رزومه نویسی

آموزش نوشتن رزومه حرفه ای مهندسی نساجی

آموزش نوشتن رزومه حرفه ای مهندسی نساجی

آموزش نوشتن رزومه حرفه ای مهندسی نساجی

در این مقاله با نوشتن یک رزومه کاری مناسب برای عنوان شغلی مهندسی صنایع آشنا می‌شویم. رعایت طراحی مناسب و در عین حال جذاب به همراه درج صحیح مواردی که کارفرما انتظار مطالعه آن‌ها را در رزومه یک کارشناس و مهندس صنایع دارد، از مهم‌ترین موارد ساخت این نوع رزومه می‌باشد.

رزومه چیست

اولین چیزی که برای استخدام شدن در هر کسب و کاری از شما طلب میکنند رزومه کاری و شرح حال از سوابق کاری و توانایی های شماست اما اولین سوالی که در ذهن شکل میگیرد این است که رزومه چیست و چه کاربردی دارد و چگونه رزومه بنویسیم.در تعریف رزومه چیست به زبان ساده باید بگوییم رزومه یک سند رسمی است که متقاضی کار آن را ایجاد می کند تا شرایط خود را برای یک موقعیت کاری مشخص کند. معمولاً رزومه کاری شامل تجربه کاری، تحصیلات، مهارت ها و هر اطلاعات مرتبط دیگری است که می خواهید با کارفرمای آینده خود به اشتراک بگذارید.

باید به این واقعیت توجه کنیم که رزومه با (CV) متفاوت است.CV تجربه کاری کامل، تحصیلات، مجموعه مهارت ها و هر کار دیگری را که انجام داده اید، بدون توجه به طول سند نشان می دهد، در حالی که هدف رزومه ارائه هر چیزی مرتبط در قالبی واضح و خوانا است.برخلاف CV، رزومه باید برای هر موقعیت شغلی اصلاح شود، به طوری که تا حد امکان مرتبط باشد و نباید بیش از ۱-۲ صفحه باشد.هدف از رزومه شما این است که به سرعت و به طور موثر به کارفرمای بالقوه خود نشان دهید که چرا بر اساس تجربه و مهارت های مرتبط خود، واجد شرایط منحصر به فرد برای استخدام شدن در سمت شغلی آن ها هستید.رزومه یک سند کوتاه و مستقیم است که به منظور درخواست برای یک شغل خاص ایجاد شده است.برخلاف CV، باید سعی کنید رزومه را تا حد امکان کوتاه نگه دارید. در ۹۹٪ موارد، شما می خواهید رزومه خود را حداکثر ۱ صفحه نگه دارید. اگر بیش از ۱۵ سال تجربه دارید، یا واقعاً معتقدید که اطلاعات اضافی که می توانید ذکر کنید می تواند ارزش برنامه شما را افزایش دهد، می توانید آن را ۲ صفحه برتر کنید.در یک رزومه، شما فقط جنبه هایی از تجربه کاری و مهارت های خود را ذکر می کنید که با شغلی که برای آن درخواست می کنید مرتبط است. یک رزومه خوب، توانایی های شما را که در کار قبلی تان انجام داده اید برجسته می کند و نشان می دهد که چگونه مهارت های مختلف شما می تواند برای موقعیت شغلی که برای آن درخواست می دهید مفید باشد.

رزومه

معرفی رشته مهندسی نساجی

امروزه صنعت نساجی یکی از گسترده ترین و پیچیده ترین صنایع کشور به شمار می­رود که در صنعت فرش، پوشاک، خودروسازی، ساختمان سازی، پزشکی و غیره کاربرد فراوان دارد. با توجه به پیشرفت­ها و تغییرات گسترده در این صنعت، می توان رشته نساجی را یک رشته مهم در زمینه صنعتی عنوان نمود.هدف از ارائه دوره کارشناسی مهندسی نساجی، تربیت کارشناس با قابلیت های علمی و فنی مورد نیاز صنعت در تولید انواع الیاف، نخ، پارچه، پوشاک، منسوجات فنی و صنعتی است. علاوه بر این، تربیت نیروی متخصص برخوردار از دانش فنی در کاربرد انواع مواد شیمیایی روی منسوجات در فرایندهای تکمیل، رنگرزی و چاپ نیز از اهداف تدوین این دوره است. از جمله فعالیت­های صورت گرفته در صنعت نساجی می توان به تولید الیاف، تولید نخ (فرایند ریسندگی الیاف کوتاه و بلند)، تولید پارچه (تاری و پودی، حلقوی)، تولید کفپوش، تولید پوشاک، فرایند تکمیل، رنگرزی و چاپ منسوجات اشاره کرد. در حال حاضر دوره کارشناسی مهندسی نساجی در پنج گرایش فناوری، شیمی نساجی، الیاف، پوشاک و منسوجات فنی ارائه می شود. دوره کارشناسی ارشد مهندسی نساجی در هفت گرایش فناوری، شیمی نساجی و رنگ، الیاف، سازه های نانولیفی، منسوجات فنی، پوشاک و مدیریت تولید برگزار می شود.

نساجی

اصول کلی رزومه نویسی

قبل از شروع آموزش رزومه نویسی تخصصی برای رشته مهندسی نساجی، سه نکته مهم در زمینه رزومه نویسی وجود دارد که لازم است آنها بیان نماییم. دقت داشته باشید که این نکات در تمامی رزومه ها (رزومه فارسی، رزومه انگلیسی و غیره) باید رعایت شوند! پس حتماً با دقت این سه نکته و اصل رزومه نویسی را مطالعه نمایید. در ضمن در طول آموزش تخصصی نحوه پیاده سازی و رعایت این 3 اصل را در تمامی بخش های رزومه کاری، به شما آموزش خواهیم داد.

نخ

هدفمندی رزومه:

نوشتن رزومه عمومی، ممنوع است. هر رزومه باید برای یک فرصت شغلی و یک شرکت آماده شود؛ پس در قدم اول هدف رزومه شما ساخت رزومه برای شغل مهندسی نساجی باید باشد؛ اما آیا با تعیین هدف همه چیز تمام می شود؟ اصلاً اثر این هدفمندی رزومه چیست؟ زمانی که می گوییم برای رزومه هدف تعیین کنید، یعنی این کارها باید در رزومه انجام شود:

 1. در قدم اول باید عنوان رزومه را منطبق با هدف رزومه که همان مهندس نساجی است، بنویسید. اگر شرکتی آگهی استخدامی منتشر کرده است، حتماً عنوان رزومه را مشابه عنوان شغلی که در آگهی درج شده، بنویسید.
 2. در قدم دوم باید تمامی اطلاعات رزومه را بر اساس همین هدف، گلچین کرده و چیدمان آن اطلاعات را هم بر اساس آن انجام دهید.

همواره به خاطر داشت باشید که رزومه نویسی این نیست که یک فایل ایجاد کنید و هر آنچه سابقه کاری و مهارت و گواهینامه دارید را در آن بنویسید! چنین کاری هیچ نکته مثبتی ندارد و برعکس یک روش کاملاً غلط و مضر در مسیر کاریابی و استخدام شما است.

اما اثر این کار چیست؟

شروع کاریابی شما با رزومه تان است و اولین ملاقات تان با کارفرما از طریق رزومه خواهد بود؛ کارفرما با خواندن رزومه تان یک تصویر از شما خواهد ساخت.هر چه اطلاعات نمونه رزومه تان موزون تر و هماهنگ تر باشد، تصویر بهتر و شفاف تری از شما به کارفرما ارایه خواهد داد. در ضمن فراموش نکنید که برای ساخت رزومه باید سناریو داشته باشید. یعنی باید ببینید که آن شرکت چه فضایی دارد و مدل ذهنی مدیران شرکت را با تحقیق و بررسی (از طریق وبسایت، شبکه های اجتماعی و آنچه که دیگران درباره آن شرکت می گویند) را بدست آورید. سپس باید بر اساس این دریافت های خود، تصمیم بگیرید که خودتان را چگونه به آن ها معرفی کنید.

خلاصه نویسی رزومه:

برای هر فرصت شغلی به طور میانگین 250 رزومه کاری فرستاده می شود؛ حجم بالای رزومه ها، محدودیت وقت شرکت ها برای بررسی تمامی رزومه ها و خسته کننده بودن این کار عواملی هستند که موجب می شوند رزومه شما زمانی بیشتر از 6 ثانیه نداشته باشد. الان که این نکته ها را می دانید، می توانید به اهمیت اصل خلاصه نویسی رزومه کاری پی ببرید. کارفرما و مدیری که رزومه تان را می خواند، آیا می تواند در 6 ثانیه تمام رزومه چند صفحه ای تان را بررسی کند؟ خیر.

خب حالا چه اتفاقی می افتد؟

شما رزومه ای دو سه صفحه ای ساخته اید و اطلاعات شغلی تان با درجه های متفاوت ارزشمندی را در آن پخش کرده اید. به عنوان مثال یک سابقه شغلی بسیار با ارزش دارید که در بین سایر سوابق شغلی متعدد خود نوشته اید؛ چند مهارت پولساز و جذاب در زمینه نساجی دارید که آن ها را به همراه سایر مهارت های خود نوشته اید؛ یک گواهینامه بین المللی معتبر و به همین ترتیب در هر قسمت اطلاعاتی دارید که نسبت به سایر موارد از اهمیت بالاتری برخوردار هستند، اما در میان اطلاعات کم اهمیت گم شده اند! اگر این اطلاعات را گلچین نکنید و یک رزومه یک صفحه ای یا نهایتاً دو صفحه ای برای کارفرما آماده نکنید، رزومه تان به احتمال زیاد شکست خواهد خورد.چرا که او همان صفحه اول رزومه را می خواند و چون بخشی از اطلاعات مهم شما را می بیند رزومه تان را کنار می گذارد! در صورتی که بخش اعظم اطلاعات با ارزش شما در صفحات دوم، سوم و چهارم رزومه تان هستند که هیچ وقت دیده نخواهند شد! پس حتماً لقمه را بجویید و در دهان مدیر آینده تان قرار دهید! یعنی خودتان مهم ترین اطلاعات را گلچین کنید و یک رزومه تک صفحه ای آماده کنید و به او ارایه دهید. دقیقاً رزومه را مانند روزنامه ببینید؛ همانطور که مهم ترین و جذاب ترین تیتر ها برای جذب مخاطب در صفحه اول نوشته می شوند، شما نیز باید از این ترفند استفاده کنید تا کارفرما را مجذوب خود و رزومه تان کنید.

اشتباهات رزومه نویسی

از یک مهندس نساجی خطای املایی و نگارشی، جمله بندی های نامناسب و لحن نامناسب و غیر حرفه ای در رزومه اصلاً قابل قبول نیست. زمانی که نتوانید یک صفحه رزومه کاری خود را بدون خطا آماده کنید، تصور کارفرما از شما یک مهندس نساجی کم دقت و پرخطا خواهد بود. در ضمن استفاده از فونت فانتزی، تصویر شخصی نامناسب و بی کیفیت، عدم رعایت صداقت یا مبالغه بیش از حد و همینطور تواضع در رزومه خطاهای دیگر در زمینه رزومه نویسی هستند.

ساخت رزومه تخصصی مهندس نساجی

برخی از این قسمت ها دارای زیر مجموعه هایی هم هستند که در ادامه و به تفصیل درباره آنها با شما صحبت خواهیم کرد.

 • اطلاعات پایه: این بخش اصلی دارای 4 زیر مجموعه به نام های اطلاعات فردی، اطلاعات تماس، توصیف خلاصه و شبکه های اجتماعی است.
 • اطلاعات فردی:در بخش اطلاعات فردی به سه نکته مهم دقت نمایید. نکته اول مربوط به قرار دادن عکس در رزومه است. در برخ شغل ها مانند فروشندگی، منشی و مسئول دفتر، بازاریابی و فروش، مدلینگ و غیره ظاهر افراد برای کارفرما از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ بنابر این در اینگونه مشاغل بهتر است از رزومه عکس دار استفاده شود.اما برای شغل های فنی مهندسی ظاهر کارجو در اولویت قرار ندارد و به همین دلیل برای رزومه مهندس نساجی نیز، لزومی به استفاده از رزومه عکس دار نیست.اگر تصمیم دارید رزومه عکس دار بسازید، حتماً از یک عکس با کیفیت و مناسب برای این کار استفاده کنید. چرا که اولین چیزی که نظر خواننده رزومه را به خود جلب می کند، تصویر شخصی شما در رزومه است و اگر از تصویر مناسبی استفاده نکنید می تواند اثر ضد تبلیغ برای شما داشته باشد.نکته بعدی در بخش اطلاعات فردی مربوط به عنوان رزومه است. عنوان رزومه در واقع همان هدف رزومه است. زمانی که می خواهید برای رشته مهندسی نساجی رزومه کاری بنویسید، عنوان رزومه شما باید عباراتی مانند مهندس نساجی یا مهندسی نساجی باشد.به هیچ وجه در عنوان رزومه عباراتی مانند رزومه کاری، نمونه رزومه، نمونه رزومه کاری، رزومه فردی، رزومه شخصی، رزومه فارسی و کلماتی از این قبیل را به کار نبرید. نکته بعدی مربوط به نوشتن اطلاعات شخصی در رزومه است. نوشتن اطلاعات شخصی در رزومه کاملاً به تصمیم شما وابسته است. اگر حس می کنید نوشتن اطلاعات شخصی می تواند اثر منفی در رأی کارفرما یا مدیر منابع انسانی شرکت داشته باشد، این قسمت های فرم را خالی بگذارید. به عنوان مثال اگر سن شما در مقایسه با سایر کارجویان کمی بالاتر است، بهتر است تاریخ تولد خود را در رزومه کاری ننویسید!
 • اطلاعات تماس: اولین نکته در بخش اطلاعات تماس، استفاده از یک آدرس ایمیل حرفه ای است. ایمیل حرفه ای، ایمیلی است که شامل نام و نام خانوادگی کامل شما یا مخفف آن ها باشد. در بخش زیر می توانید نمونه هایی از ایمیل های حرفه ای و غیر حرفه ای را مشاهده نمایید.

✘ آدرس ایمیل غیر حرفه ای

 • ice-Boy@gmail.com
 • Joker-021@gmail.com
 • Ac.Milan-Lover@gmail.com
 • prince-of-Persia@gmail.com

✔ آدرس ایمیل حرفه ای

 • E.Izadi.1993@gmail.com
 • Ehsan.I.1993@gmail.com
 • E.Izadi@gmail.com
 • Ehsan.Izadi@gmail.com

نکته دوم این قسمت از رزومه مربوط به شماره تلفن است. حتماً علاوه بر شماره همراه خود، یک شماره تلفن ثابت یا یک شماره همراه دیگر را در رزومه خود بنویسید.

با این کار، در صورتی که تلفن شما در دسترس نباشد یا شما امکان پاسخگویی نداشته باشید، آن ها می توانند از طریق شماره دومی که در رزومه قرار داده اید، شما را در جریان مصاحه کاری قرار دهند و بخاطر چنین اتفاقاتی شانس استخدام را از دست نخواهید داد!

 • توصیف خلاصه: خلاصه رزومه، پروفایل رزومه و درباره من، نام های دیگر این بخش از رزومه هستند. این بخش را می توان مهم ترین بخش رزومه نامید. همانطور که در بخش خلاصه نویسی رزومه گفتیم، هر رزومه به طور میانگین 6 ثانیه برای قانع کردن کارفرما زمان دارد و گفتیم که برای بهترین ارایه، باید رزومه را خیلی مختصر و مفید بنویسید. حال اگر بتوانید همین یک صفحه را نیز در دو سه خط خلاصه کنید و به بهترین شکل مهم ترین اطلاعات رزومه را در یک پاراگراف بنویسید، احتمال موفقیت رزومه تان افزایش خواهد یافت. این قسمت از رزومه به تنهایی می تواند شما را به مصاحبه کاری برساند! شبکه های اجتماعی رزومه دوم شما هستند. رزومه شما باید خیلی خلاصه و مختصر نوشته شود و شما نمی توانید همه آنچه دارید را به کارفرما ارایه دهید. برای حل این مسئله می توانید از شبکه های اجتماعی حرفه ای همچون لینکدین استفاده کنید! زمانی که شما یک رزومه حرفه ای تک صفحه ای می نویسید و نظر کارفرما را جلب می کنید، به احتمال زیاد آن ها به سراغ اطلاعات بیشتری از شما خواهند رفت و به صفحات اجتماعی شما سر خواهند زد.بنابراین شما با آماده کردن پروفایل لینکدین خود و قرار دادن آدرس صفحه تان در بخش شبکه اجتماعی رزومه می توانید این امکان را برای آن ها فراهم کنید که رزومه کامل شما را مشاهده نمایند.
 • سوابق تحصیلی: نکته اول در بخش سوابق تحصیلی، رعایت ترتیب نزولی در نوشتن مدارک تحصیلی است. یعنی اگر کارشناسی ارشد مهندسی نساجی دارید، حتماً ابتدا اطلاعات مقطع ارشد و بعد از آن اطلاعات مربوط به دوره کارشناسی نساجی خود را در رزومه ثبت کنید. حتی اگر هنوز دانشجوی رشته نساجی هستید و هنوز درس خود را تمام نکرده اید، باز هم مجاز به نوشتن سوابق تحصیلی دوره متوسطه خود در رزومه نیستید! در چنین شرایطی مانند یک فارغ التحصیل کارشناسی رفتار کنید اما تاریخ پایان دوره تحصیل را خالی بگذارید و تنها تاریخ ورود به دانشگاه را در فرم رزومه خود بنویسید.
 • سوابق شغلی: در بخش سوابق شغلی رعایت سه نکته الزامی است. نکته اول مربوط به هدفمندی رزومه است. یعنی باید از لیست کارهای قبلی خود، تنها شغل هایی را انتخاب کنید که با هدف رزومه (یعنی عنوان شغلی مورد نظرتان) هم راستا و مرتبط هستند. نکته دوم مربوط به خلاصه نویسی این قسمت است. اگر سابقه کار مرتبط فراوانی دارید، مجاز به نوشتن همه آن ها نیستید! از بین سوابق کاری مرتبط خود، 3 ردیف کاری مهم را انتخاب کنید و آن ها را در رزومه کاری خود بنویسید. نکته بعدی مربوط به نحوه اولویت بندی این سوابق شغلی در رزومه است. اولویت بندی اطلاعات در این قسمت از رزومه باید بر اساس ارزش و اهمیت کارها باشد. فرض بر این است که شما با گذشت زمان دایماً رشد داشته اید و موقعیت های شغلی بالاتری داشته اید یا در شرکت های معتبرتری مشغول به کار بوده اید! بنابراین نحوه چینش و اولویت بندی اطلاعات این بخش از رزومه باید به ترتیب زمانی وارونه باشد. یعنی بین این سه شغل، جدیدترین را بالاتر بنویسید و همین ترتیب را تا انتها رعایت کنید.
 • مهارت ها: چهارمین بخش اصلی رزومه کاری شما را بخش مهارت ها تشکیل می دهد. این قسمت از رزومه دارای 4 زیر مجموعه به نام های مهارت زبان، مهارت تجربی، دوره ها و گواهینامه ها و افتخارات است.

مهارت زبان

اگر رزومه فارسی می سازید، می توانید در این قسمت هر زبانی غیر از فارسی را بنویسید. اما اگر رزومه انگلیسی می سازید، فراموش نکنید که زبان فارسی را هم به بخش مهارت زبان رزومه خود اضافه کنید.

مهارت تجربی

در بخش مهارت تجربی، شما دو دسته مهارت را باید درج کنید. مهارت های فردی شما به دو دسته ی مهارت نرم و مهارت سخت تقسیم می شوند. مهارت نرم مهارت های رفتاری و ویژگی های شخصیتی شما را شامل می شود و مهارت سخت توانمندی های فنی و تخصصی شما در حوزه نساجی است.
در بخش زیر می توانید لیستی از مهارت های نرم و سخت یک مهندس نساجی را مشاهده کنید.

✔ مهارت های سخت

 1. اصول بافندگي تار و پودی و حلقوي
 2. اصول ريسندگي پشمي، پنبه ای و فاستونی
 3. اصول كنترل كيفيت نخ صنعتي
 4. خواص فيزيكي و شيميايي الياف
 5. شناخت انواع ماشین آلات نساجی

✔ مهارت های نرم

 1. روابط عمومی
 2. دقت و توجه به جزئیات
 3. پیگیری امور محوله تا حصول نتیجه
 4. انجام همزمان چندین کار
 5. مدیریت گروه و رهبری
 • دوره ها و گواهینامه ها: افرادی که سابقه کاری چندانی ندارند و دانشجویانی که به تازگی می خواهند وارد بازار کار شوند، باید از این قسمت کمک بگیرند. مهندسین نساجی که سابقه کاری مناسبی دارند و در شرکت های معتبری فعالیت داشته اند، به راحتی می توانند با کمک بخش سوابق شغلی خود در رزومه، اعتماد کارفرمای آینده خود را جلب و مهارت های خودشان را اثبات کنند. اما افرادی که سابقه کاری چندانی ندارند، باید تمرکز خود را بر روی این قسمت از رزومه گذاشته و با ارایه گواهینامه معتبر دوره های آموزشی تخصصی، مهارت ها و توانمندی های فنی خودشان را به کارفرما و مدیر آینده شان نشان دهند.
 • افتخارات: اگر در شرکت های قبلی به عنوان کارمند نمونه، مدیر برتر سال انتخاب شده اید یا به هر دلیلی توسط مدیریت شرکت مورد تقدیر قرار گرفته اید، می توانید این سوابق را در بخش افتخارات رزومه خود بنویسید.
 • تحقیقات و پروژه ها:در این قسمت می توانید پروژه ها و تحقیقات (مقاله، کتاب ترجمه شده یا تألیفی، پایان نامه و غیره) مرتبط با حوزه کاری نساجی را بنویسید.در ضمن می توانید توضیح مختصری درباره پروژه یا اثر خود بنویسید، اما حتماً اصل خلاصه نویسی را رعایت کنید و توضیحات خود را حداکثر در دو خط جمع بندی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *