونایی بستری‌شده در بیمارستان‌ها احتمالا باعث تنگی نفس می‌شود.

مطالعه بیماران در ۳۸ موسسه در سراسر انگلیس توسط دانشگاه منچستر و لستر نجام شد که در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‌های عفونی ارائه و در مجله The Lancet Respiratory Medicine نیز منتشر شده است.

متخصصان در این مطالعه دریافتند که ۶۲ درصد از شرکت‌کنندگانی که به دلیل کووید۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، اختلال خواب داشتند که احتمالا برای حداقل ۱۲ ماه ادامه خواهد داشت. این مطالعه برای اولین بار ارتباط بین دو عارضه پس از ابتلا به کووید یعنی تنگی نفس و اختلالات خواب را برجسته کرده است.

به طور متوسط، شرکت‌کنندگانی که به دلیل ابتلا به کووید۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، بیش از یک ساعت بیشتر می‌خوابیدند، اما الگوی خواب آن‌ها نسبت به شرکت‌کنندگان مشابهی که به هر دلیل دیگری در بیمارستان بستری شده بودند، کمتر منظم بود.

متخصصان در این مطالعه همچنین دریافتند شرکت‌کنندگانی که اختلال خواب داشتند، بیشتر در معرض اضطراب و ضعف عضلانی بودند.

تجزیه و تحلیل آماری مشخص کرد که اختلال خواب احتمالا به طور مستقیم باعث تنگی نفس می‌شود، اما دو عارضه کاهش عملکرد ماهیچه‌ها و افزایش اضطراب که هر دو از علل شناخته شده تنگی نفس هستند، می‌توانند تا حدی در رابطه بین اختلال خواب و تنگی نفس نقش داشته باشند.

نویسندگان این مطالعه حدس می‌زنند که هدف قرار دادنِ اختلال خواب با کاهش اضطراب و بهبود قدرت عضلانی در این بیماران می‌تواند تنگی نفس را کاهش دهد با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

منبع: مدیکال اکسپرس

برگرفته از: باشگاه خبرنگاران جوان

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی ،تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile :  09143444846  واتساپ – تلگرام

کانال تلگرام سایت: برای عضویت در کانال تلگرام سایت اینجا کلیک کنید(البته قبلش فیلتر شکن روشن شود!!) مطالب جالب علمی و آموزشی در این کانال درج می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *