به پژوهشگاه علمی خوش آمدید. welcome logo-samandehi

آزمون علامت

0

آزمون علامت

آزمون علامت، متعلق به گروه روش‌های استنباط آماری ناپارامتری است و برای تشخیص اختلاف بین زوج‌ مشاهدات مناسب است. برای مثال می‌توان وضعیت تغییر وزن افراد را براساس این آزمون مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. به این ترتیب آماره آزمون علامت براساس افزایش، کاهش یا ثابت بودن وزن افراد محاسبه می‌شود. فرض کنید وزن افراد قبل از انجام رژیم درمانی در متغیر Xثبت شده است. وزن همین اشخاص بعد از انجام رژیم درمانی نیز در متغیر Y نگهداری می‌شود. به این ترتیب زوج مرتب (Xi,Yi) بیانگر یک مشاهده از نمونه تصادفی است. آماره آزمون در این حالت براساس روابط x>y,x=y,x<y شکل می‌گیرد. هر یک از این حالت‌ها را می‌توان با نماد «–»، «+» یا «۰» نشان داد. به بیان دیگر اگر متغیرهای X و Y عددی و از نوع پیوسته باشند، می‌توان آزمون علامت را به صورت یک فرض آماری در نظر گرفت که نشان می‌دهد مقدار میانه اختلاف مربوط به این دو متغیر برابر با صفر است یا خیر. از طرفی از این آزمون برای قضاوت در مورد میانه یک نمونه تصادفی نیز می‌توان استفاده کرد. به این ترتیب می‌توانیم تصمیم بگیریم که آیا میانه اعداد با مقدار مشخصی برابر است یا خیر. برای مثال می‌توانیم برای تعیین اینکه آیا میانه نمرات یک کلاس برابر با ۱۷ است با نمونه‌های تصادفی آزمون فرض را اجرا کنیم.

نکته: همانطور که گفته شد، آماره آزمون علامت براساس روابط بزرگتر یا کوچکتر و یا مساوی شکل می‌گیرد. ولی اگر رابطه بین زوج مشاهدات را بتوان به صورت عددی (مانند آزمون T) نشان داد دقت و توان آزمون بیشتر از توان آزمون علامت خواهد بود.

آزمون علامت از گروه آزمون‌های ناپارامتری محسوب می‌شود در نتیجه احتیاج به اطلاعاتی در مورد توزیع داده‌های مربوط به جامعه آماری، ندارد. به این ترتیب نیازی به نرمال بودن توزیع داده‌ها برای انجام چنین آزمونی وجود ندارد. به همین علت در بسیاری از موارد قابل استفاده بوده ولی متاسفانه توان آزمون نسبت به دیگر آزمون‌های مشابه کوچکتر است. از طرفی از این آزمون برای انجام آزمون‌های یک طرفه و دو طرفه نیز می‌توان استفاده کرد.

مطالب مرتبط

پرسشنامه رضایت زناشویی (فرم کوتاه) بلوم و محرابیان(1998)

ما قصد داریم تحلیل داده های شما را با کم ترین هزینه و بالاترین کیفیت انجام بدهیم. قیمت تحلیل ها بسیار پایین می باشد و پایین تر از هر جای دیگر است و بسته به نوع و میزان کار بین 200 تا 300 هزار تومان خواهد بود. فعلاً تحلیل داده های آماری با نرم افزارهای SPSS- PLS – Amos و نرم افزار کیفی Maxquda انجام می گیرد. جهت سفارش تحلیل یا اینکه فرم زیر را تکمیل یا اینکه با ما تماس حاصل نمایید.

فرم سفارش تحلیل

تماس با ما جهت انجام تحلیل

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.